Ministr Dostál předal novému řediteli ND jmenovací dekret

  • 5
Novým ředitelem pražského Národního divadla byl jmenován dosavadní šéf Státní opery Praha Daniel Dvořák. Dvořák konkurs vyhrál již v červenci, 30. srpna 2001 mu ministr kultury Pavel Dostál slavnostně předal ve své kanceláři jmenovací dekret. Dostál při té příležitosti vyslovil naději, že Dvořák bude dobrým ředitelem. Ten pak zadoufal, že diváci budou s jeho prací spokojeni a že se mu podaří zachovat kontinuitu všeho dobrého, co do ND přineslo bývalé vedení. Řízení Národního divadla se Dvořák ujme 1. července 2002, do té doby bude i nadále intendantem Státní opery Praha.

Podle Dvořákova projektu v čele jednotlivých souborů stanou Petr Zuska (balet), Michal Dočekal (činohra) a Jiří Nekvasil (opera). Dostál vybíral z projektů šesti uchazečů, od konce června měl k dispozici tipy 12 členů výběrové komise. Jejich volba však nebyla pro ministra závazná a měla charakter doporučení. Prioritou nového ředitele Dvořáka je užší zapojení Národního divadla do evropského kontextu.

Funkční období současného ředitele první scény Jiřího Srstky trvá až do léta 2002. Pokud se Srstka sám nerozhodne odstoupit dříve, ujme se Dvořák funkce až za deset měsíců. Dobu do svého nástupu by měl v takovém případě využít k přípravě na své pětileté funkční období v čele Národního divadla. Daniel Dvořák opouští místo šéfa Státní opery Praha a zatím není jasné, zda bude hned vypsáno výběrové řízení na post šéfa operního domu, nebo zda ministr Dostál někoho dočasně pověří jeho řízením.

Prioritou programu budoucího ředitele Národního divadla Dvořáka je integrace uměleckých složek první scény do evropského kulturního povědomí. Vedle toho chce Dvořák posílit a rozšířit činnosti nad rámec standardní divadelní tvorby pomocí intermediálních projektů, vydavatelské a dokumentační činnosti, propojení s elektronickými médii a přesahů do výtvarné, hudební a literární oblasti. 

Pod Dvořákovým vedením by z objektu skladů u Sv. Apolináře měla vzniknout další scéna Národního divadla, která by sloužila jako vícelúčelové studio s prostory pro divadlo, vizuální prezentace, doprovodné programy či pro přípravu atypických inscenací a exteriérových projektů. Nový ředitel bude rovněž usilovat o vyšší rentabilitu provozu Národního divadla, které je v současnosti schopné ze svých zisků pokrýt jen zhruba třicet procent nákladů.

Ministr Dostál měl při svém rozhodování měl k dispozici nejen hodnocení třináctičlenné komise, ale i výsledky dalších manažerských a psychologických testů. Mezi šesti uchazeči byli kromě stávajícího ředitele Národního divadla Jiřího Srstky i dva další šéfové velkých divadelních domů.

Daniel Dvořák stojí v čele Státní opery Praha, kde ostatně působil dříve i Karel Drgáč, a Jan Burian vede Divadlo J. K. Tyla v Plzni. Se znalostí provozu ND přišla do konkursu Renata Sabongui, jež zde pracovala jako dramaturgyně baletu a byla vedoucí zahraničního oddělení. Zatímco právník Srstka představuje manažerský typ ředitele, mají za sebou někteří jeho konkurenti v konkursu i nemalé umělecké zkušenosti: Burian a Drgáč jsou režiséři a Dvořák scénograf. Nepopsaným listem byl v tomto bodě pro divadelní obec Vladislav Kučík, kterého si veřejnost pamatuje jako bývalého předsedu Rady České televize.

Důležitou roli při výběru příštího ředitele určitě sehrálo nejen to, jak vidí budoucnost Národního divadla on sám, ale i jím nominovaní šéfové souborů. (Jako jediný jejich jména neuvedl Karel Drgáč). V kompetenci vítěze konkursu totiž je i obsazení postů v čele baletu, činohry a opery. A z uvedených jmen, respektive uměleckých principů, které představují, tak lze odvodit zamýšlenou podobu první domácí scény. Nejméně dohadů panovalo kolem osudů baletního souboru - jeho stávající šéf Vlastimil Harapes se totiž jevil jako osobnost akceptovatelná většinou z uchazečů. Výjimku představoval pouze Dvořák, který nominoval tanečníka a choreografa Petra Zusku.

Největší pozornost na sebe již tradičně přitahuje dění kolem činohry. Režisér Michal Dočekal má sice v kapse jmenovací dekret, který ho prohlašuje jejím šéfem od července 2002, ale vzhledem k podmínkám konkursu z něj mohl být za pár dnů jen suvenýr pro vnoučata. Dočekalovo jméno bylo zmíněno dvakrát, za jeho vážného rivala byl obecně považován jeden z herců Národního divadla - Boris Rösner. "Podíl na vedení souboru bude mít Boris Rösner, který je ochoten po projednání dalších podmínek převzít funkci uměleckého šéfa," psal například ve svém projektu Jan Burian. Z linie Dočekal kontra Rösner se vymykal pouze favorit Vladislava Kučíka - režisér Jan Novák, někdejší umělecký šéf vinohradského divadla.

Nemenší vášně se očekávaly i v operní oblasti, kde se žádný z kandidátů neshodl při hledání vhodného šéfa s nikým ze svých konkurentů. Srstka vsadil na stávajícího šéfa Josefa Průdka. Dvořák i Burian by si rovněž rádi přivedli své nejbližší spolupracovníky: režiséra Jiřího Nekvasila, jenž je uměleckým šéfem Státní opery, respektive hudebního skladatele, dirigenta, teoretika a publicistu Petra Kofroně, který stojí v čele plzeňské opery. Podobná je i volba Renaty Sabongui, která si vyhlédla Tomáše Šimerdu - uměleckého šéfa operního souboru v brněnském Národním divadle. Kučík, z jehož projektu byl čitelný hluboký zájem o hospodaření Národního divadla, zase vidí ideál ve spojení umělce a manažera. Ten pro něj představuje režisér Vladimír Darjanin, jehož jméno figuruje například i v souvislosti s výstavou 10 století architektury.

Výběr ředitele Národního divadla provázelo několik novinek. Jednak jsou projekty všech uchazečů k dispozici na internetových stránkách ministerstva kultury a umístěny zde byly i názory členů konkursní komise - mezi nimi jsou například Václav Postránecký, Libor Pešek, Petr Weigl, Pavel Kohout, Karel Steigerwald, František Pavlíček či Milan Uhde. Komise navíc oproti dosavadním zvyklostem nevybírala vítěze, ale každý člen pouze označil nejvhodnějšího kandidáta dle svého úsudku. Ministr kultury se pak měl na základě shromážděných informací a doporučení do konce června rozhodnout a posléze jmenovat ředitele, který se řízení Národního divadla ujme v červenci roku 2002.

Uchazeči o místo ředitele Národního divadla

V závorce za uchazeči jsou uvedeni jimi navrhovaní šéfové jednotlivých souborů - baletu, činohry, opery
Jan Burian (Vlastimil Harapes, Boris Rösner, Petr Kofroň)
Karel Drgáč (konkrétní jména ve svém projektu neuvedl)
Daniel Dvořák (Petr Zuska, Michal Dočekal, Jiří Nekvasil)
Vladislav Kučík (Vlastimil Harapes, Jan Novák, Vladimír Darjanin)
Renata Sabongui (Vlastimil Harapes, Boris Rösner, Tomáš Šimerda)
Jiří Srstka (Vlastimil Harapes, Michal Dočekal, Josef Průdek)

Projekty všech kandidátů na post šéfa ND jsou k dispozici na internetových stránkách ministerstva kultury.

Nový ředitel Národního divadla Praha Daniel Dvořák.

Nový ředitel Národního divadla Praha Daniel Dvořák (vlevo) a ministr kultury Pavel Dostál.

Nový ředitel Národního divadla Praha Daniel Dvořák (vlevo) a ministr kultury Pavel Dostál.

Nový ředitel Národního divadla Praha Daniel Dvořák.

,