Svědci: Novinář mohl ohrozit život agenta

  • 2
Praha - Procesem s někdejším televizním reportérem Tomášem Smrčkem, obžalovaným z úmyslného ohrožování utajované skutečnosti, se v neveřejném líčení opět zabýval Obvodní soud pro Prahu 1. Tři svědci, kteří během úterního jednání vypovídali, vysvětlili, čím Smrčkova reportáž mohla ohrozit agenta.

Obžaloba souvisí s dřívější Smrčkovou reportáží o kauze nynějšího ředitele Bezpečnostní informační služby Jiřího Růžka. Jako šéf Vojenského obranného zpravodajství byl podezírán, že kryl agenta, který v opilosti řídil vozidlo. V této souvislosti ukázal Smrček v reportáži na kameru přísně tajný dokument. Pokud
ho soud jeho vinu uzná, hrozí mu vězení od dvou do osmi let.

Svědci vysvětlovali, čím reportáž ohrozila agenta
Před senát předstoupili bývalí ředitelé Úřadu pro zahraniční styky a informace (UZSI) Petr Zeman a Oldřich Černý i pracovník Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Vladimír Beránek.

Do funkce ředitele UZSI nastoupil Zeman na podzim 1998. U soudu prohlásil, že v této době už muž údajně opilý za volantem agentem nebyl. Opět se u soudu objevily pochybnosti o tom, zda vůbec agent Wágner existuje.

Beránek je autorem posudku NBÚ, podle něhož mimo jiné Smrček ohrozil agentův život tím, že prozradil jeho totožnost. Podle informací ČTK se v něm odvolává na dokumenty, které nikdy nebyly založeny do vyšetřovacího spisu.

Svědkové, když opustili soudní síň, nechtěli s ohledem na neveřejný charakter líčení odpovědět na žádnou otázku. Výslechy Zemana, Černého i Beránka vyšetřovací orgány v přípravném řízení zamítly. Smrčkův obhájce Stanislav Devátý si na to několikrát neúspěšně stěžoval.

Před zahájením týdenního procesu experti prověřili, zda není v jednací síni umístěn odposlech. Po skončení každého líčení je místnost zapečetěna a pravidelně ji kontroluje justiční stráž.

Soud s novinářem je neveřejný
Soudní líčení se od pondělí koná s vyloučením veřejnosti, protože v procesu jsou projednávány skutečnosti chráněné zvláštním zákonem o ochraně utajovaných skutečností. Soud během pondělního jednání vyslechl Tomáše Smrčka i jeho bývalé televizní nadřízené.

Soud v pondělí vyslýchal Tomáše Smrčka více jak dvě hodiny. Jeho bývalí televizní nadřízení, ředitel televize Nova Vladimír Železný a tehdejší šéfredaktor zpravodajství Jan Vávra, mluvili v soudní síni přibližně hodinu.

Předsedkyně senátu Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová povolila účastnit se soudního jednání jen dvěma Smrčkovým důvěrníkům a senátoru Janu Rumlovi. Závěrečná vystoupení státního zástupce a obhajoby i rozsudek
budou podle Šindelářové veřejné.

Smrček: Posuzuje se novinářská práce
Značně pohublý Smrček novinářům v pondělí řekl, že cítí velkou úlevu, neboť vyšetřování případu začalo již před rokem a půl a od té doby žije v nejistotě. "Tady budeme souzeni v podstatě všichni novináři. Bude se posuzovat úroveň demokracie a novinářské práce, o čem novinář psát může a o čem nemůže," míní.

V procesu promluví 11 svědků a probere se řada listin a dokumentů. O Smrčkově vině či nevinně a výši případného trestu se má rozhodnout v pátek.

Ruml: Proces je důležitý pro další demokratický vývoj ČR
Jde o první proces s novinářem od roku 1989 týkající se utajovaných skutečností, a proto bude jeho průběh i výsledek podle Rumla důležitým pro další demokratický vývoj České republiky. "Ochrana utajovaných skutečností nemůže být zneužívána v neprospěch práce novináře, který má za povinnost informovat veřejnost," řekl novinářům Ruml.

Žalobce Jiří Kára je přesvědčen o tom, že obžalobu podal v souladu se zákonem. Byla naplněna skutková podstata trestného činu úmyslného ohrožování utajované skutečnosti, sdělil médiím. S tím ale nesouhlasí obhájce Stanislav Devátý, jenž chce dosáhnout osvobozujícího verdiktu. "Od počátku řízení tvrdím, že se vůbec nemělo konat, protože jde o právo novináře přinášet informace. I ty, které by se nemusely líbit současné vládní moci," zdůraznil.

Někdejší televizní reportér Tomáš Smrček přichází k Obvodnímu soudu pro Prahu 1, aby zde čelil obžalobě z úmyslného ohrožování utajované skutečnosti. (11. června 2001)

Jde o první proces s novinářem od roku 1989 týkající se utajovaných skutečností, a proto bude jeho průběh i výsledek podle Jana Rumla důležitým pro další demokratický vývoj České republiky. Obžalovaný Smrček (vpravo) stojí vpopředí se svým obhájcem Stanislavem Devátým. (11. června 2001)

Někdejší televizní reportér Tomáš Smrček (zcela vpravo) se svým obhájcem Stanislavem Devátým sedí v jednací místnosti Obvodního soudu pro Prahu 1. Smrček čelí obžalobě z úmyslného ohrožování utajované skutečnosti. (11. června 2001)

Někdejší televizní reportér Tomáš Smrček (vpravo) se svým obhájcem Stanislavem Devátým. (11. června 2001)

Soud v případu obžalovaného reportéra Tomáše Smrčka vyslechl i generálního ředitele televize Nova Vladimíra Železného a tehdejšího šéfredaktora zpravodajství Jana Vávru. (11. června 2001)

Někdejší televizní reportér Tomáš Smrček (uprostřed), obžalovaný z úmyslného ohrožování utajované skutečnosti, hovoří se svým obhájcem Stanislavem Devátým (vpravo) a senátorem Janem Rumlem (vlevo).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video