Svěrák: Dělám si zálusk na anglicky mluvený film

Jan Svěrák byl při on-line rozhovoru doslova zasypán desítkami otázek týkajících se v naprosté většině jeho současného hitu Tmavomodrý svět. Na dotaz, proč je jeho film především mužskou záležitostí, odpověděl: "Ženské postavy mám moc rád a věřte, že kdybych byl jen trochu ženou, točil bych filmy jen a jen o nich." Také se přiznal, že stejně rád točí snímky za statisíce, jako za stamiliony: "Jízda dává tvůrcům naprostou svobodu a filmy typu Tmavomodrý svět zase téměř neomezené možnosti realizační." Odpovědi Jana Svěráka naleznete ZDE.

Před několika dny si odbyl premiéru nový snímek Jana Svěráka Tmavomodrý svět. Za svůj školní film Ropáci dostal studentského Oscara. Celovečerní debut Obecná škola byl na "pravého" Oscara nominován, za Kolju nejvyšší filmařskou poctu před pěti lety získal: krátce poté, co překročil třicítku. Říkali mu dítě Štěstěny či zázračné dítě. Nelze mu upřít talent, ctižádost, píli, preciznost až puntičkářskou, a k tomu mediálně vděčné vystupování chytrého, usměvavého "slušňáka", které je součástí jeho marketingového "tahu na branku".

Ale také se dočkal přirovnání k jednookému králi mezi slepými. "Nejsou tady další režiséři, kteří by stejně dobře předvedli, že český film nemusí být jen hezký a veselý, popřípadě dojímavý," psal Andrej Halada v knize Český film let devadesátých. Zmínil zde rovněž další otazník, jež se k režisérově jménu často vztahuje, totiž jak by obstál bez scénářů svého otce Zdeňka Svěráka, který dříve spolupracoval s Jiřím Menzelem či Ladislavem Smoljakem. Pouze Jízda a částečně Akumulátor se z rodinné série vymykají.

Jan Svěrák má však na všechny pochybnosti odpověď. Tvrdí, že jiní tak dobří scenáristé prostě nejsou k mání a že on i jeho otec dost pochybují sami o sobě. Ač

Odpovědi
Jana Svěráka
naleznete  ZDE

se netají svou slabostí pro americký film, odmítal prý nabídky z Hollywoodu, neboť "radši udělám dobrý český film než špatný film americký". Nestyděl se, že točil reklamy, ale je rád, že se už jimi nemusí rozptylovat. A na pojmy kýč, líbivost, idyla, jež bývají s filmy Svěrákových spojovány, reaguje: "A proč ne? Vytvářím si svět, ve kterém chci žít. Asi jsem pohodlný a chci prožívat jen hezké věci, ale aspoň tím nikomu neubližuju. Horší je humor zlý, který kazí vkus."

Letos se Jan Svěrák angažoval v bitvě o Českou televizi, ač ještě před rokem vysvětloval, proč nekáže z tribun: "Nemyslím, že bych byl tak chytrý, všeobecně se bohužel zaměňují lidé známí s významnými. Kromě toho veřejné vystupování je pro mě trest, propadl bych se hanbou." V témže rozhovoru pro MF DNES uvedl: "Asi jsem si vybral špatné povolání, náturou jsem spíš neprůbojný c. a k. úředník. Jenže co bych měl jít dělat? Nic jiného než režírovat neumím. A abych si byl jist, že opravdu točit umím, musel bych mít každých deset let jednoho Oscara."

Sotvakdo už dnes pochybuje o tom, že by Česká filmová a televizní akademie navrhla k oscarové nominaci za rok 2001 jiné dílo než Tmavomodrý svět.

Jan Svěrák s manželkou navštívili Febiofest.

Jan Svěrák a Zdeněk Svěrák na tiskové konferenci

Jan Svěrák a Zdeněk Svěrák na tiskové konferenci

Jan Svěrák, Zdeněk Svěrák a Ondřej Vetchý

Jan Svěrák při on-line rozhovoru

Jan Svěrák při on-line rozhovoru

Jan Svěrák při on-line rozhovoru

Jan Svěrák při on-line rozhovoru

,