Soud vyhostil čtyři maďarské odpůrce MMF

Praha - Obvodní soud pro Prahu 1 na pět let vyhostil čtyři ze šestice obviněných Maďarů kvůli protestům při loňském zasedání světových finančníků v Praze. Další demonstrantku soud zprostil stejné obžaloby z útoku na veřejného činitele. Případ poslední obžalované soud odročil na 18. června, protože nebyl jistota, že Maďarka převzala předvolání. Soud v celém dnešním líčení jednal v nepřítomnosti obžalovaných.

Státní zástupkyně se namístě odvolala proti osvobozujícímu rozsudku maďarské demonstrantky. Obhájkyně si nechala v této věci lhůtu na rozmyšlenou.

Čtyři muži a dvě ženy čelili obžalobě, že loni 26. září házeli na Václavském náměstí dlažební kostky na kordon policistů. Za to jim hrozilo vězení od jednoho do pěti let.

V dnešním jednání před soudem vypovídali čtyři policisté, kteří loni v září viděli skupinku demonstrantů, kteří házeli dlažební kostky. Poté je zadrželi ve Washingtonově ulici. Ve svých výpovědích řekli, že nyní maďarské odpůrce globalizace poznali. Obhajoba však před soudem řekla, že obžalovaní žádné kostky nehízeli. Podle obhájkyně přijeli jen jako turisté.

Výtržnictví jako přestupek
V souvislosti s demonstracemi proti MMF byl do Polska před časem předán k trestnímu řízení případ studenta Kamila Olejnika, podezřelého z útoku na veřejného činitele a výtržnictví. Podle mluvčího tamní prokuratury se z útoku na policistu Olejnik před soudem zodpovídat nebude. V případě výtržnictví půjde podle polských zákonů zřejmě o přestupek.

Žalobkyně: Nemohli jsme je držet ve vazbě
Dva odsouzení španělští demonstranti, jeden Dán zproštěn obžaloby, polskému aktivistovi se dosud nepodařilo doručit předvolání. Taková je bilance vypořádání s demonstranty, kteří při protestech proti Mezinárodnímu měnovému fondu 26. září demolovali hlavní město. Ze zhruba dvanácti tisíc demonstrujících aktivistů policisté na služebny předvedli devět set lidí. "Vyšetřovatel sdělil obvinění čtrnácti cizincům, ve dvou případech však sám vyšetřování zastavil. Podali jsme tedy žalobu na dvanáct lidí - šest Maďarů, tři Dány, dva Španěly a jednoho Poláka," rekapituluje situaci k dnešnímu dni státní zástupkyně Zdeňka Galková, která má tyto případy na starosti.
Kdy proběhnou další soudy?
Hlavní líčení s maďarskými odpůrci je naplánováno na konec dubna, případ s jedním z Dánů se bude projednávat 14. května. Zda se opravdu uskuteční, nevím. Záleží to na tom, zda se jim podaří doručit předvolání.
Stání s Polákem Zowczakem bylo kvůli nedoručení předvolání odročeno na neurčito. Nebylo tedy podle vás lepší obviněné ponechat ve vazbě?
Nemůžeme je držet ve vazbě jenom kvůli tomu, že jsou to cizinci. Pokud mají doklady v pořádku a jejich totožnost se ověří, není pro vazbu důvod. Nehrozil jim ani vysoký trest. Pokud jsou obžalováni z útoku dlažební kostkou na veřejného činitele, může je soudce potrestat maximálně pěti lety vězení. Jelikož se jedná o netrestané cizince, lze těžko předpokládat, že dostanou nepodmíněný trest. Spíše budou trestáni vyhoštěním. Možná by bylo praktické podržet si je až do odsouzení, ale to by bylo protizákonné.
Od protestů uplynulo více než půl roku. Neoddalují se procesy zbytečně?
Vyšetřování bylo skončeno velice rychle, všechny případy jsme převzali do jednoho či dvou měsíců.
Míč je tedy na straně soudu?
Neříkám, že je to jejich vina, protože pro doručování do ciziny jsou přísná pravidla. Tyto postupy musí soud dodržet. I nám se stává, že pokud spolupracujeme se zahraničím, případ se protahuje.

Státní zastupitelství obžalovalo dvanáct účastníků demonstrací
Ačkoliv lavice, na níž měli začátkem dubna u pražského obvodního soudu usednout obžalovaní španělští demonstranti, zela prázdnotou, verdikt v síni zazněl. Soudkyně dva mladé aktivisty v jejich nepřítomnosti potrestala za výtržnictví a poškozování cizí věci při zářijových protestech proti zasedání finančníků dvouletým vyhoštěním z republiky.

Dvaadvacetiletý Salvador Azcona a jednadvacetiletý Miguel Oliva 26. září kolem deváté hodiny večer poškodili dlažebními kostkami výlohu Interbanky na Václavském náměstí. "Nasadili si kapuce a každý dvakrát hodil kostkou," potvrdil Petr Vlček - policista v civilu, jenž se svým kolegou dav aktivistů sledoval. Výtržníky, kteří měli kolem pasu uvázané bílé igelitové kombinézy a nesli si plynové masky a oranžové přilby, pozorovali s odstupem několika metrů až do okamžiku, kdy se přiblížili k policejnímu kordonu. Tam je chtěli zatknout.

"Dvakrát jsem na ně křikl: Stůjte, policie!, oni však začali utíkat," doplnil Vlček s tím, že po pár metrech je nakonec chytili a spoutali. Právě svědectví této hlídky bylo klíčové. "Jejich výpovědi byly věrohodné. Obžalovaní čin spáchali," konstatovala soudkyně Dana Šindelářová. Cizinci před vyšetřovatelem v září tvrdili, že žádné kameny neházeli. "Protestoval jsem klidným a mírumilovným způsobem," řekl například Azcona. Se svým kamarádem při rozhodování o uvalení vazby soudu slíbili, že na hlavní líčení přijedou.

"Předvolání jim bylo doručeno, ale ani se neomluvili. O účast je žádalo i skrze diplomatickou poštu španělské velvyslanectví," podotkla soudkyně Šindelářová.

Rada španělského velvyslanectví, který se na projednávání kauzy přišel podívat, odmítl případ komentovat.

Před stejným soudem se měl zpovídat i jiný aktivista - Polák Zbigniew Zowczak, který údajně podle obžaloby házel ve stejný den na policisty na Václavském náměstí dlažební kostky. Rozdupal prý i několik keramických odpadkových košů. Nepodařilo se mu však ani napodruhé doručit předvolání. Soudkyně proto hlavní líčení odložila na neurčito. "Potuluje se po celé Evropě a živí se žebrotou," poznamenala na adresu Zowczaka soudkyně Šindelářová.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video