Švejnoha Jarošík

Švejnoha Jarošík - Martin Švejnoha z Viktorie Plzeň (vpravo) v souboji s Jiřím Jarošíkem ze Sparty Praha v utkání první fotbalové ligy, které se hrálo 16. dubna v Plzni.

Sparta otočila až v poslední čtvrthodině

Plzeň - Ještě patnáct minut před koncem zápasu prohrávali fotbalisté Sparty v Plzni 1:2, a protože se jim v útoku vůbec nedařilo, chystal se poslední celek tabulky pomalu slavit nečekané vítězství. Na téměř jistého vítěze ligy hodinu a čtvrt platilo nadšení domácích fotbalistů, kteří jsou naopak na beznadějně posledním místě ligové tabulky. Letenští však dokázali v závěru zápasu skóre otočit a zvítězili v dohrávce 24. kola 3:2. Vítězný gól dal v 83. minutě 18letý Tomáš Jun, který se v lize trefil poprvé v životě.

Západočeši se do soupeře pustili hned od úvodního výkopu. Už v první minutě zahrávali rohový kop, a když to bylo v desáté minutě na rohy 3:0, dočkali se prvního gólu. "Začali jsme hrozně špatně, o gól jsme si koledovali," přiznal trenér Sparty Ivan Hašek.

Koledu přinesl Zapoměl, který nastřelil z osmnácti metrů tyč, sparťanští obránci místo razantního odkopu umožnili Pleškovi vrátit míč do chumlu před bránu, a tam se ho úspěšně dorazil D. Novák.

Teprve když se na hodinách rozsvítilo skóre 1:0, začali hrát i Pražané. A na vyrovnání jim stačilo osm minut. Gól připravil J. Novotný, který z poloviny hřiště přihrál za obranu Holubovi, a ten v souboji jeden na jednoho prostřelil brankáře Šilhavého.

Sparťané se už nehodlali zastavit, snažili se útočit, jenže Plzeň napadala jejich akce už v zárodku, a to málo, co prošlo až před branku, pochytal Šilhavý. "Domácí byli díky presinku a velkému nasazení těžko k překonání," uznal trenér Sparty.

Čtyři minuty se navíc Plzeň dostala znovu do vedení. Zapoměl už podruhé v utkání pálil do tyče, a podruhé z toho byl gól. Tentokrát se míč se odrazil před nabíhajícího Smíška, který měl dostatek času, aby přesně zamířil.

"Náš výkon nepostrádal kvalitu, hrozili jsme dalšími útoky, ale bohužel třetího gólu jsme se nedočkali," litoval plzeňský kouč Miroslav Koubek.

Pojistku mohl zařídit ještě před přestávkou Zapoměl, další nebezpečné brejky přišly ve druhé půli. Pleškův centr minul dobíhající Smíšek, šedivec hlavičkoval nepřesně, a Smíšek po Švejnohově přihrávce zmeškal ideální okamžik pro střelu.

To už se však blížil zlomový moment. Spartě vyšlo střídání, domácím naopak docházely síly. "Znám kvality hráčů z lavičky, nemohl jsem střídat," připustil trenér Koubek.

"Teklo nám do bot, a tak naši hráči konečně začali bojovat," konstatoval Hašek.

V 75. minutě vyhrál Kincl hlavičkový souboj na malém vápně a Holub se ze strany už podruhé dokázal prosadit. Remíza však byla Spartě málo a její touhu po vítězné brance dokázal z Jarošíkovy přihrávky uspokojit Jun.

"Bod jsme si zasloužili. Neprohrát se Spartou, to by bylo pro hráče v naší situaci příjemné pohlazení, takhle budeme zase s psychikou dole," posteskl si trenér Miroslav Koubek. Plzeň ztrácí jedenáct bodů na 14. místo a v lize ji může zachránit už jen zázrak.

PLZEŇ - SPARTA 2:3 (2:1) hráno 16.4. 19:00
Góly: 10. D. Novák, 41. P. Smíšek
Góly: 18. R. Holub, 75. R. Holub, 82. T. Jun
Sestavy: M. Šilhavý - B. Vomáčka - D. Novák, M. Horák - T. Marek (88. P. Kašťák), O. Zapoměl, M. Švejnoha, J. Novák, L. Pleško - P. Smíšek, J. Šedivec (87. V. Chaloupka)
Sestavy: T. Poštulka - R. Mynář, J. Novotný, P. Abanda, M. Hašek - R. Holub, R. Slončík (63. T. Jun), J. Jarošík, V. Koloušek - L. Lazzaro Liuni (49. M. Kincl), J. Obajdin
Náhradníci: J. Chrijenko, Z. Bečka, O. Král, V. Pěchouček, J. Birhanzl
Náhradníci: J. Blažek, M. Klein, R. Lengyel, P. Papoušek, M. Žižka
Žluté karty: 21. M. Švejnoha, 46. L. Pleško