Sparta na Žižkov nestačila

P r a h a - Sparta na cestě za mistrovským titulem nečekaně klopýtla, a pořádně. V dohrávaném 18. kole fotbalové ligy nestačila žižkovské Viktorii téměř v ničem. Suverénní lídr tabulky předvedl ostudný výkon. Chybující, nepřesní obránci si s nadšeně hrajícími domácími útočníky nevěděli rady. Největším nebezpečím byl Pospíšil, zapůjčený na hostování právě ze Sparty, který také vstřelil rozhodující gól. Žižkov vyhrál 2:1, když hosté dokázali výsledek zkorigovat až těsně před koncem z pokutového kopu. Pro domácí jde o první vítězství nad Spartou v samostatné české lize.On-line reportáž ze zápasu najdete zdeRozhovor s kapitánem Sparty Jiřím Novotným čtěte ZDERozhovor s žižkovským Michalem Pospíšilem čtěte ZDE
ŽIŽKOV - SPARTA 2:1 (1:0) hráno 5.4. 16:30
Góly: 45. A. Pikl, 72. M. Pospíšil
Góly: 85. L. Lazzaro Liuni (pen.)
Sestavy: P. Pižanowski - J. Buryán, A. Mlejnský, T. Hunal (70. R. Janoušek), M. Mikulík - L. Stracený, J. Sabou, A. Pikl, M. Šmarda - K. Chihuri, M. Pospíšil (88. M. Šebesta)
Sestavy: J. Blažek - M. Horňák (83. R. Mynář), J. Novotný, R. Lengyel (52. V. Labant), P. Novotný - R. Slončík (70. L. Lazzaro Liuni), M. Hašek, J. Jarošík, V. Koloušek - R. Holub, M. Kincl
Náhradníci: P. Kučera, R. Frank, P. Holota, M. Ščasný, O. Prášil
Náhradníci: T. Poštulka, P. Abanda, P. Papoušek, T. Jun
Žluté karty: 19. J. Buryán, 60. M. Šmarda, 89. R. Janoušek
Žluté karty: 34. R. Slončík, 46. R. Lengyel, 90. M. Hašek
Rozhodčí: Puček - Ing. Tulinger, Ing. Filípek
Počet diváků: 7238 (90% z kapacity 8 000 diváků)

Oba trenéři se snažili soupeře překvapit složením základních sestav. Domácí kouč Ščasný nepostavil po nepodařeném výkonu proti Brnu syna Michala, do základní sestavy se vrátil Sabou, místo Šebesty nastoupil Buryán. Sparťanská sestava zase postrádala Abandu, Labanta i zraněného Obajdina.

Domácí si na změny zvykli rychleji. Už ve druhé minutě mířil Pikl hlavou těsně nad, o minutu později Viktoria kopala třetí roh a Pospíšil řádil mezi pomalými sparťanskými obránci jako mezi slalomářskými tyčkami. Do velké šance se ale nikdo nedostal, a tak po patnácti minutách o sobě dala vědět také Sparta. Jenže hlavičkový pokus Jiřího Novotného dopadl obdobně, jako předtím Piklův.

S přibývajícími minutami však také domácí tým zvolnil vysoké tempo a nerovný žižkovský povrch také pomohl k nepřesné hře, v níž oba týmy pokračovaly až do poločasu. Žižkovští ale lépe zvládli jeho závěr. Nejprve Straceného hlavičku ještě Blažek vyrazil na roh, ale bývalý sparťanský útočník ho zahrál tak dobře, že Pikl hlavou dostal svůj tým do vedení.

Sparta se z letargie nedostala ani po přestávce. Trenér Hašek sice už v 52. minutě stáhl ze hry Lengyela, ale k lepší souhře obrany to stejně nevedlo. A přišel trest: v 73. minutě se hrubé chyby dopustili jak Horňák, tak i Blažek, a Pospíšil přidal po Chihuriho zpětném přistrčení z pěti metrů druhý gól.

Až potom sparťané pochopili, že mohou poprvé na jaře prohrát, a zvedli hlavu k jakémusi náznaku aktivity. Ale to už bylo bodový zisk málo. A to i přesto, že pět minut před koncem vstřelil Lazzaro z penalty svůj první ligový sparťanský gól.

Penaltu rozhodčí Puček nařídil za Mlejnského faul právě na Lazzara. V poslední minutě ještě Pižanowski bravurně vyrazil Kolouškovu tvrdou umístěnou střelu z přímého kopu.

Hlasy trenérů po utkání

Zdeněk Ščasný (Žižkov):
"Byli jsme bojovnější, hráli jsme s větším nasazením a s výjimkou závěru jsme byli lepší i herně. Podali jsme vynikající výkon, ale je to jen náplast za ztracené body s Brnem. S takovým soupeřem jako Sparta se nám však hraje lépe. Postup do evropských pohárů však ani po dnešku není naší prioritou."

Ivan Hašek (Sparta): "Prohráli jsme zaslouženě, náš výkon neodpovídal schopnostem týmu. Byli jsme od první minuty všude druzí, takhle se vyhrávat nedá. Začali jsme bojovat až za stavu 0:2, z naší strany to byla spíše překopávaná, než fotbal. Tolik alibismu a zbabělosti jsem od hráčů dlouho neviděl, asi budeme muset sáhnout k některým změnám. Vím o řadě hráčů z naší rezervy, kteří na hřišti nechají srdce. Třeba Lengyel: dostane šanci a pak do zápasu vstoupí nekoncentrovaně, ani během přestávky mu to nedojde, a já pak místo posílení útoku musím střídat v obraně."

Sparťan Radim Holub vpravo) bojuje o míč se žížkovským Janem Buryanem.

Kennedy Chihury z Viktorie Žižkov (vlevo) v souboji s Jiřím Jarošíkem ze Sparty Praha.

Derby mezi Žižkovem a Spartou "zpestřila" dýmovnice v hledišti.