Gastarbaitři utíkali ze Slovanského domu

P r a h a - Razii na jednom z největších stavenišť v centru hlavního města - v nedokončeném traktu Slovanského domu na Senovážném náměstí - provedla ve čtvrtek krátce před desátou hodinou cizinecká policie ve spolupráci s úřadem práce. Převážně ukrajinským dělníkům kontrolovala doklady a zjišťovala, zda mají povolení k pobytu a k práci. "Zkontrolovali jsme pětadvacet osob, sedm z nich jsme předvedli na služebnu cizinecké policie, protože byli na našem území nelegálně, bez platného povolení," řekl Luděk Bredler velitel zásahu z cizinecké police.

Dva policejní antony brzdí před zadním traktem Slovanského domu na Senovážném náměstí, kde pilně pracují dělníci. O něco později bílé dodávky se zelenými pruhy odjíždějí zpět na služebnu. Uvnitř sedí sedm ukrajinských dělníků - uvízli v síti kontrolní razie, kterou na staveništi provedly dvě desítky příslušníků cizinecké policie.

Sedm nešťastníků čeká podle velitele Bredlera patrně jenom návrat do vlasti. Přestože připustil, že někteří gastarbeitři, kteří do Čech míří především ze zemí bývalého sovětského svazu, ze stavby utekli, akci hodnotí jako úspěšnou. Šanci prchajícím dělníků dal zejména zástupce investora, jehož se policisté museli dotázat, zda mohou na staveniště - soukromý pozemek - vstoupit.

Po téměř hodinovém čekání policisté začínají prohledávat rozsáhlé prostory komplexu Slovanský dům. Nekompromisní člen bezpečnostní ochranky objektu zakazuje vstup televizním štábům a fotoreportérům. "Utekli druhou stranou, na kobercích v chodbách opravené části Slovanské domu jsme našli stopy od malty a bláta," konstatuje po skončení akce jeden z policistů.

Rutina cizinecké policie
Čtvrteční zátah byl pro policisty z cizineckého odboru pouhou rutinou. Jenom od začátku roku podobných kontrol provedli pětadvacet. "Letos jsme předvedli tři sta padesát osob, z toho 240 lidem jsme zakázali pobyt v republice. Sedmdesátka skončila v cele," vypočítává Bredler.

Mezi policisty v modrých uniformách se proplétají dvě ženy v civilu.  Jsou to kontrolorky úřadu práce hlavního města, které se zajímají zejména o to, zda cizincům nechybí povolení k práci a zda jejich zaměstnavatelé mají všechny dokumenty v pořádku.

"Docela dobře se doplňujeme, policie kontroluje povolení k pobytu a my povolení k práci," míní Jana Gavendová z právního a kontrolního odboru pracovního úřadu. Včera vybrali asi pět smluv uzavřených mezi investorem a subdodavateli, kteří zaměstnávají Ukrajince a Slováky. "Pokud nám firmy nedoloží, že jejich zaměstnanci mají platná povolení, hrozí jim sankce," prohlašuje.

Pokuta může dosáhnout až k čtvrt milionové hranici. V praxi ovšem padají mnohem nižší peněžité tresty. "Nechceme, aby se firmy dostaly do existenčních potížích. Mohlo by to totiž negativně ovlivnit zaměstnanost v hlavním městě," doplňuje Gavendová.

Pokut za černé zaměstnávání ovšem příliš nepadá; spletitá klubka smluv mezi dodavateli na stavbách není jednoduché rozplést. "Je to boj s větrnými mlýny. Často se stává, že nejsme schopni určit, pro koho cizinec na stavbě nelegálně pracuje. Je tam totiž spoustu poddodavatelských firem. Není tedy komu udělit pokutu a vše padá pod stůl," poznamenal Jindřich Kuda, zástupce ředitele pražského úřadu práce.

Řešením by bylo jedině stanovení absolutní odpovědnosti hlavní stavitelské firmy za všechny dělníky na staveništi. Podobná pravidla platí v zemích Evropské unie.

Policista kontroluje doklady ukrajinskému dělníkovi při razii na stavbě ve Slovanském domě v Praze 1. (5. dubna 2001)

Členové cizinecké policie a pracovníci úřadu práce kontrolují doklady a povolení k pobytu ukrajinským dělníkům. (5. dubna 2001)

Člen cizinecké policie prohledává při razii na stavbě ve Slovanském domě ukrajinského dělníka. (5. dubna 2001)

Cizinecká policie při razii na stavbě ve Slovanském domě v Praze 1. (5. dubna 2001)

Cizinecká policie zadržela při razii ve Slovanském domě sedm Ukrajinců, kteří pracují v republice nelegálně. (5. dubna 2001)

Razii cizinecké policie na stavbě ve Slovanském domě "odnesli" jen někteří Ukrajinci - několika z nich se totiž podařil útěk přes budovu až do ulice Na příkopě. (5. dubna 2001)

Razie ve Slovanském domě se účastnila zhruba dvacítka členů cizinecké policie. (5. dubna 2001)

Cizinecká policie kontrolovala při své razii na stavbě Slovanského domu všechny dělníky. (5. dubna 2001)

Policisté před začátkem razie na staveništi ve Slovanském domě na Senovážném náměstí v Praze 1. (5. dubna 2001)

Cizinecká policie provedla razii na jednom z největších stavenišť v centru Prahy. (5. dubna 2001)

Cizinecká policie při razii na stavbě ve Slovanském domě zkontrolovala více jak dvě desítky ukrajinských dělníků. (5. dubna 2001)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video