Výpadek elektřiny způsobil zloděj kovů

P r a h a - Úterní výpadek elektřiny způsobený zkratem na jedné ze stanic, který odřízl od proudu čtvrtý a částečně druhý i desátý obvod, měl na svědomí s největší pravděpodobností zloděj barevných kovů. "Potvrdilo se, že šlo o vloupání a záležitost jsme předali policii," řekl mluvčí společnosti Pražská energetika Petr Holubec. K této verzi se podle prvních poznatků přiklání i policejní vyšetřovatelé, kteří se případem začali zabývat. "Že by někdo chtěl úmyslně odpojit od přívodu proudu pražské čtvrtě, je nepravděpodobné," kostatovala mluvčí vyšetřovatelů Soňa Jindráková.

Zloděj si tak zvanou rozpínací stanici v Michli vybral zřejmě proto, že se nachází v prázdné třípatrové budově, která patřila Pražské plynárenské, jež ji před časem opustila. Zařízení energetiků v ní zabírá jen půl patra. "Jinak je budova úplně prázdná. Objekt je ale zamčený a má plechová vrata," míní mluvčí.

Podle Holubce je objekt chráněný zcela běžně. "Takových stanic máme po Praze sto sedmdesát čtyři. Nikde není vrátný. Takový počet lidí bychom těžko zaplatili bez  toho, aniž by se náklady promítly do ceny elektřiny." Mluvčí řekl, že zloděj do michelské stanice nejspíše nepronikl přes zamčené dveře, ale dostal se dovnitř asi větrací šachtou.

Kovových součástek, z mědi či hliníku a jiných materiálů, za něž výkupny docela slušně platí, je v takovém zařízení dost. Energetici dokonce našli v opuštěných částech objektu už přichystané součástky.

Holubec tvrdí, že záměrem pachatele, který se do budovy vloupal, vůbec nebylo odpojit část hlavního města od elektřiny. "Vůbec netušil, co způsobil a myslíme si, že musel být nakonec dost vyděšený. Chtěl krást a nevěděl, zda je to tam pod napětím. Tak na vedení hodil železnou tyč. Ta navíc nespadla a zůstala tam připečená, takže to zkratovalo stále dokola." Výbuch dokonce vyrazil dveře. Zloděj budovu asi opustil, aniž by něco vzal sebou.

"Pachatel měl velké štěstí, kdyby se tyčí dotknul jiného drátu, asi by uvnitř uhořel," poznamenala Jindráková s tím, že zloději hrozí až šest let vězení. Svým činem se totiž dopustil trestného činu poškozování cizí věci a ohrožování provozu obecně prospěšného zařízení.

Proud se podařilo obnovit asi po hodině.

Policisté považují tuto krádež v energetickém zařízení za vyjímečnou. "Je ale faktem, že se v minulosti předměty z barevných kovů ztrácely často. Například měděné okapy či výka od kanalů, které pak většinou bezdomovci prodávali v Kovošrotu," potvrdila policejní mluvčí Gabriela Škoulová.

Největší potíže v ulicích mají při výpadku proudu tramvaje. Při středeční poruše se bez proudu ocitly všechny tramvajové linky, které běžně jezdí po Francouzské, Korunní a Vinohradské ulici a tramvaje nemohly jezdit ani Ječnou ulicí.

Dopravní podnik nasměroval všechny tramvaje, které nemohly projet oblastí bez proudu do Nuselského údolí. Tramvaje však ulice v okolí Albertova a Nuslí zcela ucpaly a tisícům lidí v odpolední špičce nezbylo nic jiného, než jít pěšky.

"Do Nuselského údolí jsme všechny tramvaje nasměrovali proto, že to jinudy nešlo. Pokud bychom některé linky odklonili například na Smíchov, trvalo by velmi dlouho dobu, než by se po spuštění proudu tramvaje vracely na své původní trasy," uvedla mluvčí Dopravního podniku Zuzana Knoblochová. Podle ní se dopravci podařilo část tratí bez proudu rozjet už po půl hodině, kdy technici Dopravního podniku přepojili troleje na náhradní měnírnu.

"Náhradní autobusová doprava je ovšem při tak velké výluce problém a nemůže fungovat v příliš velkém rozsahu. Chyběly by nám totiž autobusy na pravidelných linkách, odkud je v případě výpadku proudu stahujeme," sdělila Knoblochová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue