Mladíci došli pohodlně ke třem bodům

Teplice - Čeští fotbaloví reprezentanti do 21 let jsou za další překážkou: v kvalifikačním utkání mistrovství Evropy zvítězili v Teplicích bez většího vypětí nad Dánskem 3:0. Ve 3. skupině se Česko nadále drží na druhém místě jediný bod za vedoucím Bulharskem. "Jsem spokojen hlavně s druhou půlí. Skvěle hrála obrana, která nepustila Dány do vážnější šance," řekl po zápase trenér českého týmu Karel Brückner. "Narazili jsme na vynikajícího soupeře, nejlepšího s jakým jsme doposud v kvalifikaci hráli," podotkl kouč hostí Flemming Serritslev.On-line přenos ze zápasu zde Prohlédněte si video
Na první nebezpečnou akci Dánů z 5. minuty, kdy Sörensen jen těsně minul Čechovu branku, odpověděli domácí hráči pohotově a rázně. Hned z protiútoku zatáhl míč po pravé straně Kobylík, nádherným přetaženým centrem našel nabíhajícího Vachouška a po jeho hlavičce musel brankář Pedersen pro míč do sítě.

Český tým si pak udržoval mírnou převahu, ale žádný pohledná fotbal nepředváděl. Hráči se zbytečně utápěli v sólových akcích, při nichž přicházeli o míče, pokusy o kombinaci mařily nepřesné přihrávky. Ani dánští mladíci moc fotbalového umu nepobrali, takže se víc bojovalo, než hrálo, a to ještě v úctyhodné vzdálenosti od obou branek.

Teprve ve 32. minutě byl zaměstnán hostující brankář, když musel vyrážet míč po Zelenkově přímém kopu. Za další zmínku ve fotbalové bídě stál už jen pohledný rychlý průnik Dánů ve 23. minutě, při němž se však Sörensen dostal do nevýhodného střeleckého úhlu a přestřelil.

Dojem si domácí napravili až šest minut před přestávkou. Drobný táhlým centrem vyslal dopředu Baroše, ten se důrazně prodral přes obránce i brankáře a pohodlně dovedl míč do prázdné branky. Brücknerovi svěřenci tak mohli jít do kabin se solidním dvoubrankovým náskokem. "Stává se, že dáváme více gólů v poločase, ve kterém nehrajeme tak dobře," prohlásil Brückner. "O přestávce jsem hráčům vytýkal kličkovanou a snahu o individuální průniky."

Ve druhém poločase domácí fotbalisté hru viditelně zpřesnili, začali lépe kombinovat a na hřišti to rázem bylo znát. Po jedné takové akci zakončoval průbojný a technický Zelenka dělovkou těsně nad, v 59. minutě přišel další domácí útok a po Kobylíkově centru z pravé strany Baroš zblízka přidal třetí gól.

Namále měl dánaský gólman 74. minutě, kdy ho jedovatou střelou vyzkoušel Kobylík: Pedersenem sražený míč se skulil jen centimetry od tyče na roh. Vzápětí byl v akci opět Kobylík, naservíroval před branku další z přesných centrů, avšak Vachoušek z vyložené pozice hlavou přestřelil... Domácí měli režii zápasu ve své moci až do konce, hosté se nezmohli ani na čestný úspěch.

"Kdybychom přidali na důrazu, mohli jsme Dánům oplatit porážku 0:5 z roku 1998 ze Zbraslavi," připustil český kouč. Na otázku žurnalistů zda-li Dánové předvedenou hrou nezklamali, zareagoval Brückner s úsměvem: "Nezklamali. Zklamali by mě kdyby vyhráli." Trenér Dánska Serritslev domácí výběr pochválil: "Český tým má velikou bodoucnost."

Česká republika "21" - Dánsko "21" 3:0 (2:0)

Branky: 39. a 59. Baroš, 5. Vachoušek. Rozhodčí: Paraty Silva - Nogueira, Ramalho (všichni Port.). ŽK: Urbánek - Silbeubauer. Diváci: 2400.

Česká republika: Čech - Kubica, Jiránek, V. Drobný, Špiláček (62. Zápotočný) - Kobylík, Zelenka, Polák, Urbánek - Baroš (76. Kaufmann), Vachoušek (83. Pospíšil)
Dánsko: Pedersen - Jacobsen, Nielsen, Christensen, Sennels - D. Jensen, Poulsen, Silberbauer, Sörensen (85. Andreasen), Jörgensen (37. Rasmussen) - Laursen (46. Augustinussen).