Softwarová kampaň: koukněte, jak dopadnete

Poutavá kampaň společnosti Business Software Alliance (BSA), která je zaměřena na všechny zloděje softwaru, dorazila i do kanceláří iDNES. Obálka obsahuje videokazetu, na níž BSA předvádí "věrnou rekonstrukci" toho, jak dopadne firma, která používá nelegální software, dále pak průvodní výhružný dopis s titulkem "Otřese kampaň BSA sebejistotou lidí, kteří používají software nezákonně?" Místo pistole, kterou by se případný podnikatel s nelegálním softwarem zastřelil, však posílá BSA pouze tmavý igelitový pytlík, s nímž trvá sebevražda podstatně déle.

"Míra softwarové kriminality na nových počítačích představuje 42 procent, což znamená, že téměř polovina softwaru je používána protizákonně," píše se v dopise BSA.

Cílem kampaně je podle firmy nejen upozornit na existující problém, ale také vzbudit zájem zodpovědných lidí o dění ve vlastní společnosti a probudit je z letargie.

Dále dopis vypočítává, kolik BSA monitoruje případů nelegálního softwaru v různých firmách, kolik je jich už ve vyšetřování či kolik bylo v roce 2000 podáno v souvislosti s nelegálním softwarem žalob.

Věrná videorekonstrukce policejního zásahu
Pokud již podnikatele nepřesvědčí dopis, aby vymazal všechny černé programy a šel koupit nové legální, je pro něj připravena videorekonstrukce zásahu softwarové policie.

Výkony protagonistů videa jsou obzvlášť překvapující: čtyři policisté vstupují do společnosti a nechávají v úžasu sekretářku, která nesmí nikam telefonovat (zřejmě aby neupozornila své šéfy, ať okamžitě vyhodí počítače z oken).

Také další sekretářku, která vychází z kuchyňky s varnou konvicí, policejní přítomnost ve firmě překvapuje. Na vyděšeném šéfovi je vidět, že po přečtení legitimace jednoho z policistů marně přemýšlí, jestli jsou alespoň ty karty na jeho počítači legální.

Policejní expert pak profesionálním okem prohlíží vypálená cédéčka se softwarem a je jasné, že celá společnost dohrála.

Policisté v uniformách a s odporem v obličejích nakonec odnášejí počítače zasviněné nelegálním softwarem a jednatele firmy odvádějí neznámo kam.

ZDE si můžete přečíst odpovědi šéfa softwarové policie Jiřího Dastycha, který byl před časem hostem iDNES.

BSA vsadila na strach a udávání
Trapná kampaň softwarové alince vsadila na strach, který mají vyvolat policejní uniformy a na udavačství ve firmách, na které se ovšem při dnešní nezaměstnanosti moc nehraje.

Nemalé prostředky, které kampaň určitě stála, byly utraceny za něco, co může vyvolat maximálně smích softwarového podvodníka. Finance utracené za směšné zastrašování by se daly jistě využít lépe.

Kampaň proti nelegálnímu softwaru, kterou uspořádala Business Software Alliance, obsahuje i videokazetu s rekonstrukcí policejního zásahu ve firmě, která pracuje se softwarem v rozporu s autorskými právy (8. března 2001).

Kampaň proti nelegálnímu softwaru, kterou uspořádala Business Software Alliance, obsahuje i videokazetu s rekonstrukcí policejního zásahu ve firmě, která pracuje se softwarem v rozporu s autorskými právy (8. března 2001).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video