Zelenka ze Slavie mezi hráči Teplic

Zelenka ze Slavie mezi hráči Teplic - Slávistický útočník Luděk Zelenka je na kolenou - mezi hráči Teplic (vpravo Vladimír Leitner) | foto: ČTK/Libor Zavoral

Teplice se vzchopily a porazily Slavii

P r a h a - Fotbalisté Teplic se vzchopili a nadšeným bojovným výkonem v dohrávce 7. kola zaslouženě porazili Slavii 2:0. Jsou na dobré cestě ke splnění ultimáta, které dostali od vedení klubu. Ze zápasů proti Slavii a Jablonci musí vybojovat čtyři body, jinak hrozí čistka. Teplice vyhrály v jarní části doma až na třetí pokus, Slavia si po výhře v Plzni a remíze v Liberci připsala první porážku. Teď možná hrozí kádrové změny v mužstvu červenobílých. "Všechno je možné, v této branži musí být trenér na tato rizika připraven," připustil si své ohrožení trenér Slavie Karel Jarolím.On-line reportáž najdete zdeTeplice: Hráči nechtěli sestřelit trenéraSlavia: Poražení dál mluví o druhém místě Zajímavé momenty zápasu si prohlédněte pod ikonou video
TEPLICE - SLAVIA 2:0 (1:0) hráno 7.3. 18:30
Góly: 25. P. Verbíř, 88. M. Doležal
Góly:
Sestavy: L. Macháček - P. Pokorný - P. Voříšek, M. Rada, Z. Rampáček - P. Verbíř (84. M. Doležal), P. Fousek, Z. Frťala, V. Leitner - M. Kolomazník (90. R. Vágner), Š. Vachoušek (74. R. Semeník)
Sestavy: R. Černý - J. Suchopárek - D. Šuškavčevič, A. Petrouš - L. Došek, M. Hyský, T. Kuchař (46. L. Sedláček), G. Sankovič (54. M. Lička) - P. Kuka, L. Zelenka (77. P. Švancara), T. Došek
Náhradníci: R. Havel, M. Smola, M. Frýdek
Náhradníci: M. Václavík, L. Koller, J. Skála, P. Vladyka
Žluté karty: 9. P. Voříšek, 13. M. Rada, 80. R. Semeník
Žluté karty: 21. A. Petrouš, 40. P. Kuka, 83. J. Suchopárek
Rozhodčí: Liba - RNDr. Amler, Jiřík
Počet diváků: 8721 (47% z kapacity 18 500 diváků)

Byl to zápas plný vzrušivých okamžiků. Strhující byl už začátek a v nastoleném tempu utkání pokračovalo. První útok domácích odvracela slávistická obrana s velkými obtížemi, hned na druhé straně se dral do zakončení Tomáš Došek. Pak zase zachraňoval na poslední chvíli Sankovič před Kolomazníkem a Fouskem.

Hráči neodpočívali, do všeho šli naplno. "Proti kvalitnímu soupeři jde výkon automaticky nahoru, s někým slabším bychom možná hráli hůře," připustil teplický trenér Petr Rada. "I na těžkém terénu to byl velice kvalitní zápas," dodal.

Po střetu Zelenky s Radou se oba na sebe nevraživě podívali. Po dalším pošťuchování obou hráčů zůstal ležet Rada, hlavní Liba se šel radit s asistentem Amlerem, ale trest nikomu neudělil. Tepličtí moc chtěli, zápas tak prožívali, že se rozčilovali pokaždé, když sudí proti nim zapískal. Diváky zase několikrát rozpálil asistent Amler, když nemával ofsajd, jak si přáli. "Domácí publikum bylo pro hráče velkou motivací," uznal útočník Slavie Pavel Kuka.

Domácí byli k nepoznání od posledních dvou nevydařených zápasů. Dřeli, nevypustili jediný souboj. Někteří si i hodně dovolili, Fousek se klidně pustil mezi tři protihráče a ze souboje vyšel jako vítěz. V kličkách vynikal i Vachoušek. Trochu zastrčený na pravé straně zálohy zůstal kapitán Verbíř. Zpočátku vyhlížel nejistě, ač časem se rozehrál. Roli šéfa převzal Fousek, jemuž se dařilo znamenitě.

Slavia moc nepředvedla, byla rozpačitá v záloze, nedůrazná v obraně. "Věděli jsme, že domácí obraně chybí sebevědomí, chtěli jsme toho využít a proto jsme nastoupili se třemi útočníky. Přechod do útoku však byl příliš zdlouhavý," řekl trenér Slavie Karel Jarolím.

Kuka, Zelenka a Tomáš Došek zůstali odříznuti. Postrádali přihrávky Ulicha i Dostálka. Za něj nikdo nezastal černou  práci uprostřed hřiště. Fousek snadno přecházel přes Hyského, který měl vytvořit neprostupný defenzivní štít. Tomáš Došek kroutil hlavou po nepovedeném centru svého bratra Lukáše, který zase rozmachoval rukama, když mu spoluhráč nevrátil  míč po narážečce.

Šance? Těch Slavia za první poločas moc nevymyslela. Do jedné se protlačila po třiceti minutách, kdy na chvíli získala kontrolu nad soupeřem. Po centru Zelenky se už už napřahoval ke střele Tomáš Došek, ale Kuka mu míč vzal, neboť stál zády. Nevycházely ani standardní situace. Přitom jich slávisté v první půli zahrávali dost. Při trestných kopech se střídali Kuchař se Zelenkou, ale ani jednou neohrozili brankáře Macháčka.

Na kontě Teplic nejdřív přibývaly jen rohové kopy a střely, jež nemohly ohrozit Černého. Tomu začalo být úzko od 20. minuty, kdy Fousek povodil míč, přiťukl Frťalovi, který bombou vylekal Černého, jenž míč s obtížemi ochránil před dotírajícími Kolomazníkem a Verbířem. Za pět minut slávistická obrana na oba útočníky opět zapomněla a stihl ji trest. Po kličkách Fouska se dostal do tutové šance Kolomazník, jehož ránu Černý vyrazil, ale volný Verbíř střílel hlavou do prázdné brány.

V lepším rozpoležení vyšli ze šatny domácí a během pěti minut mohli dát dva góly. Po centru Frťaly zůstal nekrytý Kolomazník, obešel Černého, ale v rozhodující chvíli zaváhal a slávistický gólman mu vzal míč z nohy. Poradil si i s ranou Voříška, jenž se na něj řítil z úhlu sám. "Trochu jsem v tom měl prsty," uznal libero Slavie Jan Suchopárek, ale dodal: "Šli jsme do druhé půle s vervou, chtěli jsme soupeře zatlačit, a z toho vyplynuly i jeho brejky."

Ještě do 60. minuty domácím vycházely kombinační akce, pak je soupeř zatlačil. Hru režíroval Kuka, stažený za oba hroty. V 62. minutě založil krásnou  akci, jejíž závěr sám pokazil. Se Zelenkou si vyměňoval tak dlouho přihrávky, až vyškolili celou obranu i gólmana, ale Kuka netrefil prázdnou bránu. "To byl asi rozhodující moment," přiznává trenér Slavie.

Tepličtí jen zoufale odkopávali, ale v obraně si dávali pozor. Nakonec se z tlaku vymanili a Kolazník mohl dvakrát těsný náskok pojistit. Nejprve jeho střelu zblokovala obrana a pak po narážečce s Leitnerem trefil nechytatelnou ranou břevno. Nervy pracovaly. Domácí kouč Petr Rada se do krve hádal o otočený aut.

Uklidnění přineslo až teplické střídání. Fousek našel krásnou křížnou přihrávkou volného Doležala, který byl na hřišti právě čtyři minuty. Náhradník obelstil slávistického gólmana Černého a poslal míč pod jeho tělem do brány - dvě minuty před koncem utkání.

"Nemohu být spokojen s výsledkem, ani s hrou. Teplice byly bojovnější a vyhrály naprosto zaslouženě," řekl své resumé trenér Slavie Jarolím, zatímco teplický kouč Rada si užíval první jarní vítězství: "Hráči se přesvědčili, že hrát se dá s každým. Podali zodpovědný výkon a zaslouženě vyhráli."