Lůžek pro bezdomovce je v Praze stále málo

P r a h a - Celkem ve třech noclehárnách mohou v současných chladných nocích přespávat pražští bezdomovci. Přesto je pro ně lůžek málo a pracovníci humanitárních organizací hledají další způsoby, jak lidem bez střechy nad hlavou pomoci. Katolické sdružení Naděje se mnapříklad snaží najít další ubytovací prostory v jednotlivých částech Prahy, ale mnohdy s nevalným výsledkem. "Bezdomovce ve svém obvodu nikdo nechce. Lidé se obávají, že s nimi budou problémy a vzroste kriminalita," uvedla ředitelka pražské pobočky Naděje Petra Lakatošová.

V současné době může až stovka bezdomovců přespat v denním centru Naděje v pražské Bolzanově ulici. Tato organizace totiž v mrazivém počasí své středisko lidem bez přístřeší zpřístupnila i v noci. "Lidé tu přečkají noc v klidu a hlavně v teple. Zabráníme tak případům umrznutí či omrzlinám," vysvětlila Lakatošová. Bezdomovci budou moci v centru nocovat zatím jen do čtvrtka. Důvodem je nedostatek pracovníků, kteří na noční provoz dohlížejí.

Útočiště bezdomovci najdou i v noclehárně v Husitské ulici nedaleko Hlavního nádraží a v zimních měsících v noclehárně ve Spytihněvově ulici v Nuslích. Na jejím provozu se podílí Naděje s Armádou spásy, pražským magistrátem a Městským centrem sociální pomoci a prevence.

Občanské sdružení Naděje vzniklo v roce 1990, v současnosti má 12 poboček v Čechách i na Moravě a provozuje krizová centra, azylové domy, stacionáře či denní střediska. Jejich pracovníci se snaží pomáhat seniorům, mentálně postiženým i bezdomovcům. Jeden z programů organizace je věnován začlenění lidí vracejících se z vězení, bezdomovců či lidí v krizové situaci do běžného života.

Bezdomovec odpočívá na lavičce nádraží Praha Libeň. (14. února 2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video