Brzy zazvoní u dveří komisař

P r a h a - Přes všemožné pochybnosti a spory o sčítání začaly včera pražské radnice na svých úředních deskách vyvěšovat seznamy sčítacích komisařů. "Fotografie komisařů jsme nezveřejnili, protože jejich seznam je příliš rozsáhlý. Navíc jenom dosud sedmdesát z nich odřeklo spolupráci, takže budeme muset seznam ještě před 20. únorem aktualizovat," sdělil Vít Drbal, mluvčí Prahy 5. Komisaři začnou pražské domácnosti navštěvovat již za čtyři dny. Jejich práci bude kontrolovat přes tisíc revizorů. Aby přesvědčili lidi, že sčítání je užitečné, komisaři se učili z padesátistránkového manuálu.
Zapojte se do diskuse o sčítání lidu - chat.
Tabulku Co je dobré vědět najdete uvnitř.
Přečtěte si rozhovor o sčítacích komisařích.
Reportáže TVD - video.

Co je dobré vědět

1 - Sčítání lidu začíná 20. února akončí 15. března
2 - Každý občan je podle zákona povinen sčítací arch odevzdat, jinak mu hrozí až desetitisícová pokuta
3 - Vyplněný arch může občan odevzdat komisaři nebo přímo na obecním úřadě
4 - Komisař se musí prokázat průkazem komisaře a občanským průkazem
5 - Bez souhlasu nájemce či majitele nesmí do bytu vstoupit

"To je takový průvodce, který jim má pomoci správně odpovědět na možné otázky občanů," říká Vladimíra Pavlíčková z Českého statistického úřadu. Podle ní budou muset lidem určitě vysvětlovat, proč se jich statistický úřad v osobním formuláři ptá na to, kolik mají aut, kam se jezdí rekreovat, či na bydliště jejich matky před jejich narozením. "Měli by jim vysvětlit, že nás nezajímají jejich majetkové poměry, ale jestli je Čech motorizovaný či kde tráví volný čas. Bydliště matky zase ukáže na to, jaká je migrace našeho obyvatelstva," dodává Pavlíčková.

Komisařům bylo na speciálních školeních opakováno, že mají být slušní, trpěliví, měli by v lidech vzbudit důvěru, přesvědčit je o tom, že je tato akce užitečná. Dana Veselá z Prahy 8 je jednou z pěti tisíc pražských komisařů. "Nejdříve musím obejít svůj obvod a ověřit, zda domy, které mám v seznamu, skutečně existují," říká Veselá.

Konfliktů s nedůvěřivými občany se neobává, protože má na starosti čtvrť rodinných domků vBohnicích, kde sama bydlí. Za mnohem důležitější považuje to, aby dokázala přesvědčit lidi, vyplněný tiskopis chce dostat rovnou do ruky.

"Dostávám příplatek za každého sečteného člověka, a proto je v mém zájmu vzbudit u lidí co největší důvěru. Když se budou bát a vyplněné dotazníky posílat někam poštou, přijdu o část peněz," podotýká Veselá.

Podepsat slib mlčenlivosti bylo povinné, říká Pavličová
Vladimíra Pavlíčková z Českého statistického úřadu, který sčítání lidu koordinuje, tvrdí, že odbornost i kontrola komisařů je zaručena.

Jak jsou lidé chráněni před falešnými komisaři, kteří by mohli tuto funkci zneužít pro krádeže?
Musí se vždy prokázat průkazem sčítacího komisaře a svým občanským průkazem. Jestliže mají lidé strach z podvodníků či zlodějů, mohou si jméno svého komisaře zjistit na úřední desce svého příslušného obvodního úřadu.

Jak se lidé o jejich návštěvě dozvědí?
Upozornění dostanou do své poštovní schránky. Samotný arch může v jejich nepřítomnosti převzít i soused. Vyplněný formulář však už musí dotyčný občan odevzdat sám buď přímo komisaři, nebo na svém úřadě.

Kolik peněz za svou práci komisaři dostanou?
V průměru to vychází na deset až dvanáct tisíc hrubého. Ve výplatě je zahrnuta základní položka, která činí tisíc devět set korun, a pohyblivá položka. Její výše je závislá na tom, kolik který komisař odevzdal zpracovaných archů.

Kolik si vydělají za jeden zpracovaný arch?
Finanční odměna za jeden arch je různá. Za domovní osm korun, za bytový dvanáct a za osobní dvaadvacet. Ceny jsou samozřejmě rozdílné kvůli tomu, že vysvětlit občanům například údaje z osobního formuláře je složitější.

Nemůže mezi komisaři dojít k nějakému soupeření?
V žádném případě, protože rozdělení bytů je předem dané. Každý komisař má na starosti maximálně sto bytů. To je z jednoho prostého důvodu. Nechtěli jsme, aby se jednomu člověku dostalo do rukou příliš mnoho osobních údajů.

Co komisařům za zneužití těchto údajů hrozí?
Každý z nich podepsal slib mlčenlivosti. Jestli ho poruší, může dostat pokutu dvě stě tisíc korun.

Neměli strach takový slib podepsat? Stalo se vám, že tuto práci někteří z nich odmítli?
To se bohužel stalo. Práci nám odmítlo čtyři sta padesát lidí. Kromě velké odpovědnosti se báli náročného úkolu a atmosféry nedůvěřivosti, která u lidí panuje. Měli jsme ale dostatek náhradníků.

Tento průkaz musí spolu s občanku předložit každý sčítací komisař. (15. února 2001)

Zadní strana průkazu sčítacího komisaře. (15. února 2001)

Průkaz, který bude mít každý sčítací komisař. (15. února 2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue