Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Havel: Disentu na Kubě jste pomohli

  13:13
Ivana Pilipa a Jana Bubeníka i s jejich příbuznými slavnostně přijal na Pražském hradě Václav Havel. Prezident hlavně zdůrazňoval jejich odvahu, s níž pomáhali kubánskému disentu. "Pánové Pilip a Bubeník zasluhují uznání nikoli za to, že 25 dní strávili ve vězení, ale za to, že přijali odpovědnost a pomohli demokraticky smýšlejícím lidem," řekl. Pilip na schůzce upřesnil, že ho americká nevládní organizací Freedom House na ochranu lidských práv oslovila už před dvěma roky. "Je to první cesta, kterou jsem na podporu demokracie učinil."
DALŠÍ AKTUÁLNÍ INFORMACE
Pilip s Bubeníkem dorazili do Prahy
Kuba jen hrozila Česku prstem - reakce zahraničního tisku.

Bohatá FOTOGALERIE z cesty Pilipa a Bubeníka

Vězni poskytli zpravodaji MF DNES při mezipřistání v Paříži ROZHOVOR

GLOSA: Hvězda zapadla v Karibském moři
Nemohli tomu uvěřit
ANALÝZA: Vítězové a poražení

Setkání trvalo hodinu a odehrálo se v pracovně prezidenta.

"Cílem cesty nebylo jen předat kubánským disidentům předat materiální pomoc, o které se tak mluví, ale osobně je poznat a podpořit je," dodal Ivan Pilip.

Jeho cesta nebyla honorovaná. Od Freedom House dostali s Bubeníkem pouze prostředky na ubytování a jídlo.

Na otázku novinářů, jak konkrétně pomohl prezident kubánským vězňům, Havel odpověděl: "Já jsem člověk, který nepatří k oblíbencům Fidela Castra, i když se osobně známe. Rozeslal jsem dopisy mnohým představitelům, mimo jiné i svatému otci."

Klaus se omluvil Pithartovi
Šéf sněmovny a ODS Václav Klaus se veřejně omluvil za své pondělní hodnocení Pithartovy mise na Kubu. Klaus řekl, že její reálný výsledek se rovná nule, ale že Pilipa a Bubeníka snad nepoškodila. Po jedenácté hodině přijal Ivana Pilipa a Jana Bubeníka s rodinami Václav Havel.

"Chtěl bych se touto cestou omluvit za své pondělní prohlášení o výsledcích mise předsedy Senátu Petra Pitharta na Kubu. Bylo učiněno na základě tehdejších informací a ukázalo se být chybné," řekl Klaus.

Pithart omluvu přijal. "Omluvná slova Václava Klause samozřejmě přijímám. Nejsou ostatně adresována jen mně: rozumím jim jako výrazu hledání sdílených hodnot v politickém životě země a jako potvrzení platnosti základních norem lidské slušnosti," řekl.

CELÁ OMLUVA
VÁCLAVA KLAUSE

Chtěl bych se touto cestou omluvit za své pondělní prohlášení o výsledcích mise předsedy Senátu Petra Pitharta na Kubu. Bylo učiněno na základě tehdejších informací a ukázalo se být chybné. To, že se oba vrátili, je v každém případě vítězstvím a každý, kdo se o to přičinil, zasluhuje ocenění.

Václav Klaus, 7.2.2001
zdroj: www.klaus.cz

REAKCE PETRA PITHARTA

Omluvná slova Václava Klause samozřejmě přijímám. Nejsou ostatně adresována jen mně: rozumím jim jako výrazu hledání sdílených hodnot v politickém životě země a jako potvrzení platnosti základních norem lidské slušnosti.

Dohoda s Castrem se rodila těžko
Jak a čí zásluhou mohli po čtyřiadvaceti dnech opustit věznici Villa Marista a nasednout do letadla směrem domů? Kdy nastal ten rozhodující zlom? "Když jste mi v pondělí večer volali, právě jsem čekal na rozhodující telefonát kubánského ministra zahraničí," říká šéf delegace Meziparlamentní unie Anders Johnsson. "Nakonec jsem se dočkal. Při čtvrtém setkání s Fidelem se ukázalo, že máme scénář, který může být naplněn během několika hodin."

Tento scénář předpokládal, že Pilip a Bubeník budou propuštěni za podmínky, že podepíší prohlášení s omluvou za porušení zákonů. Oba vězni dokument podepsali za přítomnosti několika pozvaných velvyslanců. Pak mohli svobodně opustit budovu ministerstva zahraničí, kde na ně čekali příbuzní, a jet rovnou na letiště José Martího.

Poslední tečku udělala delegace Meziparlamentní unie, ale jak zdůrazňuje sám Johnsson, bez mise předsedy českého Senátu Petra Pitharta by výsledek byl velice nejistý. "Všichni Kubánci včetně Castra podtrhli, že ho velmi respektují za to, že s nimi jednal jiným tónem a že se upřímně snažil najít řešení, a ne jen říkat: Vraťte je zpátky," uvedl Johnsson.

Okolnosti propuštění svědčí o tom, že všechny strany se dobraly elegantního řešení, které umožnilo všem zachovat si vlastní tvář. Omluva, jak ji požadoval Fidel Castro, zazněla. Ale neomluvil se český stát, nýbrž oba věznění Češi za svou soukromou iniciativu. Castro dal už při rozhovoru s Pithartem najevo, že toto gesto neočekává od české vlády.

PROČ TAM JELI?

"Chtěli jsme se setkat s
Kubánci, kteří se zabývají ochranou lidských práv a nezávislou žurnalistikou, a seznámit se s podmínkami v nichž pracují. Chtěli jsme jim vyjádřit podporu a předat určité věci - léky, tužky a počítač. Myslím si, že tento druh podpory je něco, co zemím, které stále ještě žijí něco, co jsme kdysi žili my, má cenu nabídnout."

Ivan Pilip

Téma omluvy zaznělo poprvé v informaci kubánského ministerstva zahraničí 23. ledna. Byla to první oficiální reakce Kuby na incident. Později požadavek omluvy zopakoval Fidel Castro minulou sobotu ve svém projevu na antiglobalizačním fóru těsně před tím, než se setkal s Pithartem.

Samotná nabídka, že by se omluvili, pak přišla od zadržených. Johnsson společně s Pithartem ovšem v počáteční fázi vyjednávání zvažovali spíše jiné varianty. "Ale když se ukázalo, že ty nejsou možné, vrátili jsme se k tomu původnímu nápadu. Při jednání s Kubánci jsme nabyli dojmu, že omluva Pilipa a Bubeníka je ta jediná cesta dopředu. Jako prostředníci jsme se snažili, aby toto řešení akceptovali i Kubánci," řekl Johnsson.

Přijatelné bylo. Potvrzuje to i kubánský chargé d'affaires v Praze David Paulovich. "Delegace Meziparlamentní unie předala kubánské straně dokument, v němž oba Češi uznávají, že porušili naše zákony, a omlouvají se našemu lidu. A my jsme to uznali jako dostatečně uspokojující řešení a rozhodli jsme se je propustit," odpověděl kubánský Paulovich včera na otázku, co přesvědčilo Kubu, aby české občany propustila.

Omluva obou Čechů podle právníků neznamená žádný závazek. Ministr zahraničí Jan Kavan však soudí, že to neznamená zproštění obvinění. Podepsali totiž doznání, že porušili kubánské zákony, ale neúmyslně. "Z toho usuzuji, že Castro došel k názoru, když použiju jeho termín, že by za této situace mohl být velkorysý. A tak využít své moci, a nechat je propustit. Ale je to spíš akt milosti," uvedl Kavan.
I když se Petr Pithart vrátil z Havany bez obou zadržených, překypoval jistotou, že už dlouho vězněni nebudou.

"Měl jsem pouze vnitřní jistotu, že to nemůže dopadnout špatně, ale žádný přímý nebo nepřímý náznak jsem neměl. Pan Castro mi v jednom okamžiku řekl, že ode mne nechce žádné prohlášení. V tu chvíli jsme věděl, že je neodvezu, ale zároveň jsem tušil, že mise splní svůj účel," řekl Pithart.

Ivan Pilip a Jan Bubeník mohou za své osvobození poděkovat celé řadě dalších lidí a organizací. Finále sice obstarala delegace Meziparlamentní unie, půdu jí však svým šestidenním vyjednáváním s kubánskými představiteli připravil Petr Pithart. Ten se zase na Kubu dostal díky slovenské diplomacii, která zprostředkovala korespondenci mezi Pithartem a Castrem.

Od počátku vyvíjela značný tlak celá řada zemí včetně Evropské unie a latinskoamerických států. Celou dobu se spekulovalo, co všechno Castro zadržováním Čechů sleduje. Získal tím jedno: o Kubě se mluvilo ve světě. Castro navíc sám rozetnul situaci tak, jak si přál - humanitárním gestem.

Ministr zahraničí Jan Kavan odmítá, že česká strana přistoupila na výměnný obchod. "Chtěl bych zdůraznit, že se nám podařilo docílit propuštění obou občanů, aniž by se česká vláda nebo ministerstvo zahraničí omluvilo. Nebyl to tedy žádný handl, který by zahrnoval hospodářské či jakékoli jiné věci," uvedl Kavan.

Jan Bubeník a Ivan Pilip odpovídají spolu s českým prezidentem na dotazy novinářů, 7. ůnora 2001

Poslanec Ivan Pilip a bývalý studentský aktivista Jan Bubeník přicházejí za prezidentem Václavem Havlem k briefingu po jejich setkání na Pražském hradě, 7. února 2001

Poslanec Ivan Pilip a bývalý studentský aktivista Jan Bubeník sledují prezidenta Václava Havla na briefingu po jejich setkání na Pražském hradě, 7. února 2001

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Řidič Porsche srazil na chodníku ženu s kočárkem

  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Mexičtí narkos už nepašují peníze, platí si šmouly. Je to legální a bez rizika

5. května 2024

Premium Vsaďte se, že nevíte, jak mexičtí narkos pašují peníze z Ameriky. Jistě, viděli jste v seriálech na...

Nová vlna podvodů. Vyluxovaným účtem to nekončí, přeprodávají se osobní data

5. května 2024

Premium Kyberzločinu dlouhodobě přibývá, v Česku se s končící lhůtou pro daňová přiznání podvodníci...

Životní prostředí v Československu patřilo k nejhorším na světě, líčí vědec

5. května 2024

Premium V roce 1989 se stal vůbec prvním ministrem životního prostředí. Profesor Bedřich Moldan patří mezi...

Auto za tahačem s tankem zastavilo. Už ale ne kamion, který osobák sešrotoval

4. května 2024  9:48,  aktualizováno  21:52

Při nehodě tří aut zemřel na dálnici D1 mezi Bohumínem a Polskem jeden člověk, další dva jsou...

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau
Ärztin/Arzt für Innere Medizin

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau

nabízený plat: 172 000 - 273 000 Kč

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....