Poslanecká delegace na Kubu se rozpadá

Delegace poslanců, která ještě ani netuší, kdy vyrazí na "záchrannou" misi s cílem přispět k propuštění Ivana Pilipa a Janan Bubeníka z kubánského vězení, se začíná rozpadat. Předseda KSČM Miroslav Grebeníček totiž naznačil, že jeho strana zřejmě odvolá účast svého poslance Miloslava Ransdorfa. Ten se nejvíce zasloužil o to, že poslanci už mají platná víza. "V tuto chvíli si myslím, že je takřka neúnosné pro KSČM, aby držela svého zástupce v této delegaci," řekl bez bližších podrobností Grebeníček. "Zdá se, že parlamentní delegace, pokud by tam jela, nic nevyřeší," doplnil.
Pilip i Bubeník jsou drženi separátně v celách o rozměru 3x2 metry, vždy s dalšími třemi vězni, ale jsou v dobrém fyzickém i psychickém stavu.

Grebeníček v této souvislosti zmínil svou cestu na Kubu, kterou plánuje na konec dubna. Přestože s případem Pilip-Bubeník nesouvisí, využil prý by jí k pomoci oběma zadrženým, pokud by předchozí pokusy selhaly.

Komunisté podle něj budou usilovat o to, aby se oba vrátili do České republiky. "Nemáme zájem na vytváření falešných hrdinů," zdůraznil Grebeníček. O postoji komunistů chce ale nejprve ve středu informovat sněmovní organizační výbor.

Petra Buzková chce, aby  českou delegaci poslanců na Kubu doprovázel Valtr Komárek, bývalý poradce jednoho z vůdců kubánské revoluce Che Guevary.
Komunisté: Kubu rozdráždil dopis Valtra Komárka
Grebeníček a Ransdorf po úterním jednání s kubánským chargé d'affaires Davidem Paulovichem novinářům potvrdili, že Kubu podráždil zejména dopis Valtra Komárka, který k případu Pilip- Bubeník odeslal kubánským představitelům. Podle Ransdorfa je Komárek pro Kubánce těžko přijatelný.

Poslanec se ani neztotožnil s tím, že vedoucí delegace Petra Buzková - jak uvedl - minulý týden chtěla, aby poslance doprovázeli novináři a Komárek, který v 60. letech působil na Kubě jako poradce. Podle Ransdorfa mají jet jen poslanci a tlumočníci.

V diktátorově kleci - glosu Martina Komárka čtěte ZDE.
Grebeníček jednal s kubánským chargé d'affaires
Předseda Komunistické strany Čech a Moravy Miroslav Grebeníček se sešel s kubánským chargé d'affaires Davidem Paulovichem.  Grebeníček ještě před jednáním řekl, že Pilip a Bubeník jednali v rozporu s kubánskými zákony a podle různých informacích jednali ze zjištných důvodů.

"Je víc než pravděpodobné, že o celé záležitosti od jejího vzniku či iniciování byl informován prezident České republiky Václav Havel," řekl šéf komunistů na tiskové konferenci.  

"Je to nesmysl. Není to vůbec pravda," reagoval na jeho slova Havlův mluvčí Ladislav Špaček. Havel se podle něj o cestě Pilipa s Bubeníkem na Kubu dozvěděl až z novin. Prezident podle Špačka nebude po Grebeníčkovi požadovat ani omluvu.

Do řešení případu se zapojily evropské instituce
Do řešení případu Ivana Pilipa a Jana Bubeníka se hodlají zapojit poslanci Meziparlamentní unie a Parlamentního shromáždění Rady Evropy.

MU hodlá vyslat na "ostrov svobody" delegaci vedenou svým generálním tajemníkem Andersem Johnssonem, aby na místě zjistila okolnosti uvěznění obou Čechů.

Mexická vláda oznámila, že zvažuje možnost nabídnout se jako prostředník s cílem dosáhnout propuštění obou Čechů zadržovaných na ostrově od 12. ledna.

Co se dělo v pondělí
Kubánský prokurátor vzal českého poslance Ivana Pilipa a bývalého studentského vůdce Jana Bubeníka do vazby. Vyšetřovatel případu informoval o tomto rozhodnutí českého chargé d'affaires Josefa Maršíčka.

 České ministerstvo zahraničí stále čeká na oficiální písemné sdělení od prokurátora. Ve vazbě mohou strávit až šedesát dní. "Soud může být kdykoli, podle toho, jak se uzavře vyšetřovací svazek. Prodloužení je možné až na 180 dnů," uvedl náměstek ministra zahraničí Hynek Kmoníček.

Prokurátor vazbu uvalil už v neděli 21. ledna ráno, krátce před první schůzkou zadržených s příbuznými. "Věřím, že se nám společně s celým světem podaří oba dva rychle osvobodit," řekla v telefonickém rozhovoru Lucie Pilipová, která je na Kubě společně s bratrem Jana Bubeníka. Po dobu vazby by oba vězni měli mít možnost mluvit s právníkem.

Jak to všechno začalo?
Kubánské úřady zatkly Pilipa s Bubeníkem minulý pátek ve městě Ciego de Ávila několik set kilometrů jižně od Havany. Čeští občané se podle nich dopustili "narušení pobytového režimu". Oficiální stanovisko kubánská strana dosud nevydala, lze prý ale za ně považovat prohlášení v kubánském listu Granma, který oba Čechy označil za agenty USA s tím, že budou postaveni před soud.

Kuba. Pilip s Bubeníkem ohrozili naši zpečnost
Kubánské úřady sdělily Ivanu Pilipovi a Janu Bubeníkovi, že je obviňují z činnosti namířené proti bezpečnosti státu za účelem povstání.

Tvrdí to Pilipova manželka Lucie, která je od víkendu v Havaně. Podle ní jsou oba zadržení v předběžné vazbě. Pilipová zdůraznila, že obvinění jsou založena na setkání Čechů se dvěma představiteli opozice. Pražské ministerstvo zahraničí v úterý nesdělilo o případu nic nového.

Oběma Čechům hrozí až dvacet let
Pilipovi s Bubeníkem hrozí deset až dvacet let vězení. Tyto tresty vyplývají z článků 99 a 124 kubánského trestního zákoníku, na jejichž základě je Kubánci vyšetřují.
Nikdo včetně kubánských právníků se neodvažuje odhadnout, co Pilipa s Bubeníkem čeká.

Podle kubánských úřadů porušili paragraf 124 a paragraf 99 kubánského zákoníku, které mluví o jiných činech proti bezpečnosti státu a spolčování s jinými za účelem vyvolání povstání.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video