Ona
Dálkově ovládaný inplantát

Dálkově ovládaný inplantát - Unikátní operaci, která pomáhá řešit urologické komplikace pacientů s porušením míchy, podstoupili jako první v České republice dva muži začátkem ledna ve Fakultní nemocnici Brno. Jedním z nich je Vladimír Pištěcký, který na tiskové konferenci předvedl dálkově ovládaný inplantát, jenž umožňuje vyprazdňování bez komplikací. (18. ledna 2001) | foto: Otto Ballon Mierny, ČTK

Operace pomáhá pacientům s porušením míchy

Unikátní operaci, která pomáhá řešit urologické komplikace pacientů s porušením míchy, podstoupili začátkem ledna jako první v České republice dva muži ve Fakultní nemocnici Brno. O výsledcích operace, kterou provedli lékaři urologické kliniky fakultní nemocnice jako první v zemích východního bloku, informovali novináře zástupci kliniky.

Urologické komplikace při poškození míchy jsou způsobeny poruchou nervového řízení močového měchýře, jehož následkem může být poškození ledvin a jejich úplné selhání, uvedl přednosta kliniky Dalibor Pacík.

Pacient sám ovládá stimulátor
Revoluční změnu v léčbě špatně fungujícího měchýře za této situace představuje podle něj operační přerušení kořenů sakrální míchy spolu s implantací stimulátoru.

"Ten je ovládaný dálkově a pacientovi umožňuje vyprazdňování bez komplikací," řekl přednosta.

"Mnoho lidí se domnívá, že vozíčkáři nejvíce strádají svým omezením v pohybu, je však většinou mnohem více trápí problémy hygienické," zdůraznil Pacík.

V Británii se metoda používá přes 20 let
Nová metoda, která se v Británii začala používat již v roce 1978, umožňuje takto léčeným pacientům lépe se sociálně, popřípadě i pracovně uplatnit.

Výhodná je tato metoda zejména pro ženy, u kterých na rozdíl od mužů nelze
zajistit zevní odvod moči. "Přesto, že jsme ženám již operaci nabídli, zatím se žádná nerozhodla ji přijmout," dodal Pacík.

Podle lékařů je implantace stimulátoru vhodná přibližně pro deset procent pacientů s poraněním míchy. Pacík připomněl, že poranění míchy s následným ochrnutím těla v různém rozsahu přibývá v posledních desetiletích především v důsledku dopravních nehod a úrazů při skocích do vody.

Počet úrazů tohoto typu se v České republice pohybuje mezi 200 a 300 za rok. "Operaci je možné provádět nejdříve devět měsíců po úrazu, dále však žádné časové omezení není, takže již nyní, bohužel, u nás existuje mnoho lidí,
kterým by operace usnadnila život," dodal přednosta.