Cinzince obžalované kvůli MMF prozkoumá soud v únoru

Praha - Obvodní soud pro Prahu 1 začne v únoru zkoumat vinu několika cizinců, kteří čelí obžalobě v souvislosti se zářijovými demonstracemi proti zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Na 1. února bylo nařízeno líčení s Dánem Madsem Traerupem, na 6. února s jedním Polákem a také se dvěma Španěly, řekla dnes státní zástupkyně Zdeňka Galková. Známá je zejména kauza osmnáctiletého dánského studenta Traerupa, jenž je obžalován z útoku na veřejného činitele. Je podezřelý, že 26. září na Václavském náměstí udeřil jednoho policistu tyčí do hlavy a dalšího se nedaleko od náměstí pokusil uhodit dlažební kostkou. Za to mu hrozí až deset let vězení.
Podívejte se na fotografie ze zářijových protestů.
Přečtěte si články o dění kolem MMF v Praze.
Reportáže z demonstrací proti MMF - nabídka video.

Traerup tvrdí, že v době, kdy měl na policisty zaútočit, byl s velkou skupinou dánských aktivistů, z nichž někteří mohou dosvědčit, že na nikoho neútočil. Traerup je přesvědčen, že si jej české úřady vybraly za obětního beránka. Traerupova advokátka Šárka Podlenová požádala 26. října prezidenta Václava Havla o milost pro svého klienta, ale nedočkala se jí. Tentýž den se na Traerupovu podporu konaly v nejméně šesti dánských městech menší demonstrace.

Ze zhruba 900 policií zajištěných odpůrců globalizace zůstal Traerup zadržen nejdéle. Více než dva měsíce strávil ve vazební věznici v Praze-Pankráci, odkud byl na soudní příkaz, po složení kauce 800.000 korun, propuštěn 6. prosince. Traerup ihned odcestoval do vlasti, kde v rozhovoru pro dánský list Politiken obvinil policisty i dozorce z pankrácké věznice z tvrdého zacházení.

Při demonstracích zhruba 12.000 lidí proti MMF a SB 26. září v Praze přibližně 200 demonstrantů zaútočilo na policisty dlažebními kostkami, tyčemi i zápalnými lahvemi. Policie odpovídala slzným plynem, vodními děly a obušky. Z 900 zadržených lidí vyšetřovatel obvinil 19.

Komunisty z celého světa přišel podpořit i místopředseda KSČM Miroslav Ransdorf (druhý zleva), 23. září 2000.

Aktivisté demonstrující proti zasedání MMF a Světové banky v pražském Kongresovém centru se scházejí v okolí náměstí Míru. (26. září 2000)

Pražský Nuselský most vedoucí ke Kongresovému centru, kde se koná zasedání MMF a SB, obléhalo několik stovek aktivistů. (26. září)

Většina odpůrců globalizace se na pochod proti MMF a SB Prahou vybavila transparentem. (26. září 2000)

Stovky odpůrců MMF a SB obléhají Nuselský most vedoucí ke Kongresovému centru, kde zasedají finančníci obou institucí. (26. září 2000)

Odpůrce globalizace valící se Prahou s transparenty proti MMF a SB sledovali všichni kolemjdoucí. (26. září 2000)

Speciální jednotka policie se na náměstí Míru připravuje na zásah proti zhruba třem stovkám aktivistů, kteří tam plánovali další protesty proti MMF a SB. (27. září 2000)

Někteří aktivisté byli po náročných demonstracích značně unaveni (28. září 2000).

Demonstranti ukončili protest před ministerstvem vnitra na Letné (28. září 2000).

Aktivisté se přesouvají ze stanice metra Hradčanská na Můstek (28. ztáří 2000).

AMP 2000 - Letná - policisté obklíčili skupinu asi 30 demonstrantů a začínají je zatýkat a odnášet do antonů

AMP 2000 - Letná - policisté zatýkají demonstranty a odnáší je do antonů

AMP 2000 - Letná - policisté prohledávají zatčené demonstranty a odvádí je do antonů


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video