Jana Bobošíková končí vysílání zpráv svého týmu

Jana Bobošíková končí vysílání zpráv svého týmu - Ředitelka zpravodajství České televize Jana Bobošíková oznámila v nočním zpravodajském pořadu Události plus, že se rozhodla ukončit vysílání vlastních zpráv. (9. ledna 2001) | foto: Repro ČTK/Česká televize

Výbor chce dát pravomoci Rady ČT sněmovně

Sněmovní výbor pro kulturu v noci na čtvrtek doporučil dolní komoře parlamentu, aby poté, co ukončí mandát současné Rady ČT, dočasně převzala některé její pravomoci. Toto stanovisko prosadili v rámci projednávání novely zákona o ČT poslanci ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody. Lze předpokládat, že stejné strany jej prosadí i v pátek, kdy bude o novele jednat celá sněmovna. Ta by tak potom mohla odvolat Jiřího Hodače z funkce generálního ředitele ČT a následně jmenovat jeho prozatímního nástupce. Na čtvrtek na 18:00 večer svolala iniciativa ČT-věc veřejná demonstraci na podporu jejích požadavků na Václavské náměstí.

DNEŠNÍ VÝVOJ KRIZE V ČT  PODROBNĚ SLEDUJEME ZDE

VÝVOJ KRIZE V ČT V ÚTERÝ 9. LEDNA NAJDETE ZDE

Poslanci chvílemi nevěděli, o čem hlasují
Výbor pro kulturu ale nedokázal k závěru dojít do středeční půlnoci, kterou mu ale šéf sněmovny Václav Klaus stanovil v rámci stavu legislativní nouze jako nepřekročitelnou lhůtu. Není tedy zcela jasné, jestli lze rozhodnutí výboru považovat za klasické usnesení, nebo jen doporučení.

Poslanci vznesli k novele desítky pozměňovacích návrhů a vzhledem k časovému tlaku, v němž pracovali, bylo hlasování mimořádné nepřehledné a místy zmatečné. V některých chvílích si řada zákonodárců zjevně nebyla jista, o čem se zrovna hlasuje, co bylo přijato a jak přesně se návrhy promítnou v samotném zákoně. Také autor původní předlohy, ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD), v jednu chvíli konstatoval, že neví, oč zrovna jde.

Dostál vyslovil názor, že podklady, které výbor připraví sněmovně pro její páteční jednání, nemohou být kvalitní.

Trváme na odvolání Hodače a rady, zopakoval Komers
Avizované jednání mezi stávkujícími zaměstnanci ČT a vedením se podle mluvčího krizového výboru Filipa Černého ve středu neuskutečnilo. Vedoucí právního oddělení Věra Valterová, která zastupuje generálního ředitele Hodače, přitom tvrdila, že se za stávkujícími vypravil její asistent.

Adam Komers za krizový výbor stávkujích iDNES potvrdil, že vzbouřenci stále nemají důvod vyklidit zpravodajský velín. Komers zpravodaji MF DNES řekl, že se poté, co vedení přestalo přerušovat jejich vysílání, pro ně toho moc nezměnilo.

"Jen to, že jsme nyní v podstatě na začátku. Stále požadujeme odchod vedení a Rady ČT. To znamená, že stávka trvá, velín je zevnitř uzavřený." Na dotaz, zda by do velína pustili ředitelku zpravodajství Bobošíkovou, Adam Komers odpověděl: "Kdyby přišla s ochrankou, tak ne."

Bobošíková: Končíme se zpravodajstvím, ale nevzdávám se
I když nové vedení České televize v úterý rozhodlo, že zprávy připravované týmem ředitelky zpravodajství ČT Jany Bobošíkové se nebudou vysílat, šéfka zpravodajství nehodlá vzbouřencům ustoupit. Na všech výpovědích, které jim rozdala, trvá. Zdůraznila také, že sama odstoupit nehodlá.

V závěru zpravodajského pořadu Události plus v úterý v noci Jana Bobošíková řekla, že se spolu s Věrou Valterovou, která zastupuje nemocného ředitele ČT Jiřího Hodače, rozhodla vysílání vlastních zpráv ukončit. "Vyčerpala jsem všechny manažerské možnosti, jak zpravodajství odvysílat," řekla v České televizi Bobošíková.

Představte si, že jste v kůži pana Hodače. Prohráli jste a naděje na výhru je nulová. Nemáte a už nebudete mít na televizi žádný vliv. Dokonce i vzdorozprávy, které jste vydupal ze země, zašly. Považujete se za slušného člověka a máte v bance pár korun, abyste se nebál žebroty. Odstoupil(a) byste? Čtěte glosu Martina Komárka ZDE.

Zpravodajské relace budou nadále vysílat už jen stávkující zaměstnanci ČT. Bobošíkové poslední hlavní zpravodajská relace Události začala s desetiminutovým zpožděním. Navíc byli diváci svědky značné improvizace.

Český armádní film nepustil tým Bobošíkové k technice
Zástupci Českého armádního filmu v Praze-Hlubočepích odmítli týmu Jany Bobošíkové v úterý večer přístup k technice a připraveným zprávám. Večerník v 18 hodin tým neodvysílal a na obrazovkách se objevila známá Hodačova výzva, aby státní orgány ČR zajistily legální vysílání.

Rozhovor s Janou Bobošíkovou čtěte ZDE

Bobošíková vysvětlila spor o přístup do studia armádního filmu takto: "Zapříčinilo ho nedorozumění mezi oběma stranami. Jestli tady v mezičase vznikly nějaké vášně, tak mi nezbývá, než se za ně omluvit," uvedla. Dodala, že se nakonec naprosto korektně s majiteli objektu dohodla.

"Nemuseli jsme zasahovat ani domluvou," řekl na místě policista, který k incidentu přijel. "Nevíme, kdo nás přivolal, protože to bylo na linku 158," dodal.

Český armádní film podle editora Stanislava Kněnického odmítl vydat techniku s tím, že je to zástava za nájemné. Podle Kněnického je obvyklé nájemné za podobné studio mezi 70 tisíci a 100 tisíci korunami měsíčně, Český armádní film však náhle požadoval 25 tisíc denně bez dalších poplatků.

Vyzval prezident k nerespektování zákonů?

Hodač rezignovat nehodlá
Jiří Hodač se přes nejrůznější výzvy nechystá rezignovat. Na dotaz ČTK to v úterý večer uvedla jeho současná zástupkyně Věra Valterová. Hodač před tím informoval, že pokud bude z funkce odvolán, bude toto rozhodnutí bez výhrady ctít.

Velká rada chce pomoci
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání nabídla parlamentu zprostředkování řešení krize v ČT a převzetí některých kompetencí Rady ČT na omezenou dobu. Někteří zákonodárci podle ní o zmíněném návrhu byli večer již informováni.

CHRONOLOGIE SPORU
(Co se také objevilo na televizní obrazovce)

24.12.2000 ČT vysílala dvě verze Událostí
25.12.2000 Vysílání nahradil text o neautorizovaném signálu
26.12.2000 Tým Jany Bobošíkové vysílal i zprávy a pořad "21"
27.12.2000 Dopoledne na obou kanálech stejný program
                     Původní redakce vysílá i v nezpravodajském pořadu
                     Večer vysílaly oba programy ČT výzvu televizní radě

28.12.2000 Po 23 hodinách se vysílá na obou programech
                     Zpravodajství nahradil nápis o neoprávněných  
osobách

2.1.2001     Jiří Hodač nahradil Dobré ráno 23 minutovou verzí
3.1.2001     V relacích vedení se objevily promítané záběry velína
5.1.2001     Nové vedení odvysílalo blok Dobré ráno s ČT
6.1.2001     Události nového vedení byly vysílány dvakrát za sebou
                     Poprvé i počasí a sport
7.1.2001     Stávkují pracovníci vysílají mimořádné relace
9.1.2001     Tým Jany Bobošíkové ukončil vysílání zpráv

10.1.2001   Sněmovní výbor pro kulturu v noci na čtvrtek doporučil 
                     Sněmovně dočasně převzít pravomoci Rady ČT
                     Rebelující zaměstnanci neopustili velín ČT
                                

11.1.2001   Na 18:00 svolala iniciativa ČT-věc veřejná  
                     demonstraci na Václavské náměstí
                                


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video