Na obloze bylo k vidění zatmění Měsíce

Mraky možná nedovolily všude pozorovat celé zatmění Měsíce viditelné téměř z poloviny zeměkoule. Meteorologové totiž předpovídali nad územím České republiky oblačnost. Ta se ale místy protrhla a tak většina lidí viděla úplné zatměmí Měsíce, první v tomto miléniu. Podobný úkaz se bude na obloze opakovat až na jaře 2003.

Průběh zatmění Měsíce 9.1.2001

Vstup Měsíce do polostínu (polostínová fáze zatmění není ale pozorovatelná) 18:45
Začátek částečného zatmění  19:42
Začátek úplného zatmění  20:50
Konec úplného zatmění  21:51
Konec částečného zatmění 22:59
Výstup Měsíce z polostínu (polostínová fáze zatmění není ale pozorovatelná)  23:56

Zdroj: Česká astronomická společnost

Celý petřínský vrch v Praze byl večer v obležení. Zatmění Měsíce tu pozorovali stovky lidí.
Na 300 lidí dorazilo až ke Štefánikově hvězdárně, kde pozorovali zatemněnou oběžnici Země dvěma hvězdářskými dalekohledy. Pracovníci hvězdárny lidem odpovídali na různé dotazy z oblasti astronomie a vysvětlovali, jak zatmění Měsíce vzniká. Další desítky lidí postávaly na cestách v petřínských sadech a pozorovaly Měsíc svými dalekohledy.

I v ostatních částech města lidé pozorovali tento astronomický úkaz v ulicích, někteří z oken svých bytů. Dalších 200 jich přišlo na hvězdárnu v Ďáblicích, další stovky lidí přišly na hvězdárna v dalších městech republiky.

Měsíc v České republice vychází v úterý 9. ledna 2001 přibližně ve čtyři hodiny odpoledne a zapadá o den později kolem půl deváté ráno. V době zatmění je Měsíc nad jihovýchodním obzorem.

Počátek částečného zatmění je v osmnáct minut před osmou hodinou večer, kdy začne Země vrhat stín na levý dolní okraj Měsíce. Zcela ve stínu Země bude oběžnice celou hodinu od 20:50. Ze stínu se začne vynořovat až minutu před jedenáctou hodinou.

Těsně před začátkem nebeského divadla a po jeho skončení se bude Měsíc nacházet v takzvaném polostínu Země, kdy se sníží intenzita jeho jasu. Tato fáze je však pouhým okem a běžnými dalekohledy nepostřehnutelná.

I při zatmění je Měsíc viditelný. Osvětlují ho totiž osvětlovat sluneční paprsky, které se lámou v zemské atmosféře. Protože se v ní nejméně rozptyluje červené světlo, bude mít načervenalou barvu. Její sytost ovlivní znečištění ovzduší. I za úplného zatmění však budou pozorovatelná měsíční moře a zvlášť jasné krátery.

Zatmění je pozorovatelné pouhým okem, lépe ale dalekohledy. "K pozorování bude nejlepší vyhledat místo s volným výhledem na jihovýchodní část oblohy, pokud možno mimo přesvětlenou oblast městského prostředí," řekla pracovnice Štefánikovy hvězdárny v Praze na Petříně. Nejlepší podmínky nabízejí právě hvězdárny, které budou při tomto astronomickém úkazu návštěvníkům nabízet své služby.

Začátek úkazu budou moci lidé pozorovat v Evropě, Asii, Africe a Austrálii. Jeho konec uvidí obyvatelé Evropy, Asie, Afriky, severovýchodní oblasti Severní Ameriky a východu Jižní Ameriky.

Ročně jsou na Zemi pozorovatelná nanejvýš tři zatmění Měsíce, někdy však není viditelné ani jediné. Naposledy mohli Češi tento úkaz vidět loni 21. ledna 2000 ráno. Na většině území České republiky však bylo zataženo.

Takové první úplné zatmění Měsíce třetího tisíciletí sledovali večer Pražané. (9. ledna 2001)

Zatmění Měsíce v úterý 9. ledna 2001 od budovy České národní banky v Praze.

Zatmění Měsíce v úterý 9. ledna 2001 od budovy České národní banky v Praze.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue