Kraje začaly bez koruny

O l o m o u c - Úředníci nových krajských úřadů si nemohou koupit ani tužku. Jejich úřady, které začaly fungovat od Nového roku a jejichž provoz má platit stát, jsou bez koruny. Vedení krajů do začátku roku většinou nestihlo vybrat banku, natož založit účet, na který by jim peníze měla vláda poslat. Avšak i tam, kde účet založili, mají prázdné kapsy. Stát peníze neposlal. A v zásobě jsou i další problémy.

"Mám pocit, že i kdybychom začínali o rok později nebo dříve, bylo by to stejné," kroutí hlavou hejtman Olomouckého kraje Jan Březina (Čtyřkoalice). "Naše povaha pro řízení věcí je taková, že spoustu věcí necháváme na poslední chvíli. Nemáme cit pro proces. Je to asi z dob minulých. Vše děláme kampaňovitě a řešíme za chodu."

Jako bývalý přednosta okresu Olomouc Březina zůstal, stejně jako všichni krajští úředníci, raději sedět ve své staré kanceláři, protože v nové nemá vybavení ani sekretářku. Nové prostory nejsou dokončeny, ty pronajaté dostatečně vybaveny.

Podobně jsou na tom i v dalších krajích, a občané navíc ani netuší, kde sídlí. Chybějí tabule, které by označovaly byť provizorní místo úřadu, neexistují internetové stránky nebo e-mailové adresy, hlavičkové papíry, razítka a telefony.

Kromě toho, že si úřady nemohou dnes koupit ani psací potřeby, ten olomoucký i další například nemůže přijmout nové pracovníky, a dokonce nemůže udělat první oficiální rozhodnutí. K tomu všemu kraji nestačí hejtman. Potřebuje podpis ředitele úřadu.

"Nechceme ředitele určit politicky, vypisujeme výběrové řízení. Do měsíce ředitel bude. Tak rychle bychom stejně nové lidi nepřijímali ani nevydali žádná rozhodnutí," tvrdí hejtman.

Úplně stejně je na tom Krajský úřad ve Zlíně. Hejtman se zástupci sedí ve vypůjčené kanceláři okresního úřadu, nemají ředitele, účet a peníze. Úředníci narychlo vytvářejí na počítači návrhy hlavičkových papírů a řemeslníci teprve dávají ke schodiště u nových kancelářích zábradlí.

V Ostravě účet stihli založit mezi vánočními svátky a Silvestrem. Jmenovali i ředitelku, ale peníze také nemají. "Základ účtu, dva a půl tisíce korun, jsme museli složit z vlastních peněz," prozradil dokonce hejtman Evžen Tošenovský (ODS), který kraj řídí ze svého původního pracoviště - budovy magistrátu. Je totiž stále ještě primátorem, a navíc šéfem okresního úřadu. "Ostravský krajský úřad je ve srovnání spíše před ostatními. Zatím bylo v zemi, myslím, jmenováno jen šest ředitelů," uvedl Tošenovský. "Jsme všichni na zelené louce, ale ve spojení s ministrem vnitra, který má reformu veřejné správy na starosti," dodává.

Brněnský hejtman, který sedí téměř sám v novém, ale nedokončeném sídle kraje, už číslo účtu zná. Přestože k tomu musel stejně jako jeho ostravský kolega vytáhnout vlastní peněženku, konto jeho kraje zůstává prázdné.

Ministerstvo financí tvrdí, že peníze na mzdy za konec roku dostaly pro vznikající kraje okresy a na provoz jim finance co nejdříve pošle. "Kraje dostaly dopis, kde jim oznamujeme, kolik peněz dostanou, a vyzýváme je, ať nahlásí čísla účtů. Teď zpracováváme expediční dopis. Je fakt, že nemají ani na tužku, ale posílání a hospodaření s penězi má svá pravidla a postup," řekl Eduard Komárek, zástupce ředitele financování územních rozpočtů ministerstva financí.

Podle něho dostanou kraje s účty dvanáctinu rozpočtu za několik dní. "Je to riziko zrodu. Kdyby zasedání krajů byla dříve, peníze jsme mohli poslat už třeba první druhý den roku. Faktury s přesahem několika dní může zaplatit okresní úřad," míní Komárek.

Úředník potvrzuje, že stát pro jednoduchost a rychlost převodu původně uvažoval o tom, zřídit krajům dopředu jednotně účty u ČSOB. "Ta ale nemá ve všech krajských městech pobočky. Jiné banky by mohly udělat lepší nabídky a nově zvoleným zastupitelstvům by se to nelíbilo," dodal.

"Včera jsme u ČSOB otevřeli účet, dnes jsme tam s hejtmanem provedli podpisové vzory a rádi bychom tam zítra měli slíbené peníze," uvedl včera ředitel krajského úřadu Budějovického kraje Jan Stráský. Upřesnil, že krajský úřad nyní potřebuje peníze především na provozní náklady - například na razítka a služební cesty, které už museli šéfové kraje hradit ze své kapsy.

Karlovarský úřad zahájil činnost od Nového roku v provizorní budově, která patří okresnímu úřadu. "Od policistů z dopravního inspektorátu, s kterým sdílíme společnou budovu, jsme si museli vypůjčit balík kancelářských papírů," řekl ředitel krajského úřadu Karlovarského kraje Roman Rokůsek. Jako první věci nakoupí úřad šanony a další kancelářské potřeby. Mezi velké investice patří nákup osobních aut. "Při pořizování vozového parku musíme být zdrženliví, protože platí rozpočtové provizorium," konstatoval ředitel.

Ačkoli ani ústecký úřad ještě nemá na účtu ani korunu, již stačil nakoupit některé drobné kancelářské potřeby. "Dohodli jsme si malý debet, který hned příští týden vyrovnáme," uvedl statutární zástupce hejtmana Jaroslav Foldyna.

Vedení Jihlavského kraje nechalo zřídit účet u Komerční banky po vánočních svátcích. Alespoň v tuto středu ještě podle hejtmana Františka Dohnala na krajském účtu žádné peníze nebyly. "Museli jsme účet zřídit narychlo ještě mezi vánočními svátky s tím, že 27. prosince musíme nahlásit číslo účtu, aby bylo kam posílat peníze, a tak jsme to museli řešit na základě existujících nabídek. Ale vrátíme se k tomu, při těch objemech peněz by to do budoucna měla být otázka zákona o veřejných zakázkách," dodal hejtman Dohnal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video