Láska v podzimním New Yorku

V milostném příběhu Podzim v New Yorku tvoří i přes značný věkový rozdíl milenecký pár vždy elegantní Richard Gere a půvabná Winona Ryder. On je osmačtyřicetiletý, interesantně prošedivělý majitel známé luxusní newyorské restaurace a notorický proutník Will Keane a ona je dvaadvacetiletá designérka bláznivých ozdob na hlavu a klobouků Charlotte. Je to dívka plná nápadů, ale také podivné nostalgie a smutku.

"Myslíš, že nejsem pro tebe moc starej?," ptá se hlavní představitel filmu Podzim v New Yorku a protřelá ozdoba dámských ložnic Will své nové, mladičké přítelkyně Charlotte. "Ne, já sbírám starožitnosti," odpovídá pohotově dívka. To je jeden z dialogů milostného příběhu odehrávající ho se v melancholické kulise podzimně zbarevného New Yorku.

V milostném dramatu se do sebe nezkušená dívka a příliš zkušený muž bláznivě zamilují. Jenže velké štěstí nemůže nikdy trvat dlouho, protože dívka trpí nevyléčitelnou chorobou. I přesto ji padesátiletý svůdník stále miluje. Charlottu představuje dvakrát na Oscara nominovaná Winona Ryder, která je americkými novináři přirovnávána v této roli za novou Audrey Hepburnovou.

Podzim v New Yorku
USA, 2000

Režie Joan Chenová
Scénář Allison Burnett
Kamera Changwei Gu
Hudba Gabriel Yared
Hrají Richard Gere, Winona Ryder, Anthony LaPaglia, Elaine Stritch a další
Originální název Autumn in New York
Žánr milostný příběh
Délka 105 minut
Premiéra 14. prosince 2000
Muži nestárnou ani v New Yorku 
(recenze Mirky Spáčilové)
 
Interesantně zešedivělý Richard Gere v americké romanci Podzim v New Yorku sice nezpívá své mladičké lásce Madono má jako Jan Pivec v pamětnické komedii Muži nestárnou, získává si ji spíše svými mistrovskými saláty se strouhaným sýrem, ale jinak mají oba filmoví svůdníci leccos společného. Znali se už s babičkou, zapletli se s dcerou a nyní okouzlují vnučku - v případě Gerea líbeznou Winonu Ryderovou.

Ach ano, je tu ještě jeden malý rozdíl: ke kajícnému prohlédnutí hříšného sukničkáře nestačí jen síla citu, musí přijít krutě nespravedlivý osud v duchu slavného snímku Love story... Ale nějaký druh happy endu, ne-li svatební, tak alespoň vyrovnaně dědečkovský, si už Hollywood vymyslí. Podstatné je všechno předtím, tedy namlouvání, sbližování, hádání, rozchody a smiřování.

Měkké barvy slunečného podzimu brzy vystřídá šedý liják, protože mokré vlasy Ryderové moc sluší; vypadá ještě křehčí, ještě víc dívčí, s jímavým úsměvem opravdu podobným Audrey Hepburnové, jak píší zámořské kritiky, byť ne tak oduševnělým. Podzim v New Yorku připomíná moderní pohádku - namlouvací část se odehrává ve stylu rubriky ze života lepší společnosti s róbami, smokinky, večírky, vybranými jídly a šampaňským v rytmu valčíku, jejž skřípavě rozbíjejí dialogy typu: "Cítím ve vzduchu déšť: co si počneme s touhle chvílí?"

Poté sice do vztahu vejdou překážky věcně pozemské: nemoc, operace, strach - nicméně pohádka jako by pokračovala, jen v sentimentálnější tónině. Dívka je až románově vzorná, statečná, sladká jako dobrá víla hrající si s dětmi, a muž zase příliš dekorativní: zrazuje jen proto, aby se pak mohl účinně stydět. A když podzim vystřídají Vánoce a zazní Tichá noc, vyděračské kohoutky slz se otevřou naplno...

Melodramatické ždímání propustilo jen pár milých rekvizit: dojemně výstřední klobouky, jež hrdinka navrhuje, a šňůry třpytivých korálků, pro něž má slabost - jako by si i v náručí omšelého lovce ženských skalpů spřádala hry na princezničku, která svého prince odzbrojí a polepší.

Z filmu Podzim v New Yorku.

Z filmu Podzim v New Yorku.

Z filmu Podzim v New Yorku.

Z filmu Podzim v New Yorku.

Z filmu Podzim v New Yorku.

Z filmu Podzim v New Yorku.