Monika Absolonová a Zdeněk Troška

Monika Absolonová a Zdeněk Troška | foto: DTV

Školáci přivítali režiséra Trošku a málem zbourali kinosál

První filmovou soutěžní projekci včera hodinu před polednem odstartoval film Princezna ze mlejna II režiséra a scenáristy Zdeňka Trošky. Děti základních škol, které se sešly ve velkém kině ostrovského domu kultury, uvítal herec Pavel Nový, organizátoři a hosté festivalu a tvůrčí tým pohádky v čele se Zdeňkem Troškou.

„Pohádky máme rádi všichni a kde už jinde by mělo zvítězit dobro nad zlem než právě v pohádce,“ promluvil k dětskému publiku moderátor. Odměnou mu byl potlesk a křik neuvěřitelné síly. Ještě větší ovace však sklidil známý režisér. „Dostávám plno dopisů, jestli bychom nenatočili Princeznu ze mlejna tři až patnáct,“ zanikla Troškova slova v bouřlivém křiku sálu.

Školáky po projekci čekala milá povinnost, a sice hlasování pro cenu diváků. Hlasovací lístky, které házeli do tří bedniček, měly ohodnotit, jak se jim nová pohádka líbila.

Soutěžní odpoledne pokračovalo projekcí filmu Pramen života, na jehož scénáři se spolu s režisérem Milanem Cieslarem podílel i Vladimír Körner.
Satelitní kino v nedalekém Jáchymově dopoledne uvádělo další ze soutěžních snímků – Krále sokolů režiséra Václava Vorlíčka a film režisérky Dany Vávrové Hurá na medvěda.

Včerejší program ostrovské Kinokavárny zase nabízel hned tři ze soutěžních televizních inscenací – Cieslarovu Jabloňovou pannu, Nevěstu pro Paddyho režisérky Jitky Němcové a inscenaci O ľuďoch a čarodejníkoch slovenské tvůrkyně Olgy Keleové. Uveden byl také první soutěžící z kategorie non-fiction pořadů pro děti a mládež Výpravy dramaturga Jaromíra Vrlíka a režiséra Jana Nováka.
Všechny soutěžní snímky a pořady bude kromě dětských diváků posuzovat dětská porota, již tvoří zástupci dětských filmových klubů v České republice, a porota odborná složená z filmových a televizních profesionálů.

Dramaturg Jan Gogola převzal cenu Zlatá buřinka
Před promítáním Troškovy pohádky udělil ředitel kulturního domu Marek Poledníček Zlatou buřinku, zcela novou cenu festivalu pro tvůrce a žurnalisty, kteří svou činností zajímavým způsobem přispěli k řešení problematiky dětí a médií. Letošní Zlatá buřinka putovala do rukou dramaturga dětských filmů a nestora zlínských filmových ateliérů Jana Gogoly.
„Ani jsem nevěděl, proč na tomto pódiu stojím s tolika slavnými osobnostmi. Teď už to vím a jsem opravdu dojat,“ prozradil dramaturg dětskému publiku v sále.
Jan Gogola, jenž pochází z Uherského Hradiště, je známý svou dlouholetou profesionální činností pro Filmové ateliéry Zlín. Tento dramaturg a scenárista se dnes pedagogicky věnuje mladým filmovým tvůrcům.

O chaty s hereckými hvězdami je na Majácích největší zájem.
Od soboty, kdy festival začal, se na chatu Majáků vystřídalo již několik slavných osobností. S malými pacienty v nemocnicích a s dětmi, které na internetovou stránku Majáků zabrouzdaly, si například přes dvě hodiny povídala mladá herečka Bára Seidlová a dobrou hodinu i herec Michal Dlouhý. V pondělí byl chat doslova přeplněn – se Zdeňkem Troškou, čertíkem Yvettou Blanarovičovou, vodníkem Jakubem Zindulkou a čarodějnicí Monikou Absolonovou si totiž chtěli popovídat úplně všichni naráz. Vůbec první chat v životě absolvoval herec Pavel Nový. „Svěřil se nám, že u internetu sedí poprvé a že umí pustit počítač maximálně na zem. A to je prý hodně drahé,“ řekl o chatu Pavla Nového kapitán Majáků Jiří Sulovský.

Na slovíčko s autorem Krtečka Zdeňkem Milerem
Součástí letošního Dětského filmového a televizního festivalu v Ostrově byla také nedělní vernisáž výstavy Zdeňka Milera. Poté, co byl uspokojen podpisuchtivý chumel dětí, jsem autorovi Krtečka položil několik otázek. 

Jste známý jako animátor, ale vymýšlel jste svým animovaným postavičkám také jejich příhody?
Moje byly první tři filmy: Jak Krtek ke kalhotkám přišel, Krtek a autíčko a Krtek a raketa. Potom jsem dostal zakázku od Němců, kteří chtěli deset dílů. A protože mi dalo šílenou práci vymyslet už ty tři první - já totiž nejsem ani spisovatel, ani básník - tak jsem si k tomu vzal pana Ivana Klímu, paní Doskočilovou, která píše krásné pohádky pro děti, a pana Novotného, který byl scenáristou na Barrandově. Každý z nich mi udělal osm nebo deset příběhů.
Jenže když jsem se měl pořád s někým scházet a něco prodebatovávat, řekl jsem si, vždyť jsem se za těch deset či patnáct let něco naučil, zkusím to sám. Když mě pak náhodou něco napadlo, udělal jsem scénář a předal ho dramaturgovi. Tak vznikl třeba příběh Krtek a orel nebo Jak Krtek zachránil Myšku.

Vy jste animoval příběhy pro děti. Nenapadlo Vás někdy udělat film pro dospělé?
Dělal jsem hlavně pro děti, protože po válce někdo z pohlavárů řekl, že kreslený film se má dělat pro děti. Takže my jsme se do toho dali všichni, Pojer, Brdečka, já už nevím, kolik nás tam bylo. Nakonec jsem u toho zůstal jenom já. Pojer už pak dělal víc pro dospělé, Brdečka udělal akorát Červenou Karkulku, jenže ta mu nějak nevyšla, tak od toho odstoupil. Mě ale animování pro děti bavilo a zvlášť ten Krtek mi pomohl ke kontaktu s dětmi. To vidíte třeba zrovna tady na vernisáži: dětem se Krtek líbí, což je pro mě ohromné vyznamenání.

Co byste říkal Krtečkovi na internetu?
Nebránil bych se tomu, ale zatím tam teda není.

V jednom příběhu má Krtek autíčko a jede do města. Jeho auto stejně jako ta ostatní má téměř „americký“ design: mohutné ocasní ploutve na zádi, robustní chromované chladičové mřížky… Chtěl jste tím něco vyjádřit v době, kdy u nás jezdila pouze embéčka?
Ne, já jsem přece nechtěl dát Krtkovi auto, které by bylo běžné. A protože tenkrát se dělala  auta s těmi ploutvemi, tak jsem udělal takové auto, které bylo nejvíc módní. Vždyť dneska taky nebudete dělat škodovku, která byla běžná před deseti lety, ale nějaké auto, které je na  špičce, nějakého renaulta, peugeota nebo něco takového. Prostě něco, kde je design daleko propracovanější .

A nebyl jste ve své době kritizován za tohle americké pojetí aut?
Ne, ne, to jsem nebyl, to bylo dobré. Ale měl jsem strach z jiných věcí: když jsem dělal příběh Krtek malířem, nechal jsem Krtka vyhrabat se z krtiny, okolo které je spousta barviček.
A jak on si s nimi hraje, jedna ta barva se najednou překlopí na něj. Zrovna je to červená. Půl filmu pak chodí červený, to jsem se pak trochu bál, aby nepřišel nějaký blbec a neřekl, hele ten Krtek je červený, on si dělá srandu z komunistů. Naštěstí se to ale nestalo.


Ondřej Matula, moderátor festivalu

Festivalové zprávy Dětské televize

Projekce večerníčků
V pondělí se v Městském domě dětí a mládeže promítalo pět večerníčků pro děti z mateřských škol. K vidění byli například Bob a Bobek, Maxipes Fík, Jája a Pája, Káťa s pejskem Škubánkem a dokonce černobílý Křemílek a Vochomůrka. Přestože je skřítkům již třicet dva let, u dětí sklidili veliký úspěch. Promítání trvalo celou hodinu a děti odsud odcházely opravdu nadšené.
Zorka Dušková, redaktorka Dětské televize Praha 2

Autogramiáda Troškova týmu trvala více než hodinu
Na slavnostním zahájení soutěžních projekcí filmů předal ředitel kulturního domu Marek Poledníček cenu Zlatá buřinka dramaturgovi Janu Gogolovi. O letos prvně udělované ceně za dlouholetou dramaturgickou a pedagogickou práci a za přínos pro udržení zlínského festivalu neměl Gogola nejmenší tušení.
Poté následovala projekce Troškova filmu Princezna ze mlejna II. Pro malé diváky ji známý režisér okomentoval takto: „Je to úspěšná pohádka, která sklidila nejednu cenu,“ řekl tvůrce. Po promítání následovala autogramiáda režiséra a hlavních protagonistů, kteří byli více než hodinu v obležení malých diváků.
Michaela Hroncová, redaktorka Dětské televize Praha 8.

Školáci soutěžili ve znalosti filmů a pohádek
Školní třídy, které v pondělí ráno přišly do velkého kinosálu ostrovského kulturního domu, si mohly zasoutěžit. Organizátoři festivalu pro ně totiž připravili několik soutěžních disciplin, v nichž měly děti na ukázkách a hlasových záznamech ze známých filmů poznávat, o jaké snímky se jedná. Podle reakcí publika se dětem soutěže velmi líbily. „Je to tu moc pěkné, líbí se mi tu,“ řekla nám jedna ze školaček.
Michaela Hroncová, redaktorka Dětské televize Praha 8

Místo zábavného odpoledne České televize diskotéka
Protože školy nedostatečně potvrdily svou účast na zábavném odpoledni České televize, byl tento program nahrazen diskotékou v režii jedné z organizátorek festivalu Markéty Moravcové. I tak si děti mohly dostatečně zaskotačit a zadovádět.
Pavlína Hlaváčová, redaktorka Dětské televize Ostrov, Martin Pazdera, kameraman Dětská televize Praha 8

Pondělní program
Říjnová pohádka o Bacilkovi byla včera pro děti připravena na scéně před kulturním domem. Malé děti se poučily nejen o zdravé výživě, ale zároveň se i pobavily. Všechny odcházely s širokým úsměvem na tváři. Herci prozradili, že na příští rok se o Bacilkovi dokonce připravuje muzikál.
Odpoledne se štáb Dětské televize v Kinokavárně zúčastnil promítání přírodovědného dokumentu Výprava, který popisoval jednoho z našich dravců pochopa rákosního.
Zorka Dušková, redaktorka Dětské televize Praha 2

Na divadelní představení diváci zapomněli
Na dnešní den se jistě těšili členové dramatického souboru Na poslední chvíli, neboť si dnes mohli poprvé zahrát nové představení Ach to je svět. Jako místo divadelní scény si vybrali půdní prostor nádherné staré radnice. Na představení se bohužel dostavila jen jedna paní a štáb Dětské televize, takže hlediště bylo poněkud prázdné. I přes nedostatek diváků se však mladým hercům představení povedlo na jedničku.
Zorka Dušková, redaktorka Dětské televize Praha 2

Troška kosmonautem
Po včerejším slavnostním zahájení soutěžní projekce zavítali do centra dětských médií spolu s režisérem Zdeňkem Troškou hlavní protagonisté pohádky Princezna ze mlejna II, čertík Yvetta Blanarovičová, čarodějnice Monika Absolonová a hastrman Jakub Zindulka. „Bylo to skvělé. Připadal jsem si jako kosmonaut,“ odpověděl Troška na otázku, jak byl spokojen s bouřlivou reakcí dětí před projekcí pohádky.
Pohádková strašidla rovněž sklidila nemalé ovace. „Vypadá to, že v pohádkách Zdeňka Trošky se prostraším až do stáří. Pohádek není nikdy dost, a když to dělá radost dětem, proč bych je netočila,“ řekla Yvetta Blanarovičová, která dětem předvedla pohádkového čertíka.
Monika Lebedová, redaktorka Dětské televize Olomouc

Festivalové dojmy Dětské televize

Co zažily filmové hvězdy festivalu
Herec Pavel Nový se na festivalu chopil role moderátora. Po slavnostním zahájení soutěžní projekce nám na sebe prozradil: „Jeden čas jsem se učil kovbojské ježdění, ve Varech jsem si skočil s padákem a dvakrát zkusil bungee jumping.“
Jan Čenský, který na festival včera přijel pouze na otočku a večer s Petrem Nárožným účinkoval v divadelním představení Vstupte, má pro změnu jiné zkušenosti. „Zkusil jsem létat s rogalem,“ odpověděl na naši všetečnou otázku.
Monika Lebedová, redaktorka Dětské televize Olomouc

Cesta do pravěku
V pondělní podvečer se v Kinokavárně promítal známý film Cesta do pravěku režiséra Karla Zemana. Snímek děti provází celým obdobím pravěku až po dobu ledovou.
Projekci však navštívilo jen málo diváků. Je možné, že pozornost dětí ztratil kvůli dnešním moderním akčním filmům, které ohromují různými efekty. Že by takový film už nebyl u nás populární?
Antonie Sedláčková, redaktorka Dětské televize Ostrov

Recenze soutěžních filmů
Soutěžní snímek slovenské režisérky a scenáristky Olgy Keleové O ľuďoch a čarodejníkoch byl uveden včera dopoledne v ostrovské Kinokavárně. Děti se na projekci filmu, v němž mimo jiné hráli Ivana Christová a Ivo Gogál, velmi těšily, avšak po skončení měly výhrady. Tvrdily, že příběh má rozvleklý děj a není dostatečně přesvědčivý. Převládal ruch a nikdo rozhodně nepředstíral větší zájem. Jelikož v sále byli pouze žáci čtvrtých a pátých tříd, je možné, že u jiného publika by film získal větší pochopení.
Film Nevěsta pro Paddyho režisérky Jitky Němcové byl natočen na motivy irské pohádky v poněkud netradičním pojetí, přesto však úspěšném. Pohádka, jejíž hlavní role ztvárnili Radek Holub, Michaela Frkalová a Marián Labuda, byla úplně jiná než české snímky a děti to také ocenily. Během představení bylo naprosté ticho, jen občas se ozývaly pochvalné výkřiky. Je zřejmé, že pohádka s tajuplným podtextem zaručuje u dětských duší úspěch.
Klasická pohádka v režii Milana Cieslara Jabloňová panna se dětem hodně líbila a také atmosféra v sále byla báječná. Protože pohádka má veselý podtext, diváci odcházeli příjemně naladěni. Film se zřejmě bude líbit i za několik let.
Pavlína Hlaváčová, redaktorka Dětské televize Ostrov