Sklep opět otevřel svou domovskou scénu

Divadlo Sklep odstartovalo včera večer v kulturním domě Dobeška čtyřiadvacetihodinovou Besídku - maraton scének, písní, proslovů, tanců, kouzelnických čísel, povídek a frků, kterou opět vdechlo život této pražské scéně.

"Prostě jsme nestihli připravit premiéru, kterou by se správně slušelo divadlo otevřít," objasňuje dramaturgickou volbu David Vávra, jenž soubor založil před třiceti lety s Milanem Šteindlerem ve sklepě skutečném - na hromadách uhlí a brambor. Od dřevních počátků se "Sklepáci" stali pojmem a mnozí z nich se prosadili i ve výtvarném umění, filmu, hudbě či architektuře.

Na Dobešce začalo divadlo hrát na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let a skončilo zde v roce 1992, kdy neuspělo ve výběrovém řízení na pronájem objektu. Vítězný projekt se však nikdy nerealizoval a budova ležela ladem, dokud se jí neujalo občanské sdružení Sklep sobě. "Rekonstrukce stála městskou část Praha 4 dvacet dva milionů," poznamenává Vávra, jenž zde coby architekt navázal na práci svého otce. Podle jeho projektu byla totiž v letech 1961 a 1962 Dobeška brigádnicky postavena v akci Z. "Pastelovými barvami se hlásíme k pozitivní veselosti šedesátých let," komentuje Vávra vzhled stavby a upozorňuje na to, že rekonstrukce zahrnula i úpravy přilehlého parčíku a hřiště. To ostatně souvisí s využitím celého areálu - kromě divadelních představení, koncertů, filmových projekcí či literárních večerů zde totiž budou fungovat také různé kroužky pro děti i dospělé.

Sál má kapacitu sto padesát až dvě stě diváků a je v něm i ohrádka pro kapelu, která se už nevejde na jeviště. "Když se bude uvádět činohra, tak tam budeme prodávat V. I. P. místa," plánuje Vávra. Z někdejší terasy vznikl foyer, jehož stěny jsou na památku nedávno zesnulého výtvarníka Kryštofa Trubáčka pokryty kresbami velbloudů - jeho erbovního zvířete. V interiéru navrhl Vávra i různé půvabné detaily, jež zůstanou skryté očím veřejnosti. Například stolky v hereckých šatnách se speciálním prostorem pro odkládání piva a panáků si původně objednal Petr Lébl do Divadla Na zábradlí. A když provádí David Vávra návštěvníky zákulisím, tak u jedněch dveří ztiší pietně hlas: "Tam podepsala Hanka Zagorová Několik vět, čímž padnul komunismus v Čechách."

Po zahajovací megabesídce se na programu Dobešky objeví příští týden festival Divadla Sklep a poté přijdou na řadu hosté z řad spřízněných tvůrců. Mezi prvními budou Divadlo Vizita, skupina RS Vpřed či kapela MIG 21.

O tomto víkendu dojde k otevření i dalších dvou divadelních scén. Bývalé plzeňské divadlo Kruh, které je součástí plzeňského kulturního domu Inwest, získalo nyní nový název - Divadlo Miroslava Horníčka. Místo ředitele této staronové plzeňské divadelní scény přijal známý herec, dramatik, režisér a člen tamější činohry Divadla J. K. Tyla Antonín Procházka, který na pátek připravil společný program s kmotrem tohoto divadla Miroslavem Horníčkem.

Nového divadla se po požáru před šesti lety dočkají o tomto víkendu i v Šumperku, po nákladné rekonstrukci, která spolykala více než 190 miliónů korun, bude tato severomoravská scéna slavnosatně otevřena premiérou Našich furiantů.

Divadlo Dobeška

Otevření Divadla Miroslava Horníčka

Baletní jednotka Křeč na jevišti Dobešky

Hlediště Šumperského divadla