Doporučujeme

Svoradovy naděje zhatila hozená pentle

S y d n e y - Propadákem českého týmu a triumfem německé profesionální stáje Deutsche Telekom skončil olympijský závod silničních cyklistů. První místo obsadil Němec Ullrich následován Kazachem Vinokurovem, zatímco čeští zástupci se dívali na čelo závodu hodně z povzdálí. Nejlepší dojel Tomáš Konečný na 70. příčce, Pavel Padrnos skončil o šest míst hůře a Ján Svorada s Radimem Kořínkem závod vzdali.

Ačkoli cyklisté jeli v barvách národních týmů, dost často se stávalo, že spolupracovali na základě příslušnosti k jednotlivým profesionálním stájím. Tak se zrodil také rozhodující únik, v němž se ocitli Ullrich, Vinokurov a Kloeden, všichni z týmu Deutsche Telekom. Dlouho se v popředí startovní pole držel i Padrnos, ovšem v závěru už nestačil.

Z pohledů a reakcí českých cyklistů po závodě se dalo vyčíst velké zklamání. Svorada měl být hlavním trumfem týmu při případném závěrečném spurtu, ale vše dopadlo jinak. V desátém kole mu jeden z diváků hodil do kola pentli, ta se zamotala do zadního desetikolečka a Svorada musel zastavit, aby závadu odstranil. Spolu s ním čekal i Kořínek, původní "profesí" biker, který byl k silničníme závodu nominován až po dopingovém skandálu Jana Hrušky.

K závadě na Svoradově bicyklu došlo právě v okamžiku, kdy peloton začal nabírat tempo, a oba cyklisté již devadesátisekundovou ztrátu nedohnali. Nakonec se rozhodli závod vzdát. Lépe na tom nebyl ani Konečný. "Měl jsem defekt, dva pády a křeče v nohou. Jsem na tom psychicky dost špatně. Ještě nevím, jestli pojedu časovku," svěřil se v cíli.

1. Ullrich (Něm.) 5:29:08 hod., 2. Vinokurov (Kaz.) -9, 3. Klöden (Něm.) -12, 4. Bartoli (It.) 1:26, 5. L. Jalabert (Fr.), 6. Hoj (Dán.), 7. Wadecki (Pol.), 8. Hincapie (USA) všichni - 1:26, ... 70. Padrnos -1:38, 76. Konečný -5:50, nedokončili Svorada, Kořínek.

Momentka z olympijského cyklistického závodu

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.