Muž bez stínu i těla

Sci-fi snímek Muž bez stínu režiséra Paula Verhoevena je dalším z řady filmů, jejichž hlavní předností jsou dokonale zvládnuté digitální efekty. Podle literárního námětu Douglase Wicka vznikl příběh posedlého vědce, který se rozhodne ozkoušet svůj nový vynález na vlastní kůži, což přinese nečekaný výsledek a komplikace.

V supertajné vojenské laboratoři dosáhne skupina špičkových vědců k hranici objevu neviditelnosti. Stačí už jen učinit poslední krok, který s sebou však nese značná rizika. Vedoucí vědecké skupiny, Sebastian Caine (Kevin Bacon), je výzkumem doslova posedlý a vytvořený preparát otestuje sám na sobě.

MUŽ BEZ STÍNU (Hollow Man)
Režie Paul Verhoeven
Scénář   Andrew W. Marlowe
Kamera Jost Vacano
Produkce Douglas Wick, Alan Marshall
Hudba Jerry Goldsmith
Hrají John Getz, Frances McDormand, Dan Hedaya, M. Emmet Walsh, Samm-Art Williams, Deborah Neumann
Žánr sci-fi, české titulky
Délka 112 minut
Premiéra 21. září 2000
Vědec se opravdu stává neviditelným, proces však neprobíhá podle původních prognóz. Mimo neviditelnosti s sebou přeměna nese i jisté neočekávané komplikace a navíc se zdá, že transformace je již nevratná. Kromě Sebastianova těla prodělala zásadní přeměnu i jeho duše. Caine tak kromě těla pomalu ztrácí i svou mysl a identitu a stává se z něho nebezpečný a zcela nevypočítatelný tvor.

Zastavit ho mohou jen jeho bývalí kolegové z výzkumného týmu v čele s krásnou vědkyní Lindou (Elisabeth Shue).

Recenze Mirky Spáčilové
Muž bez stínu, triky bez chyby

Americkým filmem Muž bez stínu se režisér Paul Verhoeven, po výpadcích typu Showgirls, představuje opět ve své lepší formě přinejmenším do dvou třetin vyprávění. Pak bohužel opustí půdu sci-fi a přesedlá na bohapustý akční thriller s vyřazovacím klíčem: hádej, diváku, kolik lidí odříznutých od světa v noční laboratoři stačí jeden neviditelný psychopat zabít a jak.

Než ovšem dojde na několikanásobné bojové finále s ohněm, ledem, elektřinou, výbuchy a potoky krve, jakému se dokáže postavit jen Láska, hraje se vskutku zajímavá a trikově bezchybná variace na věčné frankensteinovské téma o sebezkáze, k níž vede zpupnost vědců-stvořitelů. "To já jsem Bůh", káže i zde svému výzkumnému týmu jeho šéf, objevitel séra neviditelnosti, jehož představitel Kevin Bacon výtečně, plynule mění výraz od potrhle sympatického génia přes znepokojivého pokušitele až po cynického šílence.

Je podružné, zda se na hrdinově agresivitě podepsaly víc jeho trpná úložka v tuctovém milostném trojúhelníku, vedlejší účinek látky pro zpětné "zhmotnění" těla, opojná moc, kterou coby neviditelný pocítil, anebo všechno dohromady. Muž bez stínu nehodlá zkoumat hnutí duše, nýbrž zviditelnit to, co vidět není, doslova tedy "muže-díru", a tuhle virtuální výzvu plní vskutku znamenitě. Pro klid ochránců zvířat, která tu vědci "testují" dost krutě, brzy vynálezce zkusí sérum sám na sobě: děsuplný zázrak, během něhož mizí či se opět vynořují kosti, svaly, krevní oběh, působí navýsost opravdově. Hrdina, jak vystřižený z učebnice anatomie, se mění v nic napojené na klubko drátů, posléze dostane náhradní "tělo" a latexovou tvář s prázdnými očními důlky v duté hlavě - a s touto výbavou se pere pod vodou či fouká za krk dřímající kolegyni.

Pohříchu scénář nenašel jiný nápad, jak neviditelnosti využít, než zvrácené šmírování a násilnický sex; oběti už zase nezavírají okno či courají osaměle po jedné a slibná sci-fi se rozpouští v hororovém jekotu na útěku před zlým přízrakem.

Hi-tech interiér

Poslední přípravy před experimentem

Kevin Bacon jako Sebastian Caine

Neviditelný Caine s Lindou

Ukázka digitálních triků