Česko přestálo další blokádu přechodů

Rakouští odpůrci Temelína od 15. hodiny 60 minut blokovali sedm jihočeských hraničních přechodů. Na největším z nich, Dolním Dvořišti, protest začal úderem 15. hodiny. Na místě hrála pohřební hudba, na silnici chodily děti s kříži a transparenty "Bratři a sestry z Čech, máme strach" či "Černobyl není zapomenut".

Shrnutí posledních událostí kolem Temelína

Evropský parlament: Temelín se musí prověřit - jak proběhlo čtvrteční hlasování EP, obsah rezoluce o Temelínu
Rakouský parlament plně podpořil stanovisko své vlády podmínit vstup Česka do EU Temelínem - obsahuje také znění usnesení rakouského parlamentu k Temelínu
Temelín není pro Němce dost bezpečný - proč by Němci Temelínu neudělili licenci a další informace o jejich názoru na jeho bezpečnost
Odpůrci Temelína blokovali pět hodin hraniční přechody - jak probíhala sobotní blokáda tří jihočeských přechodů
Rakousko chce Česko držet Temelínem v šachu - Rakouský kancléř oznámil, že vláda je rozhodnuta blokovat vstup Česka do EU, pokud bude Temelín nevyhovující
Spuštění Temelína již asi nic nezabrání - Temelín je podle českých odborníků i politiků bezpečný

Další zajímavosti

Ohlasy na rezoluci EP - Čeští politici Evropskému parlamentu vyčítají hlavně skutečnost, že nevyslechl českou stranu
Boj Rakušanů o informace pokračuje - Opakované výzvy Rakouska, aby česká vláda obnovila s Vídní dialog, vycházejí stále naprázdno

Počet lidí blokujících silnici nakonec stoupl na tisíc. Za demonstranty stálo 150 traktorů ve čtyřech řadách. Silnice byla uzavřena neprodyšně.

K demonstrantům promluvil poslanec hornorakouského zemského sněmu Otto Gumpinger.

"Dnešní blokáda určitě není naší poslední akcí proti Temelínu. Chceme prohloubit kontakty s našimi německými kolegy a podílet se na celoevropské kampani proti Temelínu. Nejde nám o žádné bezduché a provokativní akce, ale o dosažení konstruktivního jednání s českou stranou," řekl.

Zároveň zdůraznil, že Hornorakušané jednali s Bavorskem, kterému přislíbili, že podpoří jeho zítřejší protesty ve Strážném.

Odpůrci Temelína uzavřeli:
* Přední Výtoň
* Studánky
* Dolní Dvořiště
* České Velenice
* Halámky
* Nová Bystřice
* Slavonice

Volný zůstal jen přechod Nové Hrady, který je však určen pouze pro osobní auta a pěší.

"Ty blokády jsou kontraproduktivní. Zastavení spuštění Temelína nedosáhnou, protože Temelín odpovídá všem bezpečnostním standardům jak jednotlivých zemí Evropské unie, tak Spojených států," reagoval mluvčí české vlády Libor Rouček.

Protestovat budou i Němci
Další protest ohlásily na sobotu 9. září i bavorský Svaz ochránců přírody a bavorské protijaderné iniciativy. Jeho dějištěm má být německo-český hraniční přechod Strážný. Podle organizátorů nepůjde o blokádu, ale o demonstraci. Další velká demonstrace by na tomto přechodu měla následovat v neděli 17. září.

Hornorakušané chtějí akce proti Temelínu zostřovat
Občané sousedních Horních Rakous budou podle svého zemského hejtmana Josefa Pühringera zostřovat protesty proti Temelínu. "Budeme pokračovat, protože občané chtějí klást odpor, chtějí se bránit; dojde k mnoha blokádám a dalším protestům. Říkám ještě jednou: My, Hornorakušané, (s Temelínem) nedáme pokoj, neboť se jedná o bezpečnost občanů této země".

Jak na blokády reagovalo české ministerstvo zahraničních věcí

"Je to projev přílišné dramatizace a politizace celého problému, který by měl být řešen věcně a bez emocí."

- z vyjádření mluvčího Aleše Pospíšila

Odpověď rakouského kancléře Wolfganga Schüssela
"Oficiální místa v Praze mluví o hysterické reakci Vídně... nás pohánějí obavy, a mnohé i strach, ale určitě ne hysterie."

"Občané celých Horních Rakous mají z temelínské elektrárny obavy. Na 80 procent z nich v anketě řeklo, že v akcích proti Temelínu je nutno pokračovat a zostřovat je. Já tyto své spoluobčany zastupuji, a proto jako hornorakouský zemský hejtman budu tyto jejich zájmy hájit," zdůraznil Pühringer.

Temelín vidět nechci, řekl hornorakouský hejtman
Pühringer prohlásil, že pozvání předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové k návštěvě Temelína nemůže přijmout. Nepovažuje je za smysluplné, protože není odborník a nemůže tedy přímo v Temelíně posoudit technické či jiné nedostatky této elektrárny či otázky
bezpečnosti jejího provozu.

"Myslím si, že pozvání do Temelína bych mohl přijmout, pokud by platilo současně i pro rakouské experty," řekl zemský hejtman.

Více než dva tisíce rakouských opůrců spuštění jaderné elektrárny Temelín blokovalo hraniční přechod Wullowitz - Dolní Dvořiště. (2. září 2000)

Více než dva tisíce rakouských opůrců spuštění jaderné elektrárny Temelín blokovalo hraniční přechod Wullowitz - Dolní Dvořiště. (2. září 2000)

Více než dva tisíce rakouských opůrců spuštění jaderné elektrárny Temelín blokovalo hraniční přechod Wullowitz - Dolní Dvořiště. (2. září 2000)

Jedna z rakouských účastnic sobotní blokády hraničního přechodu Wullowitz - Dolní Dvořiště. Blokády se zde zúčastnilo více než dva tisíce odpůrců jaderné elektrárny Temelín. (2. září 2000)

Blokáda hraničního přechodu Slavonice - Fratres (8.září 2000).

Blokáda hraničního přechodu Slavonice - Fratres (8.září 2000).

Blokáda hraničního přechodu Slavonice - Fratres, při které se na hodinu zastavil provoz mezi RAkouskem a Českou republikou (8.září 2000).

Děláme něco proti Temelínu, vzkazují demonstranté, kteří na hodinu zablokovali přechod mezi Rakouskem a Českou republikou ve Slavonicích (8. září 2000).

Temelín ohrožuje Evropskou unii, tvrdí transparent na hraničním přechody Studánky (8. září 2000).

Do blokády česko-rakouských hranic se pilně zapojily i rakouské děti (8. září 2000).

Zastavte Temelí, hlásá transparent v pozadí, dívky blokovaly hranice se smutečními kříži (8. září 2000).

Rakouští odpůrci jaderné elektrárny Temelín hodinu blokovali rakousko-český hraniční přechod Wullowitz - Dolní Dvořiště (8. září 2000).

Jihočeské hraniční přechody, které budou blokovat odpůrci Temelína, 8. 9. 2000


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue