Jarmuschův samuraj vzdoruje italské mafii

Režisér Jim Jarmusch, autor kultovního snímku Mrtvý muž, zasadil svůj nový film do prostředí italských mafiánů v New Yorku. V parodii na gangsterské filmy je hlavní postavou černošský zabiják Ghost Dog (Forest Whitaker) řídící se samurajským kodexem. Jeho bojové umění a způsob života podle filosofie japonských samurajů z něj činí neúnavného a neprůstřelného hrdinu, který se může postavit i svým zaměstnavatelům, italským mafiánům.

Ghost Dog žije obklopen hejnem ptáků na střeše opuštěné budovy ve vlastnoručně vyrobené chatrči na okraji New Yorku. V samurajské terminologii znamená Ghost Dog bojovník, zabiják, který umí splynout s nocí a nikým nezpozorován zasadit smrtící a nečekaný úder. Každý japonský bojovník potřebuje být někomu zavázán a právě takovou loajální osobou je pro Ghost Doga mafiánský grázlík s italským přízvukem Louie (John Tormey).

Ghost Dog - Cesta Samuraje
Režie: Jim Jarmusch
Scénář: Jim Jarmusch
Kamera: Robby Müller
Produkce: Richard Guay, Jim Jarmusch
Hudba: RZA
Hrají: Forest Whitaker, John Tormey, Cliff Gorman, Henry Silva, Isaach de Bankolé, Victor Argo, Tricia Vessey, Gene Ruffini ad.
V jeho službách Ghost Dog postupně zlikviduje tucet pro mafii nepohodlných lidí. Každý, kdo se ale jednou zaplete s podobnou zločineckou strukturou, musí počítat s tím, že se jednou stane "nebezpečně postradatelným". Mafiánští bossové Ghost Doga po třinácté zakázce odepíšou. Nyní je to on, kdo se tak ocitá na černé listině. Kodex Ghost Doga je zrazen, hrdina se musí zachovat striktně podle Cesty samuraje…

Režisér si do hlavní role vybral Foresta Whitakera, který hrál například ve filmu Hra na pláč (nominace na Zlatý glóbus) či ve filmu Smoke. Snímek Ghost Dog byl letos nominován na Zlatou palmu v Cannes.

Recenze Mirky Spáčilové
Zabiják, jemuž se dá odpustit

Tvrdí - li distribuční slogan, že titul Ghost Dog - Cesta samuraje je nejkomerčnějším filmem Jima Jarmusche, zřejmě na něj chce trochu neobratně nalákat i tu část publika, která o kultu amerického krále nezávislé scény nemá ani tušení. Spíš se dá říci, že jde o Jarmuschův film nejzábavnější - v tom smyslu, že rozesměje příznivce buranských frašek i lynchovských šarád, byť při rozdílných scénách.

Ghost Dog spadá do oné módní linie představující profesionální zabijáky coby hrdiny vcelku kladné, neboť mravné, zásadové, znalé cti, věrnosti, pravidel, závazků, sebekontroly... Dělají prostě bez emocí svou práci, ale jinak by kuřeti neublížili. Jarmusch ovšem pracuje s prvky černé nadsázky, ne-li parodie, navíc vymyslel pro svého nájemného vraha jedinečnou stylizaci, ještě znásobenou zjevem i herectvím nezaměnitelného Foresta Whitakera.

Jeho Ghost Dog, obrovitý černoch se zádumčivýma očima, si ve dne předčítá svou bibli - Knihu samurajů - v boudě na střeše mezi holuby, svými miláčky a jedinými prostředníky, kteří ho "vzdušnou poštou" pojí se světem. S večerem pak vychází za prací; celý v černém, jen s bílými rukavicemi a pod svitem měsíce, kdy za dlouhých jízd periférií města míjí jen pár stínů. Noční profese je pro Jarmuschův styl jako stvořena - stačí si vzpomenout na jeho povídkovou Noc na Zemi. Ghost Dog má však i svůj den, jejž symbolizují ptáci, volnost, samota, soustředění a vědoucí pohled na to malicherné hemžení ulice hluboko pod ním.

Jak známo, zabiják nemá přátele; ten Jarmuschův si půjčil od Bessonova Leona motiv malé holčičky, která s hrdinou sdílí vášeň pro knížky, a přidal k ní ještě originální postavu zmrzlináře, jenž umí pouze francouzsky - přesto si ti tři rozumějí. Spolu s nimi hrají i symboly; lehce nahozené, jen v závěrečném poselství až příliš čitelně stvrzené: archa Nomeova na střeše, bílá holubice v krvi, Rašomon a Kniha samurajů v rukou dívenky.

Druhý, odlehlý svět jeho zákazníků, s nímž je novodobý samuraj donucen vstoupit do přímého střetu, představuje mafie - ovšem opět mafie a la Jarmusch, nezvykle, až dojemně stylizovaná. Obávaní gangsteři vyhlížejí jako dobromyslní obtloustlí tatíci, co s oblibou sledují dětské kreslené grotesky, funí dýchavičně do schodů, mají starosvětský smysl pro rodinu, trpně uhýbají plechovkám, jež po nich hází otylý hošík, a když zastřelí policistku, přou se o mužském šovinismu a ženské emancipaci. Ani jim vlastně člověk nemůže nic zazlívat, také se jen řídí svými zákony. Stala se chybička a ze spolehlivého služebníka je náhle nepohodlný svědek? Litujeme, musí zemřít. Ghost Dog zase může zabít všechny kromě jediného, k němuž je vázán podle samurajského kodexu věrností sluhy k pánovi. Ale "pán" musí pomstít rodinu...

Tahle zábavná variace gangsterky chytře vrství vtip mezi filozofické prvky a napětí "poezie války" mezi hrdinovo sebevražedné hledání "ducha doby" - starých dobrých zvyků, podle nichž slova jako věrnost a čest mají svou váhu. Pravda, takové výzvy by nemusel lidstvu posílat zrovna nájemný vrah - ale kdyby je sděloval mzdový účetní, koho by to zajímalo?!

Forest Whitaker jako samurajský bojovník Ghost Dog ve stejnojmenném filmu Jima Jarmusche.

Ghost Dog - Cesta samuraje.

Ghost Dog - Cesta samuraje.

Ghost Dog - Cesta samuraje.

Ghost Dog - Cesta samuraje.

Ghost Dog - Cesta samuraje.

Ghost Dog - Cesta samuraje.