Sparta si zajistila Ligu mistrů

P r a h a - Fotbalisté pražské Sparty zvítězili v odvetě třetího předkola Ligy mistrů nad Zimbru Kišiněv 1:0 a protože stejným výsledkem vyhráli i na půdě soupeře, zajistili si účast v základní skupině nového ročníku Ligy mistrů. Utkání na Letné nepřineslo mimořádnou podívanou, ale sparťané hráli to, co potřebovali. Pozorně v obraně, chytře ve středu pole, jen se zakončením byli na štíru. O jediný gól zápasu se postaral letenský kanonýr této sezóny Josef Obajdin. Jména svých soupeřů se Sparta dozví při pátečním losování skupin Ligy mistrů.Informace o dalších zápasech předkola Ligy mistrů najdete ZDEPODÍVEJTE SE NA VIDEO

Začátek zápasu se domácím vydařil. Vytvořili si značnou územní převahu a z ní přicházely i šance. Už ve 2. minutě hlavičkoval po centru Sionka z vyložené pozice Pavel Novotný, ale branku minul. Brzy nato Obajdinovu ránu zpod břevna brankář Romaněnko stihl vyrazit. Po přímém kopu Svobody se míč odrazil k Pavlu Novotnému, ten nikým neatakovaný pálil ze 14 metrů těsně nad břevno.

Pražané útočili, zatímco soupeř dával od počátku najevo, že se hodlá spoléhat především na pozornou obranu a rychlé brejky. Z jednoho z nich málem zaskočil českého mistra Miterev, ale ve slibné šanci vystřelil slabě a Poštulka bez potíží míč chytil. Útočná aktivita letenských však neochabovala. Hlediště roztleskaly tvrdé střely Kincla a Jarošíka, obě však skončily těsně nad břevnem.

Zhruba po dvaceti minutách ale tempo polevilo a brankáři byli na hodně dlouho zcela bez práce. Oživení přinesla až 41. minuta. To byl za faul po druhé žluté kartě vyloučen Čebotaru a Sparta sevřela hosty před jejich branku. Nejprve připravil Sionkovi šanci Kincl, ale brankář Romaněnko zachránil. Krátce nato Obajdin nikým neatakovaný z deseti metrů minul přízemní střelou hostující branku. V prvním poločase se tak skóre ani jednou nezměnilo.

Po přestávce se obraz hry příliš nezměnil. Sparta měla míč mnohem častěji pod kontrolou, ale ke střeleckým možnostem to nevedlo. Slibně vypadala jen Fukalova tečovaná střela, ale tu stihl na brankové čáře takřka akrobatickým zákrokem vyhlavičkovat tělesněnko.

Až přišla 57. minuta, kdy se po centru Pavla Novotného z levé strany dostal přes Kincla v pokutovém území k míči Obajdin a gólem prodloužil svoji šňůru střeleckých úspěchů z předchozích utkání. Jednobrankové vedení přineslo na domácí kopačky až přehnaný klid a to se nemuselo vyplatit. Hráči Kišiněva se dostali do dvou dobrých šancí, Poštulkovu branku však v obou případech minuli.

Sparta v závěru znovu přidala. Postaral se o to i střídající Siegl, který trefil tyč. Možnost skórovat měl znovu Pavel Novotný, ale jeho hlavičku brankář Romaněnko reflexívně vyrazil. Poslední minuty proměnili domácí fotbalisté v exhibici, při níž si vychutnávali radost z postupu do Ligy mistrů. Soupeře pro základní skupinu Champions League se dozvědí v pátek v poledne.

Sparta Praha - Zimbru Kišiněv 1:0 (0:0)

Sparta: Poštulka - Fukal, Bolf, J. Novotný, P. Novotný - Sionko (74. Papoušek), Z. Svoboda, Jarošík, Rosický - Obajdin (86. Flachbart), Kincl (62. Siegl)
Zimbru: Romaněnko - Tělesněnko - Katinsus, Gilazev - Archirev (60. Gušila), Epureanu, Boret, Čebotaru, Kulik - Miterev (64. Achalaja), Berco (45. Oleksiči)
Branka: 57. Obajdin
Žluté karty: Obajdin, Rosický - Čebotaru, Tělesněnko, Epureanu, Gilazev
Červená karta: Čebotaru (41.)
Rozhodčí: Melničuk (Ukrajina)
Diváci: 8 588

Tvrdý souboj o míč svádí letenský obránce Milan Fukal a záložník moldavského celku Ziámbru Kišiněv Sergej Epurean.

Počtvrté do základní skupiny Ligy mistrů. Milan Fukal a Jiří Jarošík svou radost z účasti v nejprestižnější evropské klubové soutěži neskrývají.

I tak technický hráč, jakým je Tomáš Rosický, poznal tvrdost moldavského celku. Na snímku zajel do sparťanského záložníka Jurij Miterev.