Modernizace ruského tanku má pomoci českým firmám

Česká republika se s největší pravděpodobností stane významným výrobcem tanků velmi pokročilé generace. Tank s označením T-72CZ se má v mnoha parametrech nejen vyrovnat nejmodernějším západním strojům typu Leopard, ale zároveň i zachránit některé české podniky. Možné zisky se odhadují v desítkách miliard korun. Zástupce ředitele Vojenského opravárenského závodu v Novém Jičíně Adolf Veřmiřovský totiž potvrdil, že tank T-72CZ uspěl tento týden ve čtvrté etapě kontrolních střeleckých zkoušek, což je jeden z hlavních předpokladů zahájení sériové výroby tohoto obrněnce.
Veřmiřovský se nicméně zdráhá říci, že jde o výrobu zcela nového tanku. Přiznal však, že velmi rozsáhlá rekonstrukce zastaralého ruského stroje T-72, při níž bude kromě kanonu vyměněn celý vnitřek stroje, změní natolik vlastnosti obrněnce, že je toto vylepšení velmi blízko výrobě nového stroje.

"Jde o tak rozsáhlou modernizaci, která nemá obdoby v Polsku ani na Slovensku, kde připravují vlastní varianty modernizace," upřesnil Veřmiřovský.

Na totální rekonstrukci tanku se přímo podílí dvacet českých firem a čtyři zahraniční zbrojovky.

Nepřímo pak desítky dalších tuzemských podniků. Po světě jezdí asi 20 tisíc tanků T-72, přičemž podle reálných odhadů by se české firmy mohly podílet na rekonstrukci téměř tisícovky vozidel.

"Zvládli bychom i více, avšak T-72 jezdí například i v Iráku, či Libyi, jejichž trhy jsou pro nás tabu," vysvětluje Veřmiřovský.

Jiří Hynek z vedení společnosti Praga Praha, který je zároveň viceprezidentem Asociace obranného průmyslu, odhaduje, že případná modernizace tanků T-72 přinese českým podnikům zisk desítky miliard korun.

Zájem o zrenovované stroje už dnes má podle neoficiálních údajů například Indie, Finsko či Alžírsko.

Ačkoliv experti či průmyslníci připouštějí, že paralela mezi výrobou zbraní a obnovou českého průmyslu vyznívá zvláštně, ihned dodávají, že obrana republiky není jen záležitostí armády, ale i celého průmyslu, a tedy i ekonomiky země. Například pražská Praga se společně s americkou firmou General Motors podílí na výrobě automatické převodovky tanku. Rovněž jeho motor vyrobí americko-anglická společnost Perkins.
Jednu třetinu pohonné jednotky tanku má přitom podle smlouvy vyrábět Praga. "Je to pro nás garance stálé práce. Pokud navíc zahraniční partneři tento poměr nedodrží, musí dát Pragovce jinou zakázku, která tuto ztrátu vyrovná," tvrdí Hynek. "Zahraniční firmy nám také otevřou své kuchyně, což se nám může hodit i v civilních zakázkách," dodal.

Podobné ambice spojují s rekonstrukcí tanku firmy Meopta Přerov, Synthesia Semtín, Dicom Uherské Hradiště, Letecké přístroje Praha, vítkovické železárny a mnoho dalších tuzemských podniků. Adolf Veřmiřovský z novojičínské zbrojovky, která rekonstrukci tanku koordinuje, připomíná, že stejně jako pražská Pragovka může i přerovská Meopta rozšířit svůj podíl na obnově T-72CZ. Může třeba získat technologii na takzvanou optoelektronickou výzbroj stroje, kterou dodává italská firma Officine Galileo. Officine Galileo už podle Veřmiřovského překonala technické obtíže při vývoji systému řízení palby, jež ještě loni modernizaci ohrožovaly. Celkově ji pak zpozdily o téměř tři roky.
Zejména z tohoto důvodu vrátila vláda minulý měsíc ministru obrany Vetchému k dopracování dokument, který ji o rekonstrukci tanku informoval. V té době totiž nebyly známy výsledky kontrolních střeleckých testů.

Česká armáda původně počítala s vylepšením asi 350 tanků.

Vojsko se však od té doby zmenšilo a rovněž kvůli nedostatku peněz nyní náčelník generálního štábu Jiří Šedivý hovoří o modernizaci 120 až 140 strojů. V případě akutního ohrožení země by pak podle Šedivého jičínská zbrojovka modernizovala dalších 300 až 400 tanků. Rovněž Šedivý připouští, že armádou dlouho očekávaný projekt je těsně před dokončením. Kontrolní testy se totiž podle něho obtížností příliš neodlišují od nadcházejících vojskových zkoušek, při nichž bude tank vystaven mimořádně hrubému zacházení blízkému bojovým podmínkám.

Veřmiřovský přiznává, že export tanku je závislý na tom, zda si armáda tank T-72CZ koupí.

"Naši případní kupci v zahraničí velmi bedlivě sledují, jak si tank povede v české armádě," potvrdil Veřmiřovský. T-72CZ vyjde přitom až o dvě třetiny levněji než tanky Leopard 2, AMX, Leclerc, Challenger 2, či Abrams M1 A2 jeho cena činí čtyři miliony dolarů (asi 160 milionů korun), přičemž T-72CZ dosahuje téměř shodných parametrů.
S prvními dodávkou ověřovací série armáda počítá v roce 2002.

Tedy po dokončení nákupu dvaasedmdesáti letounů L-159.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue