Slavia - Šachťor Doněck 0:2. Do Ligy mistrů chyběly dvě minuty

P r a h a - Dvě minuty scházely fotbalistům Slavie ke vstupu do Ligy mistrů, ale nakonec 250 milionů korun zaručených při pouhé účasti v soutěži, zkasíruje Šachťor Doněck. Ukrajinci v Praze gólem z 90. minuty dohnali jednobrankovou ztrátu z úvodního zápasu a v prodloužení si zajistili postup. Prohra 0:2 je ještě příliš nízká na to, aby vystihla průběh zápasu, který Pražané vůbec nezvládli. Vyřazený tým bude hrát alespoň Pohár UEFA.

„Problémem tohoto mužstva je, že nezvládá důležité zápasy,“ postěžoval si trenér František Cipro, který kritizoval své hráče za přístup k zápasu. Slavia se totiž devadesát minut jen bránila ukrajinské ofenzívě. Ne chytře, s míčem u nohou, ale jen velmi těžkopádně. Míče, které obrana v poslední chvíli pracně vybojovala, se po dvou třech zbrklých přihrávkách dostávaly zpět pod kontrolu doněckých hráčů.

V záloze domácího týmu měli převahu rozbíječi a prvek přidržení míče, zpomalení tempa a rozvážné rozehrávky citelně chyběl. Dokonce i při několika autových hodech či přímých kopech ze středu hřiště směřoval míč přímo na kopačky hráčů Šachťoru.

Tato taktika domácím málem vyšla, Ukrajinci propásli desítky šancí, aby se z té poslední štastně trefili a vymazali tak ztrátu z domácího zápasu. Čtvrtý rozhodčí zrovna v tu chvíli ukazoval, že začíná nastavený čas. Mělo se hrát už jen dva minuty, jenže brankář Černý, hrdina dosavadních minut, po centru z hloubi pole neudržel míč a Vorobjej zblízka hlavou vyrovnal.

V prodloužení už se Slavia sesypala, po sedmi minutách Koller špatně zpracoval míč a odevzdal ho soupeři. Vorobjej udělal pár kroků, nahrál volnému Atělkinovi a Černý neměl šanci. Vzápětí Zubov napálil míč do tyče, a teprve potom se domácí pustili do už marné snahy zachránit ztracený zápas. „V prodloužení jsme věřili, že si postup vybojujeme v penaltovém rozstřelu, ale přišla fatální chyba hráče, který do té doby hrál výborný zápas,“ krčil rameny zdrcený Cipro.

„Vzali jsme si ponaučení z prvního utkání, před přestávkou jsme ještě měli problémy s obranou Slavie, ve druhé půli se to už zlepšilo. Asi jsme hodně pocuchali nervy všem našim fanouškům, ale nakonec se projevila naše větší vůle po vítězství,“ řekl trenér Šachťoru Viktor Prokopenko. Jeho svěřenci mohli rozhodnout už v základní hrací době, ale dlouho se jim nedařilo v koncovce. Už v deváté minutě hlavičkoval nepřesně Atělkin, stejně dopadla i střela Zubova, která uzavřela další sérii šancí. Jednou stihl metr před čárou míč odkopnout obránce Koller a dva pohotové zákroky si připsal brankář Černý.

Pražané se dostali do šancí až v posledních deseti minutách před přestávkou. Petrouš v dobré pozici po rohovém kopu jen naprázdno promáchl a Ulich si po šikovné Zelenkově přihrávce za doněckou obranu míč moc předkopl.

Po změně stran se český tým snažil hrát aktivněji, ale režii zápasu tím do svých rukou stejně nedostal. Naopak, Doněck z brejků trestal časté chyby v rozehrávce a zaměstnával brankáře Černého. Ten rostl v hlavního hrdinu zápasu, ale nakonec sám zvratu nezabránil a odcházel stejně jako ostatní s rukama v dlaních.

Branka: 90. Vorobjej, 107. Atělkin. Rozhodčí: Irvine - Peney, Redfern. ŽK: Zubov, Starosťjak. Diváci: 8578. Poločas: 0:0. První zápas: 1:0. Postupuje: Doněck.

Slavia: Černý - Rada - Koller, Kozel - L. Došek, Ulich, Lerch, Dostálek (108. Švancara), Petrouš - Zelenka, T. Došek (46. Vágner, 71. Kuchař).
Doněck: Virt - Starosťjak (81. Kryvencov), Gleveckas, Ševčuk - Zubov, Tymošuk, Bacharev, Popov, Abramov (73. Bielik) - Vorobjej, Atělkin (115. Šmarko).

Richard Dostálkem si tělem kryje míč před Vjačeslavem Ševčukem

Luděk Zelenka (vpravo) bojuje o míč v srpnovém předkole Ligy mistrů s Dainiusem Gleveckasem ze Šachťoru Doněck. Tento ukrajinský soupeř slávisty do nejprestižnější evropské soutěže nepustil, Slavia se musela spokojit se startem v Poháru UEFA.

Luboš Kozel přihlíží hlavičkovému osuboji Kollera s ukrajinským Atělkinem

Zklamaný obránce pražské Slavie Libor Koller

Luděk Zelenka spolu se svými spoluhráči ze Slavie přišel o šanci předvést své fotbalové umění v elitním klubu Ligy mistrů