Místo rozhovoru

Místo rozhovoru - Na tomto místě proběhl exkluzivní rozhovor s uprchlíky, 2. srpna 2000. | foto: TVD - Jiří Rous

Uprchlíci se bouří proti zákroku policie

Běženci z Červeného Újezda se bouří proti zákroku policie v táboře, policisté jsou však spokojeni. Zásah proti uprchlíkům, kteří ve středu zatarasili silnici v areálu tábora, dopadl podle nich bez problémů. Samotní vzbouřenci, kteří tak protestovali proti omezování svobody kvůli vyhlášené karanténě pro epidemii žloutenky typu E, však tvrdí, že byli policií napadeni. Ačkoliv je tábor pro novináře uzavřen a vedení se odmítá k případu vyjadřovat, redaktorům TVD se podařilo hovořit s uprchlíky dírou v plotu.

Uprchlíci tvrdí, že byli policií napadeni, nejvíce údajně terorizováni Čečenci a Arménci. Při rozhovoru skrz díru v plotu přivedli i těhotnou ženu, kterou podle nich stráž napadala a způsobila jí krevní podlitiny na obličeji a těle.

Vedení tábora to popírá, ale nějaké bližší informace odmítá poskytovat.

Nepokoje si podle ČTK vyžádaly sedm lehkých zranění. Z personálu tábora nikdo zraněn nebyl. Všichny zraněné prohlédl doktor. "Mezi nimi byla i jedna těhotná žena, u níž lékař zjistil pohmožděninu obličeje," potvrdila Marie Masaříková z tiskového
odboru ministerstva vnitra.

Vzpouru uprchlíků vysvětluje psycholog Štefan Balko tím, že se cítí omezováni na svobodě. Karanténa vyhlášená kvůli onemocnění žloutenkou E totiž trvá padesát dní. "Propuká panika a ke slovu se dostávají i emoce," říká Balko a dodává: "Na první pohled se může zdát, že lžou, ale oni hledají únik."

Na útěku z tábora bylo od vyhlášení karantény zhruba devadesát lidí. Třicet z nich policisté podle posledních zpráv zadrželi a vrátili je zpět do tábora. "Tři, kteří jsou obviněni z šíření infekční nemoci, však stále unikají," přiznává mluvčí teplických policistů Martina Cimrmanová.

Uprchlíci, kteří se cítí být omezováni na svobodě, hledají pomoc i ve světě u humanitárních organizací. Reportéři TVD před branami tábora zastihli vedoucího kanceláře Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky OSN Jeana Clauda Coucolata: "Doslechl jsem se o problému v táboře a proto jsem přijel."

Běženci si stěžují na to, že panuje v táboře genocida. "Obviňujete Putina, ale jste stejní. Podmínky v táboře jsou velice špatné. Navíc jde všechno pomalu. Chceme pryč," říká za mnohé asi třicetiletý černoch Artur, který pochází z Afriky.

Sedmdesátiletý muž, další obyvatel uprchlického tábora, chce rovněž pryč, ale s genecidou to nemá nic společného. "Bojím se, že chytnu taky žloutenku. Chci pryč," vysvětluje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video