Slavia hladce vyhrála a postupuje

B a k u - (od zvláštního zpravodaje iDNES) - Slavia Praha postoupila do třetího předkola Ligy mistrů, když v odvetném utkání nezaváhala v Baku a nad týmem FC Šamchor zvítězila 4:1. Po hubené výhře 1:0 na Strahově cestovali Pražané do Ázerbájdžánu s obavami, ale ve velkém vedru se projevila fotbalová kvalita a po přestávce i zlepšená koncovka slávistů. V prvním poločasu dal vedoucí gól Dostálek, po přestávce se dvakrát trefil T. Došek a jednou Švancara. Soupeřem Pražanů bude Šachťor Doněck, který vyhrál na půdě týmu Levadia Maardu 5:1 (první utkání 4:1).
Podívejte se na video

Trenér František Cipro provedl, oproti duelu na Straově dvě změny. Na hrbolatý terén Republikového stadionu vyběhla Slavia s Tomášem Doškem místo Švancary v útoku a Skálou na levé straně zálohy místo Kuchaře.

Oba celky začaly ve čtyřicetistupňovém vedru hodně opatrně, do první šance se dostali fotbalisté Slavie. Již v šesté minutě po centru Tomáše Doška překvapený Zelenka nedokázal zpracovat míč.

Zhruba po dvaceti minutách se nadechli k náporu domácí. M. Gurbanov našel Orudževa a Černý po jeho tvrdé ráně musel poprvé zasahovat. Skálova střela na druhé straně šla hodně nad a ve 28. minutě mohl skóre otevřít Zelenka opět po centru T. Doška, ale pohotovou ranou bez přípravy trefil padajícího gólmana Mekhtijeva.

Kvaracchelia zahrozil po půlhodině hry, když poslal míč na nabíhajícího Kulikova, skluzem však zatáhl za záchranou brzdu Petrouš. Po následném rohu stálo při hostech štěstí. Kvaracchelia vypálil tvrdě a přesně, ale trefil do hlavy spoluhráče Kulikova, který tak Slavii nechtěně zachránil od pohromy.

Ve 34. minutě volil T. Došek místo střely sám před brankářem přihrávku a situaci tak nevyhodnotil nejlépe. O čtyři minuty později jeho dvojče Lukáš ovšem nádherně pronikl po pravé straně, před brankářem tečoval míč Zelenka a zcela volný Dostálek dostal Slavii do vedení.

Domácí se ovšem po přestávce do utkání vrátili. Velmi dobře hrající Gruzínec Kvaracchelia se po kolmé přihrávce dostal sám před Černého a křížnou ranou jej s jistotou překonal. O minutu později mohlo být Slavii ještě hůře. V podobné situaci však stačil Rada střelu autora domácího gólu tečovat na roh.

Odpověď Slavie byla dokonalá. V 57. minutě Ulich zprava zacentroval a T. Došek gólovou hlavičkou přeloboval brankáře Mekhtijeva. O tři minuty později stejný hráč nečekaně napřáhl asi z pětadvaceti metrů a střelou k pravé tyči překvapil domácího gólmana, což byl pro diváky signál k houfnému opouštění stadiónu.

Od té doby byl zbytek zápasu již jen formalitou. Domácí rezignovali a poslední ránu jim zasadil střídající Švancara, který vstřelil svou první branku v dresu Slavie a to po třech minutách pobytu na hřišti - po Zelenkově přiťuknutí přetlačil brankáře Mekhtijeva.

Slavia vyhrála 4:1 a zajistila si postup do třetího předkola nejprestižnější soutěže, kde se střetne s Šachťorem Doněck. Úvodní duel se bude hrát na Ukrajině.

Výsledek:
FC Šamchor - Slavia Praha 1:4 (0:1)
Branky: 49. Kvaracchelija - 57. a 60. T. Došek, 38. Dostálek, 70. Švancara. Rozhodčí: Olsen (Nor.). ŽK: Junusov. Diváci: 19.000.