slavia

slavia - Vadri Kvaracchelija (uprostřed) z FC Šamchor se snaží projít mezi Richardem Dostálkem (vlevo) a Adamem Petroušem ze Slavie. | foto: čtk

Slavia si udělala jen malý náskok

P r a h a - Nelehká odveta v Ázerbajdžánu čeká na fotbalisty Slavie. V úvodním utkání druhého předkola Ligy mistrů vyhráli nad týmem FC Šmachor pouze 1:0 a za týden do neznámého prostředí pojedou jen s malinkým náskokem. Úporně bránící soupeř udělal důležitý krok k dosažení cenného výsledku už ve čtrnácté minutě, kdy se gólmanovi podařilo skvělým zákrokem zlikvidovat Ulichovu penaltu. Jediný gól pražského utkání dal Zelenka.
Prohlédněte si video s nejzajímavějšími momenty zápasu

"Jsem zklamaný z výsledku, 1:0 je vzhledem ke kvalitám obou mužstev velmi málo. Ve druhém poločase jsem byl navíc velice zklamán i hrou," zlobil se domácí trenér František Cipro, jehož v premiérovém soutěžním utkání v nové sezoně uspokojili jen L. Došek a Nečas. "S nasazením, jaké předvedli někteří hráči, se poháry nedají hrát. aše hra byla pořád stejná, pomalá rozehrávka a útok do plných. Nedařilo se nám hru zjednodušit a roztáhnout do stran," dodal kritický kouč.

Slavia přitom měla obrovskou šanci korunovat úvodní čtvrthodinu vedoucím gólem, který by přinesl potřebné uklidnění. Ulich totiž kopal penaltu nařízenou za faul Džabbarova na Zelenku, jenže brankář Machtiev střelu k pravé tyči efektním skokem vyrazil.

Klid byl ztracen a celkem jednoznačnou převahu z úvodu zápasu vystřídal úporný boj s nečistě, nicméně úspěšně bránícím soupeřem. V záloze Slavia ázerbajdžánského soupeře přehrávala, ale na útočnících stále viseli dva až tři hráči a nenechali je zakončit. Místo šancí narůstal jen počet žlutých karet a promarněných standardních situací.

První šance od zahozené penalty přišla až ve 28. minutě, kdy se přes propracovaný šamchorský ofsajdsystém dostal Ulich. Místo přímé střely se pokusil centrovat, nabíhající Zelenka však míč minul. Pak se domácím konečně povedla standardka, na Nečasovu rozehrávku si naběhl Švancara, ale poslal míč hlavou do zámezí.

Sedm minut před přestávkou museli slávisté ocenit rozhodčího cit pro hru. Makedonec nechal v celkem nepřehledné situaci po faulu I. Mammadova na Dostálka domácím výhodu, Kozel ze středu hřiště našel nabíhajícího Zelenku, a ten šanci proměnil.

V posledních vteřinách prvního poločasu si brankář Slavie Černý připsal nejtěžší z dosavadních tří zákroků a vyrazil nebezpečnou střelu Kvaraccheliji.

Do druhé půle už nenastoupil Ázerbajdžánci těžce okopávaný Ulich, jehož úkoly převzal Kuchař a levý okraj zálohy se tak uvolnil pro střídajícího Sedláčka. "Ulich si obnovil zranění kotníku, které jej trápilo během letní přípravy," vysvětlil Cipro, který nebyl s driuhou půlí už vůbec spokojen. "Na první poločas se ještě dalo koukat, ale po přestávce to už byla křeč."

V první čtvrthodině zoufalý tlak Pražanů kulminoval, Kozel hlavičkoval do tyče, velké šance měl i Petrouš či Švancara, Šamchor se ale vždycky ubránil. Domácí tedy zkoušeli změnit strategii, pokusili se vylákat soupeře z obranného valu, a pak podnikat rychlé průniky. Do šance se takto dostal Zelenka, který hlavičkoval nad branku. Později střílel z druhé vlny Nečas, gólman však míč reflexivně nohou vyrazil.

Nový impuls nepřinesl až příchod třetího útočníka a soupeř už přijatelný výsledek udržel. "Místo abychom rozhodli doma, tak jsme zahráli takhle špatně. Naštěstí jsme nedostali gól, a tak věřím, že si náš zkušenější celek si v odvetě poradí," uzavřel hodnocení zápasu trenér Cipro. Také ázerbajdžánský kouč Agasalim Mirdžavadov si myslí, že v odvetě na tom bude lépe Slavia: "Zápas v Baku bude pro nás ještě těžší než zde, protože budeme muset otevřít hru a útočit."

Branka: 38. Zelenka. Rozhodčí: Božinovski - Davcev, Krstevski (všichni Maked.). ŽK: Nečas - Kvaracchelija, Džabbarov, I. Mammadov, Junusov.
Slavia: Černý - Rada - Petrouš, Kozel - L. Došek, Ulich (46. Sedláček), Dostálek, Nečas, Kuchař (64. Vágner) - Švancara, Zelenka.
Šamchor: Machtiev - Junusov - Agil Mamadov (67. Orudžev), Abušjov, Odžakverdijev (46. Azar Mamadov) - Džabbarov, Mardanov, M.Gurbanov, I.Mamadov (80. E.Gurbanov) - Kulikov, Kvaracchelija.

16.SK Dynamo České BudějoviceČ. Budějovice 25 5 3 17 26:54 18

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a vítězem baráže, který vzejde z čtveřice Řecko, Gruzie, Kazachstán a Lucembursko.