Soud potvrdil desetiletý trest za vraždu Albánce na demonstraci

Praha - Městský soud v Praze poslal kosovského Albánce Fatmira Azemiho za zastřelení svého krajana Osmana Imishtiho při loňské demonstraci za mír v Kosovu opět na deset let za mříže, nařídil odebrání zbraně, ale zrušil jeho vyhoštění ze země. Své rozhodnutí soud odůvodnil tím, že vyhoštění by postihlo především Azemiho rodinu, která odešla z Kosova z finančních důvodů.

"Lituji toho, ale myslím, že jsem jednal ze strachu," prohlásil dnes u soudu Fatmir Azemi. Obhajoba postavila svou argumentaci na amatérském videozáznamu, podle něhož se zastřelený pohyboval na demonstraci ještě ve společnosti nejméně dvou kompliců. Azemi poté zareagoval na pohyb ruky své budoucí oběti, když se prý domníval, že Imishti sahá po zbrani. Soud však tuto argumentaci neuznal, a naopak odůvodnil svůj rozsudek tím, že podle svědků Azemi ke své oběti nejdřív došel a teprve poté začal střílet. Azemiho obhájkyně se proti rozsudku odvolala okamžitě, státní zástupce se hodlá odvolat rovněž.

Městský soud kosovského Albánce Fatmira Azemiho původně odsoudil k deseti rokům vězení, propadnutí pistole a vyhoštění z České republiky, vrchní soud však rozsudek koncem května z formálních důvodů zrušil. Minulý týden soudkyně vyslechla při hlavním líčení dva svědky - novináře a očitého svědka střelby Jaromíra Štětinu a  poté Azemiho bratra.

Jaromír Štětina soudu řekl, že viděl, jak  neznámý  muž v saku přešel parčík na náměstí Míru a poblíž kostela svaté  Ludmily  zblízka zastřelil jiného muže. Poté, co oběť padla na  zem, muž v saku ji střelil  ještě jednou a pak rychle odešel či  odběhl pryč. Štětina nepostřehl, že by  útočník a jeho oběť spolu  těsně před střelbou komunikovali.

Demonstraci na náměstí  Míru spolupořádala nadace Člověk v tísni a Štětina se  akce zúčastnil  jako jeden z jejích členů. Soud ho dříve nemohl osobně  vyslechnout  kvůli jeho pobytu v zahraničí, a proto jeho výpověď učiněnou na  policii přečetl.

Azemiho krátce po činu zadrželi kriminalisté  i s jeho legálně drženou  pistolí. Obžalovaný nepopřel, že svého  krajana Osmana Imishtiho zastřelil. Hájí  se však tím, že střílel  ze strachu, neboť se obával, že ho krajan napadne. Měl s  ním údajně  špatné zkušenosti už ve své vlasti, neboť Azemiho rodina prý vedla  s  příbuznými oběti dlouhotrvající spory.

Albáncova obhájkyně tehdy novinářům řekla, že vzhledem k trestní sazbě, která v tomto  případu činí deset až 15 let, by každý advokát byl s původním rozsudkem  spokojen. Obhajoba ovšem stále pokládá za otevřenou otázku, zda  zabitý Imishti  měl u sebe zbraň. Pokud by se to podařilo prokázat,  právní posouzení Azemiho  činu by podle obhájkyně moho být jiné.

U soudu minulý týden svědčil i Azemiho bratr. Řekl, že obžalovaný  by měl po odpykání  trestu zůstat v ČR, neboť ve své vlasti již  nemá žádné zázemí. "Má zde děti a  především se nemá kam vrátit,"  řekl tehdy.

Předsedkyně senátu také podle pokynu vrchního soudu  promítla videozáznam z  demonstrace a policejní videozáznam z ohledání  místa činu. Soud rovněž napravil  formální nedostatek spjatý s  přibráním nové tlumočnice, který mu vrchní soud  vytkl. Vyšetřování  střelby na náměstí Míru vyloučilo, že by souvisela se situací  v  Jugoslávii, která v té době čelila leteckým úderům NATO.

Na demonstraci pořádané za ukončení násilí v Jugoslávii byl včera zastřelen Albánec. Po čtyřech ranách zůstal ležet na zemi a pokusy oživit ho byly marné.

Policisté se na demonstraci na náměstí Míru potýkají s rozvášněnými demonsranty

Policisté zasahují do pěstního souboje dvou účastníků demonstrace za ukončení násilí v Kosovu


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video