Německý aktivista Greenpeace bude vyšetřován na svobodě

Německý aktivista Greenpeace, jenž byl obviněn z šíření poplašné zprávy, bude vyšetřován na svobodě. Šestatřicetiletého Volkera Hovermanna, který se účastnil čtvrteční demonstrace před úřadem pro jadernou bezpečnost, již police prpustila z cely předběžného zadržení.
Státní zástupce totiž neshledal důvody, pro které by měla být na Hovermanna uvalena vazba. Ostatních osm cizinců z 33 demonstrujících bude do půlnoci vyhoštěno z republiky.

Němec byl po více než 24 hodinách propuštěn z cely předběžného zadržení.  Aktivistovi však stále hrozí za šíření poplašné zprávy až jeden rok vězení nebo peněžitá pokuta.

"Německý ekolog se uzavřel před úřadem do klece, kde v plynové masce simuloval jaderný poplach tím, že pouštěl sirénu. Navíc neuposlechl výzvy policistů, aby klec opustil," řekla redaktorovi iDNES Eva Miklíková z pražské policejní správy.

Šéf Hnutí Duha Jan Beránek, který se akce Greenpeace nezúčastnil, německého kolegu obhajuje. "Myslím, že je to přípustná forma protestu," řekl redaktorovi iDNES. "Kolem Dukovan bylo falešných poplachů už asi dvanáct a nikdo nebyl stíhán. Nemyslím si, že obyvatelé Prahy by měli pocit, že je tu jaderný poplach. Nicméně když soudce rozhodne jinak, budu to respektovat," prohlásil (viz audio).

Další cizinci byli vyhoštěni
"Tři další aktivisté dostali blokovou pokutu za přestupky, protože neuposlechli výzvy veřejného činitele a narušovali vřejný pořádek," dodala Miklíková.

Ekologové se podle ní svým jednáním navíc dostali i do rozporu se shromažďovacím právem.

Všechny české ekologické aktivisty policie do rána propustila, zahraniční příznivci Greenpeace mají být do půlnoci vyhoštěni z republiky.

Policisté si prý nejprve nevšimli kamer
Proti třiatřiceti aktivistům hnutí Greenpeace, kteří se připoutali k budově úřadu, zasáhla speciální policejní jednotka. Policisté v helmách aktivisty odřízli a jednoho po druhém odvezli na služebny.

Podle svědků byl zásah policistů tvrdý až do chvíle, kdy si unifomovaní muži všimli, že jsou na místě kamery a novináři.

Ministr vnitra Stanislav Gross podle svých slov stále ještě neviděl všechny materiály policie. "Podle informací, které v tuto chvíli mám, byl policejní zásah adekvátní," řekl zpravodaji TVD ministra vnitra.

Zároveň také odmítl, že by se mohla taktika zásahu změnit po příchodu televizních štábů.

"Jestli státní úřady a státní moc chce reagovat na obavy občanů o Temelín tímto způsobem, tak se máme na co těšit. Naši aktivisté sedí na zemi a nic nedělají a jsou odvláčeni jako nějací teroristé. Proti násilí se nedá nijak dál postupovat," ohodnotil policejní zásah mluvčí Greenpeace Václav Vašků.

Jak probíhal protest ekologů před úřadem
Ekologové, oblečení do žlutých kombinéz s nápisem Greenpeace, se kolem deváté hodiny za hluku poplašných sirén, připoutali ke stožárům, které sami umístili před budovu Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Dva z aktivistů začali šplhat po žebříku na balkon budovy.

Sympatizanti Greenpeace simulovali před úřadem spuštěním sirén jaderný poplach.

Těsně po jedenácté hodině přijelo na pražské Senovážné náměstí asi 20 příslušníků zvláštní zásahové jednotky.

Policisté demonstranty odřízli, zbourali jim nafukovací chladící věž a zabavili transparenty.

Zvláštní jednotka vyzbrojená tomfami vytvořila kolem sedících demonstrantů kruh a policisté začali svážet jednoho po druhém na služebny Prahy 1.

Šéfka úřadu Dana Drábová v pondělí 10. července v redakci iDNES označila stížnost ekologů proti rozhodnutí úřadu za nedůvodné (viz tabulku).

Aktivisté žádají, aby byla pozastavena zavážka jaderného paliva do prvního bloku jaderné elektrárny Temelín.

Neohlášené demonstrace se účastnili ekologičtí aktivisté ze Slovenska, Německa, Rakouska, Holandska a České republiky.

Organizace Greenpeace je přesvědčena, že úřad pro jadernou bezpečnost vydal povolení k zavážení paliva do Temelína, aniž řádně zvážil všechny dostupné informace týkající se jaderné bezpečnosti.

Aktivisté: Policejní zásah byl neadekvátní
Ekologičtí aktivisté označují zásah speciální policejní jednotky za neadekvátní.

"Musíme další postup zvážit a situaci konzultovat s právníky." řekl mluvčí české pobočky Greenpeace Václav Vašků

Eva Miklíková z tiskového oddělení pražské policejní správy uvedla, že policisté na místě zadrželi 30 demonstrantů, mezi nimiž byli německy i anglicky hovořící cizinci.

"Všichni byli předvedeni na místní policejní oddělení v Hybernské ulici v Praze 1 k podání
vysvětlení a zjištění totožnosti," sdělila Miklíková.

Zástupce obvodního úřadu podle policie demonstranty v 10:50 vyzval, aby se do jedenácté hodiny rozešli.

Protože aktivisté výzvy neuposlechli, byla povolána policie. Podle Miklíkové na místě působili příslušníci stálé pořádkové jednotky.

Jedna z demonstrantek stála v civilním oblečení u klece se sirénou, když se policisté snažili zařízení vypnout. "Sledovala jsem, jak naše aktivisty vyndávají, najednou jsem uviděla, jak se na mne řítí řada mužů v helmách, a ten první mne odhodil na zem, přitom jsem nic nedělala, pouze jsem tam stála. Zasáhli jako blesk z čistého nebe," uvedla.

Dodala, že později, když členové speciální jednotky její kolegy uzavřeli do kruhu a odvlékali postupně k policejní autům, používali podle ní nepřiměřeného násilí. Aktivisty tahali policisté do aut tak, že je drželi pod bradou a vlekli za sebou.

Úřad s ekology jednat nebude
Mluvčí úřadu Pavel Pittermannn vyloučil, že by úřad pod takovým tlakem s ekology jednal. "Odmítáme se s nimi bavit. Za těchto podmínek ne," řekl Pittermann.

Vyjednávat za zvuku sirén odmítl podle mluvčího Greenpeace Václava Vašků i náměstek SÚJB Karel Böhm. Předsedkyně úřadu Jana Drábová je v zahraničí.

Policisté, které doprovázeli hasiči s třemi vozy a žebříky, zatím zjišťovali totožnost demonstrantů, protestujících proti pokračujícímu zavážení paliva do jaderné elektrárny Temelín.

Dvě aktivistky, které vylezly na balkón úřadu s transparentem, policisté odvezli s tím, že se dopustily nedovoleného vniknutí na cizí pozemek.

Jak odpovídala šéfka Státního úřadu pro jedernou Dana Drábová na otázky čtenářů při on-line rozhovoru, který se uskutečnil 10. července v redakci iDNES, si můžete přečíst ZDE, pod ikonkou video najdete záznam vyjádření Dany Drábové ke stížnosti ekologů.
Stížnost bude zamítnuta, řekla šéfka úřadu 10. července
Členové Greenpeace se společně s dalšími ekologickými organizacemi v pátek 7. července odvolali proti rozhodnutí úřadu, který povolil zavážení paliva do elektrárny. Obávají se totiž nedodělků a závad, které podle nich v elektrárně existují a které podle nich úřad neprošetřil.

Šéfka úřadu Dana Drábová v redakci iDNES po on-line rozhovoru řekla, že ve stížnosti ekologických aktivistů nebylo nic nového a že ji proto úřad s největší pravděpodobností zamítne.

Úřad proto nevydal předběžné opatření, které by zavážku palivových článků do
reaktoru prvního bloku elektrárny zastavilo.

Podle očitých svědků se policie při zásahu až do příchodu televizních štábů chovala hrubě, 13. 7. 2000

Policisté rozstřihávají klec, do které se nechali protestující uzavřít. (13. července 2000)

Někteří z aktivistů Greenpeace odmítli jít se zásahovou jednotkou dobrovolně (13. července 2000)

Proti asi 30 aktivistům hnutí Greenpeace, kteří se připoutali k budově Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, zasáhla speciální policejní jednotka, 13. 7. 2000

Podle očitých svědků se policie při zásahu proti ekologům až do příchodu televizních štábů chovala hrubě, 13. 7. 2000

Německý ekologický aktivista Volker Hovermann simuluje v kleci před Státním úředem pro jadernou bezpečnost jaderný poplach (13. července 2000)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video