Vstupní menu

Vstupní menu - Vstupní menu CD-ROM Royal Family. | foto: Dr. Lang Group

České multimediální ceně zatím chybí respekt

Původní česká multimediální produkce - ať již na nosičích typu CD-ROM, DVD-ROM, DVD-video, či na internetu - není tematicky ani co do počtu výrobků tak bohatá jako v zemích s velkým jazykovým trhem. Přesto se i zde už multimédia pro děti i pro dospělé stala běžným doplňkem celkové mediální nabídky. Zdejší multimediální branže už se také snaží sama sebe reflektovat - právě včera byly vyhlášeny výsledky druhého ročníku soutěže Best Czech Multimedia, v níž se hodnotí česká původní produkce na nosičích CD-ROM.
Druhý ročník soutěže ještě nezakládá tradici a nelze hovořit o nějakých trendech, jedna věc je přesto z výsledků zřejmá: výroba multimédií je natolik nákladná a vyžaduje takovou zkušenost, že setrvale a na úrovni se jí zde věnuje jen několik málo firem. Důkazem budiž například, že dvě společnosti bodovaly v loňském i letošním ročníku soutěže.

Pražská firma Dr. Lang Group, která se specializuje na multimediální výuku jazyků, zvítězila ve vzdělávací kategorii s CD-ROM Royal Family; ten je zatím posledním titulem jejich řady English in Action a jeho prostřednictvím se zákazník učí angličtinu na základě videoshotů společnosti SKY NEWS o britské královské rodině.

Loni Dr. Lang Group vyhrála s předchozím titulem této edice, s CD-ROM postaveným na proslovech hvězd amerického showbyznysu. Mezi oceněnými firmami se po roce rovněž znovu objevila společnost Multimedia Art, která loni zaujala porotu v kategorii umělecko-zábavné tvorby multimediálním zpracováním pohádkových Broučků. Letos zvítězila v kategorii informační tvorby s CD-ROM titulem Cesta časem do roku 1900, který přináší multimediální výpravu na začátek 20. století.

V poslední z letos udělených kategorií, která zahrnuje prezentační práce, nejlépe obstála multimediální turistická příručka o Praze, CD-ROM The Prague Alphabet od firmy Panorama Group. Zvláštní cenu porota udělila práci Prague Apotheosis od Zdeňky Čechové z katedry počítačů elektrotechnické fakulty ČVUT v Praze.

Soutěž Best Czech Multimedia vznikla na podzim roku 1998, tedy ve stejné době, kdy v sousedním Rakousku založili obdobné multimediální klání Europrix. Tamním pořadatelům se ovšem dostalo masivní finanční a propagační podpory ze strany rakouského ministerstva hospodářství, soutěže si navíc všimla i informační komise Evropské unie. Díky tomu se z Europrix během prvních dvou ročníků stala respektovaná soutěž evropského významu, do které přihlašují práce stovky výrobců.

Best Czech Multimedia oproti tomu v letošním ročníku slevila ze svého nadějného startu v roce 1999. Na vrub letošní špatné až mizivé propagace jde velmi nízký počet nahlášených prací. Jedenáct porotou posuzovaných projektů zdaleka nereprezentuje zdejší multimediální produkci loňského roku - vždyť i do zmiňované soutěže Europrix z Česka loni dorazilo dvanáct soutěžních návrhů.

Ostatně ani jeden z nejlepších původních českých titulů loňského roku, CD-ROM s názvem Franz Kafka žil v Praze, se v tuzemském klání BCM neobjevil. "Do soutěže jsem jej nepřihlásil. Na základě výsledků loňského roku jsem usoudil, že porota preferuje populárněji zaměřenou produkci," říká Leoš Špachta z produkční firmy Avant-garde. Tím upozorňuje i na skutečnost, že problémem české multimediální soutěže jsou zatím nevyvážená hodnotící kritéria. Podmínky a výsledky soutěže Best Czech Multimedia najdete zde.