ODS vystupňovala útok proti prodeji IPB

Vedení ODS označilo prodej Investiční a poštovní banky do rukou ČSOB za bankovní zločin za bílého dne. Strana bude trvat na zřízení parlamentní vyšetřovací komise, která by tento prodej prověřila. "Prodeje bank trvají měsíce, tento trval hodiny. Domníváme se, že texty smluv byly připravovány měsíce dopředu," prohlásil předseda ODS Václav Klaus. Považuje za zajímavé, že zpráva auditora měla být hotova 26. června," dnes máme dvaadvacátého a prodej je za námi." Podle střízlivého odhadu ODS stála tato transakce každou čtyřčlennou rodinu 25 tisíc korun.
Glosa Martina Komárka

Premiér Miloš Zeman reagoval na Klausova slova tím, že vláda bude iniciovat vydání zprávy o krizové situaci s IPB. "Vláda sama mými ústy navrhne jako jedem z nových programových bodů zprávu o situaci v IPB, a nechť parlamentní diskuse přinese informace, které rozhodnou o tom, kdo má pravdu.," řekl Zeman zpravodaji televize TVD.

ODS se připojuje k trestnímu oznámení, které zpochybňuje prodej banky a které bylo podáno ve čtvrtek ráno menšinovým akcionářem IPB.

JAK ODPOVĚDĚL VÁCLAV KLAUS NOVINÁŘŮM

Mluvíte o bankovní loupeži. Kdo se jí dopustil? Jak to podle vás ve skutečnosti bylo? Odkud máte informace?
Myslím, že jsme řekli hodně, a rozplétání, to už je příležitost i pro investigativní novináře.

Říkal jste, že existovalo levnější, lepší řešení. Jaké to bylo?
Nevidím důvod rozpitvávat, jaké byly jiné nabídky.

Budete zvažovat nějaký dopad na opoziční smlouvu?
My nevidíme dominantně předem jako hlavního demiurga (strůjce - pozn. red.) celé akce vládu. My si spíše myslíme, že byla vláda napálena a podvedena.

Obviňujete centrální banku z toho, co se stalo?
No tak, že by se něco takového mohlo odehrát bez České národní banky, tak to není. Chceme vyšetřovací parlamentní komisi, aby tyto věci dala jasně na stůl.

Napadáte pouze převod banky ČSOB, anebo i nucenou správu?
Na jedné straně to od sebe nelze oddělit, protože zájem o převod byl podkladem k tomu, aby se situace v IPB vyvinula tak, jak se vyvíjela v posledním půlroce, ale nám jde o ten krok dvě.

"Vládní strana byla napálena a podvedena," řekl Klaus, ale už nepřesnil kým. "Vyhrála jedna velká finanční skupina, prohráli daňoví poplatníci," dodal bez komentáře.

Centrální banka však zvolený postup hájí. "Napadání transakce, provedené důsledně podle zákona, je založené buď na nedostatku informací, nebo je vědomě nekorektní," řekl mluvčí ČNB Milan Tománek.
Místopředseda ODS Ivan Langer naznačil, že by v pozadí transakce mohli stát lidé blízcí prezidentu Havlovi.

Prohlášení ODS označil vicepremiér Pavel Mertlík za silnou kávu: "Volají po nějakém konfliktu právního typu, nicméně já ho rozhodně vyvolávat nebudu." Naznačil, že by se měl ohradit především nucený správce IPB, který banku prodal.

Odmítl také tvrzení ODS, že řešení, které zvolila vláda a centrální banka, bude stát každou rodinu 25 tisíc korun. "Jsem přesvědčen, že to bude částka nižší, ale nebude malá. Nicméně: způsobil ji ten, kdo špatně spravoval tuto banku," řekl Mertlík v Českém rozhlase.

Podkladem pro prohlášení ODS byly podle místopředsedy strany Miroslava Macka informace z posledních dnů. "Jsou to informace, které můžete jednak mít z otevřených zdrojů, médií, a pak samozřejmě informace, které získáváte ze svého širokého okolí ,a které si dáváte do souvislostí," řekl Českému rozhlasu Macek.

Zřízení vyšetřovací komise nemá podporu ostatních stran
K samotnému ustavení komise je potřebná podpora nadpoloviční většiny hlasujících poslanců. ODS má ve sněmovně 63 mandátů.

Návrh občanských demokratů zřídit komisi ostatní strany nepodporují.

"Nemáme žádné zásadní argumenty k nějakému zpochybnění dosavadních rozhodnutí vlády a ČNB," řekl Ivan Pilip z Unie svobody.

"Doufáme, že vláda předloží zcela přesvědčivé argumenty. Teprve pokud by tak neučinila, budeme zvažovat další instrumenty," konstatoval místopředseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek.

"Nápad ODS zřídit komisi je součást jejího politického tlaku a součást její nervozity z možného dalšího vývoje kolem IPB. Takovou komisi já pokládám za zbytečnou," dodal místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Bohuslav Sobotka.

"Zloděj křičí: chyťte zloděje", vyjádřila lapidárně názor KSČM poslankyně Zuzka Rujbrová


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue