Klaus: Pozor na hurá evropanství

- Na ideové konferenci ODS předseda strany Václav Klaus varoval v souvislosti se snahou České republiky vstoupit do Evropské unie před "hurá evropanstvím". Za historicky promarněnou šanci pro KDU-ČSL označil to, že nevstoupila s ČSSD do vládní koalice. "Lidovci tak promarnili svojí historickou šanci, zachránili však Českou republiku," uvedl. Konference se nesla zejména ve znamení stínové vlády ODS. "Snažíme se brzdit ambice vlády a nabízet svou alternativu. O tom je stínová vláda," řekl Klaus pro TVD.

Přibližování České republiky k Evropské unii by nemělo být podle předsedy Poslanecké sněmovny a ODS Václava Klause zaměňováno s "uměle naočkovaným hurá evropanstvím", které má hodně společného s někdejším "hurá vlastenectvím" a proletářským "hurá internacionalismem".

"Na rozdíl od jiných - jako náhražkou za chybějící politický program - nemáváme romanticky pozdviženými modrými fábory se žlutými hvězdičkami... Nechceme se stát Euročechy, ale ani Euroněmci, Eurofrancouzi či Euroitaly; chceme vstoupit do společenství, v němž budeme schopni jako suverénní občané České republiky hájit vlastní představy o svých životech, zvycích, zájmech i o národní prosperitě," prohlásil Klaus.

Stínová vláda ODS nemá ministra bez portfeje
Stínová vláda Občanských demokratů má narozdíl o té vládnoucí o jedno křeslo méně. Chybí jí ministerstvo bez portfeje. Kabinetu tak má patnáct členů, kteří jsou většinou i poslanci.

Termín stínová vláda v České republice poprvé použil prezident Václav Havel krátce po svém zvolení v souvislosti s tehdejší rekonstrukcí kanceláře prezidenta. "Nechceme dělat na Hradě žádnout stínovou vládu," prohlásil 23. prosince 1990.

O sestavení první stínové vlády pak začala veřejně hovořit koalice Československá sociální demokracie a Liberálně sociální unie.

Nakolik jsou reálné šance stínových ministrů usednout do skutečné vlády ukazuje příklad od sociálních demokratů. Z tehdejšího stínového kabinetu ČSSD usedli ve vládě všichni kromě Květoslavy Kořínkové a Zdeňka Jičínského. Kořínkovou v té době nahradil na postu ministra dopravy její manžel Antonín Peltrám a místo Jičínského přišel na ministerstvo spravedlnosti Otakar Motejl. 

Pravděpodobnost, že současní stínoví ministři ODS budou zasedat ve Strakově akademii však záleží na budoucích volbách. Podle posledního výzkumu volebních preferencí ODS vede s téměř dvaceti procenty hlasů.

Stínová vláda ODS

premiér Václav Klaus, předseda Poslanecké sněmovny a ODS
ministr zahraničí Jan Zahradil, poslanec
ministr financí Vlastimil Tlustý, předseda poslaneckého klubu ODS
ministr obrany Petr Nečas, poslanec
ministr práce a sociálních věcí Libuše Benešová, místopředsedkyně ODS, předsedkyně Senátu
ministr vnitra Ivan Langer, místopředseda ODS a Poslanecké sněmovny
ministr zdravotnictví Miroslav Macek, místopředseda ODS
ministr dopravy Martin Říman, člen Výkonné rady ODS
ministr pro místní
rozvoj
Miroslav Beneš, místopředseda ODS, poslanec
ministr životního
prostředí
Václav Mencl, senátor
ministr školství Jaroslav Zvěřina, poslanec
ministr spravedlnosti Eva Dundáčková, poslankyně
ministr průmyslu
a obchodu
Mirek Topolánek, předseda senátního klubu ODS
ministr kultury Miroslava Němcová, poslankyně
ministr zemědělství Miloslav Kučera, poslanec

Předseda Poslanecké sněmovny a ODS na ideové konferenci strany v Národním domě v Praze-Vinohradech. (11. června 2000)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video