Krvavé housle putují napříč staletími

- Slavný italský houslista Bussoti třímal před několika staletími právě dokončené housle a dobře věděl, že se mu podařilo vyrobit zázrak. Chtěl, aby tyhle housle patřily jeho synovi a ten aby na ně hrál božskou hudbu. Osud mu tohle přání ale překazil hned v úvodu, to když byl Bussoti stižen smrtí své ženy i dítěte. Houslista proto smíchal krev zesnulé s lakem na housle, natřel je, a nástroj tak získal zázračný a ojedinělý zvuk.

Je tu ale jeden háček. Každého majitele, který propadne kouzlu nástroje, čekají nejen okamžiky slávy, ale také pronásledování krutou kletbou, kterou je nutné vykoupit neštěstím a smrtí.

Film Krvavé housle se proplétá mezi staletími, tak, jak z ruky do ruky putoval výjimečný nástroj. François Girard nabízí povídkový film s netradičním spojovacím článkem a dobře poskládaným scénářem, který se dokázal vyplést z nabízející se nepřehlednosti. Spojení dnešního světa s horským klášterem o dvě staletí dříve nebo s proletářskou Čínou zde funguje bez problémů a přidává filmu na atraktivitě.

KRVAVÉ HOUSLE
Režie François Girard
Scénář Don McKellar
Kamera Alain Dostie
Hudba John Corrigliano
Hrají Samuel L. Jackson, Carlo Cecchi, Irene Grazioli, Jean-Luc Bideau, Greta Scacchi
Žádný z příběhů nezůstává ve stínu ostatních a i ten ze současnosti, který se zpočátku rýsuje jako trpěná spojka se současností, nakonec vyústí v pěkně spikleneckou zápletku. To, s čím se jednotlivé (historické) příběhy trápí je stejně předvídatelná dějová linie, ovšem toto schéma je již předurčeno výše zmíněnou kletbou.

Film Krvavé housle je k dipozici na videokazetách.

Fotografie z filmu Krvavé housle.

Samuel L. Jackson ve filmu Krvavé housle.

Které housle jsou ty správné, krvavé?

Z filmu Krvavé housle.