Havel se už může projít venku

Prezident Václav Havel se už může procházet po areálu nemocnice. Havel se operaci břišní kýly cítí dobře a uzdravuje se. "Hospitalizován by měl být ještě asi do konce týdne," řekl jeho osobní lékař Ilja Kotík. Stehů z asi třinácticentimetrové rány se však prezident zbaví až koncem týdne, třebaže to mělo být osmý až desátý den po zákroku.

Prezident zůstane v nemocnici ještě týden (pondělí 11. června)
Sedm dnů po operaci břišní kýly se prezident Václav Havel cítí dobře, v pražské Ústřední vojenské nemocnici zůstane ještě týden. "Havlův organismus se úspěšně vyrovnává se zákrokem, což potvrzují i laboratorní testy," řekl s odkazem na zprávu lékařů prezidentův mluvčí Ladislav Špaček.

Prezident se o víkendu prošel po pokoji a po chodbě pavilonu, v nejbližší době by se měl vypravit mimo budovu nemocnice.

Odstraněním břišní kýly by se měl prezident definitivně vyrovnat s následky prasklého tlustého střeva a následných operací. Jak ale upozornili lékaři těsně po Havlově pondělní
operaci, prezident ještě nemusí mít vyhráno, neboť břišní kýla se u třetiny případů obnoví.

Prezident se pozvolna uzdravuje (sobota 10. června)
Zdravotní stav prezidenta Václava Havla se vrací do normálu, potvrdily to laboratorní testy. "Prezident je druhým dnem ve svém nemocničním pokoji a noc na dnešek prožil opět klidně," řekl v sobotu mluvčí prezidentské kanceláře Martin Krafl. Havel si na sobotu naplánoval procházku po chodbách chirurgického pavilonu.

Václav Havel byl na pokoj zařízený pro zvláštní péči přeložen v pátek z anesteziologicko-resuscitačního oddělení.

Prezident se už pustil do práce a podle Krafla komunikuje přes telefon se svým úřadem.

V nemocnici by měl zůstat ještě nejméně týden a pak ho čeká domácí léčení. S prezidentem tráví většinu času jeho manželka Dagmar.

Prezident přestane užívat antibiotika (pátek 9. června)
Zotavování prezident Václava Havla po pondělní operaci břišní kýly probíhá podle ošetřujících lékařů bez komplikací. První čtyři dny po zákroku měly být pro prezidentův organismus kritické. Pravděpodobně v sobotu by měl prezident přestat užívat antibiotika, která měla zamezit zánětu plic. S Havlem se rozloučil rakouský chirurg Ernst Bodner, který se v podvečer vrátil domů.

Václav Havel byl již v pátek ráno propuštěn z anesteziologocko-resuscitačního oddělení na lůžko zvýšené péče. V nemocnici zůstane podle ošetřujícího lékaře Ilji Kotíka nejméně ještě týden."Ventilační funkce se prakticky normalizovaly. Bylo možno přistoupit k intenzivnější rehabilitaci, včetně rehabilitace chůzí po oddělení," dodal Kotík.

Prezident se uzdravuje, Bodner jede domů ( čtvrtek 8. června)
Rakouský chirurg Ernst Bodner, jenž byl přítomen u pondělní operace břišní kýly Václava Havla, již nepovažuje vzhledem k dobrému zdravotnímu stavu prezidenta za nutné zůstávat v Praze a chystá se odletět domů. Třebaže se prezident úspěšně zotavuje, z obavy o možné další plicní komplikace jej ošetřující lékaři ještě nechávají na anesteziologicko-resuscitačním oddělení.

"Prezident je kryt preventivně antibiotiky a chceme, aby filtr k němu byl trošku důslednější vzhledem k obavám o plicní problémy," vysvětlil změnu v plánech Havlův osobní lékař Ilja Kotík, který dopoledne naznačil možnost prezidentova přeložení na oddělení  lůžek intermediální péče.

Jeho kolega, plicní specialista Boris Šťastný, však zdůraznil, že prezidentovy plíce už nezlobí.

"Prezident pokračuje i nadále v rehabilitaci, která se zaměřuje především na odvrácení rizika dalších dechových potíží," uvedl Kotík. Ještě do pátku ale potrvá podle plicního specialisty Borise Šťastného kritické období, kdy by se mohly znovu objevit potíže tohoto druhu.

Kromě reflexních cvičení, které Havel provádí pod vedením fyzioterapeuta Pavla Koláře, mu pomáhají udržet průchodnost průdušek také příslušné léky. Rána po operaci se podle lékařů prezidentovi hojí bez potíží a podle jejich pondělních odhadů by mohly být Havlovi odstraněny z operační rány začátkem příštího týdne stehy.

Ve středu byly prezidentovy plíce opět průchodné
Plíce prezidenta Václava Havla byly již ve středu odpoledne opět průchodné. Po nočních komplikacích se cítil lépe a odpoledne se prošel po pokoji."Rehabilitační léčbou se podařilo plíce zase rozvzdušnit a ranní snímek je zcela normální," řekl plicní specialista Boris Šťastný.

Prezidentu se v úterý noci přitížilo
Objevily se potíže s dýcháním. "V průběhu nočních hodin docházelo u prezidenta k výraznějšímu zahleňování dechových cest," řekl ve středu dopoledne Havlův ošetřující lékař Ilja Kotík. Intenzívní rehabilitací se průdušky ale podařilo udržet průchodné.

I přes noční potíže s dýcháním neuvažoval lékařský tým prezidenta Havla o zavedení tracheotomie.

Kotík tvrdí, že první komplikaci se podařilo zažehnat. Rakouský operatér Ernst Bodner označil současný Havlův stav za uspokojivý. "Prezidentova rána je kontrolována, v současné době nehrozí žádná vážnější infekce. Z mého pohledu v tomto smyslu není žádný problém," řekl Bodner

Prezident Havel strávil většinu dnešního dne (7. června) ve společnosti své ženy Dagmar. Volný čas si krátil sledováním televize nebo čtením denního tisku.

Až do úterka byl udravotní stav Václava Havla bez komplikací. Začal s rehabilitací, zaměřoval se na právě předcházení potíží s dýcháním. "Myslím, že prezident je ve velmi dobrém stavu," zhodnotil Havlův stav čtyřiadvacet hodin po zákroku rakouský chirurg Ernst Bodner.

Původně uvažoval o tom, že se už dnes (7. června) vrátí se svými dvěma kolegy, kteří při operaci asistovali, do Rakouska. Poté, co se prezidentovi přitížilo, odložili odlet na páteční večer nebo sobotní ráno.

Úterní stav (6. června)
Prezident už může podle Kotíka sedět na lůžku. "Dnes měl lehčí stravu a přečetl si dnešní noviny," upřesnil a dodal, že společnost mu dělá jeho žena Dagmar Havlová, která se ještě doléčuje z nakažení lymeskou borreliózou.

Více než dvouhodinový zákrok  prováděl v pondělí dopoledne smíšený tým českých a rakouských odborníků ve střešovické Ústřední vojenské nemocnici. Největší obavy mají lékaři o zachování funkčnosti Havlových plic, které jsou oslabené po neléčených zápalech a po operaci zhoubného nádoru. Proto začal Havel hned po operaci dýchat zvlhčený kyslík a po čase začal s dechovými cvičeními.

Václav Havel je po operaci (5. června 2000)
"Operace proběhla tak, jak jsme si ji strategicky naplánovali. Z chirurgického hlediska vše proběhlo podle našeho přání," řekl na tiskové konferenci rakouský chirurg Ernst Bodner k zákroku, který trval dvě a půl hodiny. Lékaři připouštějí, že kvůli respiračním problémům Václava Havla mohou být dva až tři dny kritické.

Prezidentův ošetřující lékař Ilja Kotík v pondělí prohlásil, že operace byla kvůli celkovému zdravotnímu stavu Václava Havla náročná, ale proběhla bez komplikací: "Pan prezident nyní pospává a dýchá ohřátý, zvlhčený kyslík."

Na otázku MF DNES, jak operaci zvládly jeho plíce, Bohumil Limberk, člen lékařského konzilia, řekl: "Prezident nyní dýchá přes masku, postupně budeme měnit koncentraci kyslíku a blížit se k normálu. To je otázka hodin, možná dní."

Zda je možné, že by se kýla opět objevila, Bodner řekl, že zcela vyloučit to nelze. "Průměr v celosvětových statistikách je kolem třiceti procent," podotkl. Lékaři odmítli uvést, jak byla operovaná kýla velká. Břišní kýla trápila prezidenta téměř dva roky, byla pozůstatkem dvou náročných operací tlustého střeva.

První dáma, Dagmar Havlová, byla u svého manžela těsně před operací i okamžitě po ní.

Ve střešovické nemocnici prezident stráví zřejmě dva týdny.

Prezident bude podle svého mluvčího Ladislava Špačka během svého pobytu v nemocnici pouze podepisovat zákony.

Bodner neočekává komplikace (4. června 2000)
Operaci povede lékařský tým, v němž bude i rakouský chirurg Ernst Bodner, který Václava Havla operoval před dvěma roky v Innsbrucku, když mu před dvěma lety prasklo tlusté střevo. Bodner v sobotu po svém příletu řekl, že neočekává žádné komplikace.

Prezident by měl podle něj po operaci strávit v nemocnici nejdéle 14 dnů. Anestezioložka Gabriele Luzová, která přijela společně s ním, uvedla, že lékaři plánují pro operaci kombinovanou plnou a lokální anestezii. Ta má podle ní minimalizovat riziko pooperačních komplikací.

Bodner naznačil, že právě v anestezii, a nikoli v samotném chirurgickém zákroku, spočívá největší riziko této operace. Již dříve se zmínil o tom, že by Havel mohl být operován pouze při místním umrtvení. Prezidentův ošetřující lékař Ilja Kotík naproti tomu soudí, že velikost kýly si vyžádá úplnou narkózu. "Už jsme situaci konzultovali a v neděli to uděláme znovu. Je třeba počkat na konečné výsledky," konstatoval Bodner.

Nelze podle něj přesně říci, jak obtížná operace bude. Zákrok se neprovádí uvnitř břicha, ale pouze na břišní stěně, proto by neměly nastat problémy, řekl. Kotík již dříve vzhledem k Havlovu podlomenému zdraví a velikosti kýly výkon označil za náročný.

Lékaři s operací nespěchali, protože kýla Havlovo zdraví neohrožuje, pouze je mu nepříjemná. Na operaci tlačil sám prezident, který se chtěl kýly zbavit co nejdříve.

Bodner se setkal s prezidentským párem
Ernst Bodner se ještě v sobotu večer setkal s Václavem a Dagmar Havlovými. Prezidentova žena Dagmar předala Bodnerovi, jeho manželce a členům jeho doprovodu dárky. Po krátkém rozhovoru Bodner odjel na návštěvu ministra zdravotnictví Bohumila Fišera. V Praze ho vedle manželky doprovázejí dva odborníci.

Prezidentova manželka, která nedávno onemocněla lymeskou borreliózou, se z nemoci pomalu zotavuje. Její ošetřující lékař Jan Malý z Institutu klinické a experimentální medicíny věří, že Havlová bude moci být v příštích dnech svému muži nablízku.

Přehled onemocnění a chirurgických zákroků,
které prodělal prezident
24. 9. 1981 operace hemeroidů
23. 1. 1983 těžký zápal plic, zánět pohrudnice a absces na plicích
5. 10. 1989 podezření z recidivy onemocnění z roku 1983
24. 3. 1990 operace břišní kýly
7. 1. 1993 chirurgické odstranění podkožní hnisavé výdutě
27. 5.-4. 6. 1993 "plánovaný chirurgický zákrok"
15. 2. 1994 zlomené žebro
jaro 1994 léčba virového onemocnění komplikovaného zánětem plic
13. 2. 1996 akutní operace kvůli náhlému krvácení z polypu v ústní dutině
18. 11. 1996 zápal plic
2. 12. 1996 odstranění poloviny pravé plíce kvůli zhoubnému nádoru
24. 8. 1997 lehký průduškový zánět
2. 11. 1997 zvýšené teploty
18. 5. 1999 viróza horních cest dýchacích
12. 2. 1998 porucha ventilace v pravé části plicního laloku
18. 2. 1998 plastická operace, která zacelila otvor v kůži na krku po tracheotomii
14. 4. 1998 těžká operace tlustého střeva s pooperačními komplikacemi
24. 4. 1998 tracheotomie
11. 5. 1998 plastická operace, která zacelila otvor po tracheotomii
červenec-srpen 1998 operace, která zacelila vývodu tlustého střeva
2.-3. 8. 1998 porucha provzdušnění pravého středního laloku plic, opět tracheotomie
4. 8. 1998 porucha srdečního rytmu, začínající zápal plic
13. 12. 1998 viróza horních cest dýchacích
Pramen: ČTK

Rakouský chirurg Ernst Bodner, který operoval prezidenta Václava Havla, hovoří s novináři před střešovickou nemocnicí. (6. června 2000)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video