Obžalovaný Novák nebude chodit k soudu každý den

- Plány soudce Michala Hodouška, který vede líčení s bývalým místopředsedou ODS Liborem Novákem obžalovaným z daňových úniků, přijít případu rychle na kloub a vynést rozsudek se pomalu bortí. K jednání soudu se nedostavili už čtyři svědci. Bez nich může být vynesen rozsudek jen těžko.
Obžalovaný Novák si také vymohl, že u soudu nemusí sedět stále.
Mezitím bývalý senátor za ODS Milan Kondr, který vystupuje jako svědek, obvinil bývalé členy vedení strany, že to jsou právě oni, kdo vymyslel, jak příspěvky sponzorů ODS přepsat na falešné osoby.

"Problém je, že lidé, kteří k tomu mohou říci klíčové slovo, už nejsou členy ODS... Já se domnívám, že lidé, kteří jsou dneska ve vedení ODS, to nevymysleli," řekl Kondr novinářům poté, co opustil soudní síň. V ní však tato slova před soudcem neřekl.

Na dotaz, zda autory myšlenky nepravých sponzorů pokládá například někdejší místopředsedy ODS Ivana Pilipa nebo Josefa Zieleniece, Kondr pouze řekl: "Já jsem nechtěl nikoho jmenovat. Celá řada lidí odešla z ODS, nejenom oni dva".

Novák nebude u soudu stále
Obžalovaný Novák si také vymohl, že u soudu nemusí sedět stále.
Soudce se sice podivil, že se Novák vzdá práva obhajoby, ale dovolil nebýt na jednání po celou dobu. Nařídil mu jen přijít, když budou vypovídat hlavní svědci, například předseda strany Václav Klaus nebo hlavní účetní Marie Krčmářová.

Po někdejším sponzorovi ODS Milanu Šrejberovi, který v pondělí vzkázal, že odmítá vypovídat, se dnes nedostavili další tři svědkové - bývalí pracovníci Hlavní kanceláře ODS a jeden ze sponzorů.

Tito dva lidé ze štábu ODS měli blízko k financování a měli objasnit, proč strana rozepisovala sponzorské dary od skutečných dárců na falešné nebo vymyšlené osoby.

Soudce ani žaloba se zatím nevyjádřili, zda nehrozí kolaps procesu.

Pondělní průběh přelíčení
Bývalý muž číslo dvě v ODS Libor Novák, který měl v letech 1994 až 1996 na starosti její financování, v první den procesu o daňových únicích strany líčil sám sebe jako neodpovědného lajdáka. O ničem nevěděl, o nic se nestaral, co mu dala podřízená k podpisu, to bez váhání podepsal. Nemyslí si však, že právě tím způsobil milionový daňový únik a měl by za něj jít do vězení. "Necítím se vinen skutky popsanými v obžalobě," prohlásil v pondělí Novák.

Po celou dobu své výpovědi působil velmi vyrovnaně, na otázky odpovídal uctivě, a dokonce projevil lítost nad tím, jak se choval coby výkonný místopředseda ODS: "Můj přístup k daňovým přiznáním byl formální, dnes bych postupoval jinak. Prověřil bych si je. Tehdy jsem neměl důvod tak činit, protože předtím žádný problém nebyl." Novák je souzen za to, že ODS v daňovém přiznání za rok 1995 rozepsala peníze od skutečných dárců buď na vymyšlené sponzory, nebo je připsala existujícím mecenášům. Tím, že jeden dar od jednoho sponzora rozepsala na několik menších částek od více lidí, ušetřila na daních. Finanční úřad škodu vyčíslil na bezmála milion korun, které ODS musela doplatit.

Předseda ODS Václav Klaus včera vydal prohlášení, v němž naznačil, že se bojí politických zásahů do procesu: "ODS věří, že soudní řízení bude probíhat nestranně, objektivně a podle platného práva. Doufáme, že jeho výsledek není předurčen žádnými politickými tlaky, žádnou politickou objednávkou a že není veden snahou potvrdit oprávněnost neúspěšné kampaně čisté ruce nebo výroků o mafiánském kapitalismu."  Klaus, který půjde svědčit příští týden ve středu, bude mít zřejmě o průběhu procesu podrobné informace. Právník ODS Petr Toman totiž během včerejší Novákovy výpovědi seděl v soudní síni a dělal si poznámky. "Rozhodně mě sem nikdo nevyslal," popřel, že by dostal v ODS zakázku celý proces sledovat.

Novák včera popřel, že to byl on, kdo nařídil rozepsání darů, a dokonce tvrdí, že na podzim 1995, kdy miliony do hlavní kanceláře ODS přišly, ani nevěděl, kdo je posílá. Z jeho výpovědi vyplynulo, že mu nepřišlo divné, když dva největší dary - shodně 3,75 milionu korun - věnovali Lájos Bács z Budapešti a Radjiv M. Sinha z Mauricia. Až později se ukázalo, že tato jména kryla skutečného sponzora Milana Šrejbra. "To, že jména dárců nejsou skutečná, jsem se dozvěděl až o pět měsíců později z tisku," prohlásil Novák u soudu. Přitom sám přiznal, že věděl o Šrejbrově úmyslu ODS obdarovat.

Mluvili o tom spolu na podzim 1995, kdy finišovala příprava privatizace Třineckých železáren, o které se Šrejber ucházel. "Věděl jsem, že je uchazečem o privatizaci Třineckých železáren, a výslovně jsem ho upozornil, že dar od něj by ODS v té době nemohla přijmout, a že pokud chce darovat, aby to udělal až po privatizaci." Novák tvrdí, že mu nic nedošlo dokonce ani poté, co zjistil, z jakého účtu ve skutečnosti přišly peníze od mrtvého Bácse a Sinhy, který o straně nikdy neslyšel. "Na jaře 1996 bylo zjištěno, že peníze pocházejí z banky z účtu na jméno Šrejber." To, že jde o Šrejbrův účet, prý pochopil až na podzim 1997, kdy se podnikatel sám k daru přiznal. "To bylo poprvé, kdy jsem se to dozvěděl." Odpovědnost za daňový únik se Novák pokusil přehodit na regionální organizace ODS. Ty podle něho sháněly sponzory a hlavní kanceláři strany už pak jen předávaly informace, kolik jim kdo dal. Ekonomický úsek, který daňová přiznání vypracoval a předložil mu je k podpisu, vinu podle Nováka nenese.

"Hlavní účetní paní Krčmářová vypisovala údaje, které dostala z regionů. Informace o dárcích se jí dostávaly nejrůznějším způsobem: osobně, dopisem, telefonicky.
Bylo jí řečeno, že ODS přijala dar, a podle toho byla podávána daňová přiznání. Vím, že často ještě sháněla doplňující informace." U soudu včera vypovídala podřízená Marie Krčmářové, účetní Božena Hrdinová, která vypisovala smyšlená jména do přiznání. "Vyplňovala jsem je běžně, ale jména mi dodávala moje vedoucí paní Krčmářová," řekla Hrdinová. Na otázku předsedy senátu, jestli jí rozepisování darů přišlo z pohledu zákona normální, odpověděla: "Moje povinnost byla vypisovat." Právě Krčmářová je jedním z korunních svědků a vypovídat bude ve čtvrtek. Ona může prozradit, kdo jí nařídil rozepsání darů a kdo věděl o celém podvodu s vymyšlenými sponzory.

Další klíčový svědek - Šrejber k soudu odmítl přijít. "Omluvil se, že nemůže vypovídat, neboť by si tím mohl způsobit trestní stíhání," vysvětlil soudce Michal Hodoušek.
Šrejber přitom mohl vysvětlit, jak se domlouval s Novákem o sponzoringu. Kdo mu poradil, aby peníze dal anonymně a nechal se nahradit neexistujícími dárci. Jestli jeho příspěvek souvisel s privatizací Třineckých železáren, které jeho firma Moravia Steel nakonec získala. Kolik peněz ve skutečnosti ODS věnoval.

Více o tomto přelíčení, rozhovor se soudcem - ZDE.

Obžalovaný Libor Novák si u soudu vyndavá z tašky podklady pro jednání, vlevo je obhájce Tomáš Sokol (17. dubna 2000)

Bývalý místopředseda ODS Libor Novák při jednání soudu v kauze podezřelého financování strany (17. dubna 2000)

Bývalý místopředseda ODS Libor Novák se před jednáním soudu radí se svým obhájcem Tomášem Sokolem (17. dubna 2000)

JUDr. Libor Novák před soudním přelíčením ohledně neobjasněného sponzorování ODS.

JUDr. Libor Novák před soudním přelíčením ohledně neobjasněného sponzorování ODS.

JUDr. Libor Novák před soudním přelíčením ohledně neobjasněného sponzorování ODS.

JUDr. Libor Novák před soudním přelíčením ohledně neobjasněného sponzorování ODS.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video