Festival Jeden svět představuje dokumentární filmy o lidských právech

- Mezinárodní filmový festival "Jeden svět 2000" představuje dokumentární a hrané filmy věnované problematice lidských práv. Přehlídka filmů navazuje na loňský první ročník. Oproti minulému roku se však festival nekoná jenom v Praze, ale i v Brně a v Olomouci. Festival, který trvá od 2. do 28. dubna, je součástí projektu Praha - Evropské město kultury roku 2000.

Cílem mezinárodní přehlídky filmů "Jeden svět" je přiblížit veřejnosti problematiku lidských práv a globálních problémů, o kterých každodenně mimo jiné informuje zpravodajství. Přehlídka filmů "Jeden svět" je jediným festivalem tohoto druhu ve Střední Evropě.

"Loni jsme dosáhli slušné návštěvnosti, největší zájem o filmy měli studenti. Letos bychom na festivalu rádi uvítali také více českých tvůrců dokumentů," řekl ředitel festivalu Igor Blažević. "Festival nabídne kolem 70 filmů z 25 zemí světa," dodal Blažević.

Festivalová porota, jejímiž členy jsou mj. Saša Gedeon a Michael Žantovský, udělí 11. dubna v pražském Rock Café ceny za nejlepší film, nejlepší režii a nejpůsobivější příběh. Slavnostní oznámení filmu, který získá cenu diváků, se uskuteční 12. dubna v brněnském kině ART.


Pořadatelem festivalu je Společnost při České televizi Člověk v tísni. Tato česká nevládní organizace se zaměřuje na pomoc lidem v zapomenutých nebo těžko dostupných místech, která nebývají tématem hlavních zpráv a kam neproudí pomoc velkých humanitárních organizací.

Festivalové kategorie:

Naše století

Hlavní sekce festivalového programu je věnována událostem, které zásadně poznamenaly 20. století a zůstávají důležitými mezníky pro budoucnost. Snímky upozorní na nevyřešené globální problémy a regionálními konflikty.

Otázky z Asie / Svět islámu
Vzhledem ke svému ekonomickému a demografickému potenciálu, kulturní a často i ideologické odlišnosti hrají Asie a svět Islámu v současném světě stále důležitější roli. Vzájemné vztahy Západu, Asie a muslimských států jsou charakterizovány jak spoluprací a hledáním společných zájmů, tak i neustále obnovovanou nedůvěrou a neshodami.

Přeměna: náš úhel pohledu / Český dokument
Část programu budou tvořit filmy tvůrců ze zemí, které se zbavily komunistické diktatury a již deset let procházejí procesem zásadních změn. Cílem je ukázat, jak Češi vidí sami sebe, vlastní minulost a současný svět v porovnání se zeměmi na východ od českých hranic. Festival chce poskytnout divákům možnost srovnání české a zahraniční tvorby.

Domorodci vs. globalizace
Tato kategorie se zabývá napětím a konflikty, které vyvolává konfrontace domorodých národů s důsledky globalizace. Řada dokumentů sleduje, jak náš moderní svět zasahuje do kultury a způsobu života původního obyvatelstva v nejrůznějších částech světa.

Next Generation
Téma znevýhodnění, týrání a zotročení příští generace je v roce vstupu do nového milénia zvláště aktuální. Do tohoto tématického okruhu patří příběhy dětí ulice, dětská prostituce, dětská otrocká práce, děti - vojáci a děti - vězni.

Výběr podle Amnesty International
Heidi Lobato, bývalá ředitelka filmového festivalu pořádaného Amnesty International, vybrala pro festival část programu.

Program festivalu Jeden svět 2000

Olomouc 2. dubna Slavnostní zahájení festivalu v Olomouci (Vlastivědné muzeum)
Olomouc 3.–6. dubna Festivalové projekce v Divadle hudby a kině Laputa (Vlastivědné muzeum)
Praha 6. dubna, 19:00 Slavnostní zahájení festivalu v Praze (Městská knihovna)
Praha 6.–11. dubna Festivalové projekce v kinech Evald, Mat, Perštýn, Městská knihovna a Rock Café
Praha 11. dubna, 20:00 Slavnostní vyhlášení cen a festivalový „Mejdan v Rock Café
Brno 12 –16. dubna Festivalové projekce v kině Art
Brno 16. dubna, 18:45 Vyhlášení ceny diváků a slavnostní zakončení festivalu (kino Art)
Praha 18.–21. dubna Opakování filmů v Městské knihovně
Praha 24.–28. dubna Opakování filmů v kině Aero

Zdroj: kne/Jeden svět

Dokument Kolík číslo 12 sleduje odkrývání hrobů

Jako by si bůh války nechával Kosovo až na konec, říkají Nataša Noháčová a Jan Urban v komentáři ke svému dokumentu Kolík číslo 12, který má premiéru na festivalu Jeden svět a současně dnes večer ve vysílání ČT 2. Název filmu poskytl očíslovaný kolík skrývající zatím bezejmenná těla; takových improvizovaných "značek" jsou tu stovky, tisíce.

Dokument sleduje odkrývání masových hrobů v Kosovu: na místě nálezu lidských pozůstatků stojí dřevěné kolíky s evidenčními čísly, dokud se nezjistí totožnost obětí, vesměs civilistů. Z nahlášených 529 hromadných hrobů stačili specialisté do příchodu zimy exhumovat asi třetinu; čtyři taková pohřebiště nalezli u zatopeného lomu, kam se místní děti chodily koupat. "Je to pro mě úplně nová zkušenost," říká jeden ze zvláštních agentů FBI, člen vyšetřovatelského týmu, "nacházíme ženy a děti, postřílené zezadu do hlavy." Vesničan, přeživší svědek masakru, vypráví o těhotné ženě, jíž vyrvali potomka z těla. "Podřízli to dítě a pak i ji."

Dokument rekonstruuje srbský plán, jak sevřít kosovské vesnice do kleští, a souběžně sleduje práci mezinárodních týmů na odkrývání hrobů. Lékaři, patologové, policisté, záchranáři, zástupci OSN či mezinárodního tribunálu v Haagu jsou vyzbrojeni respirátory, rukavicemi a dezinfekcí. Mluví o vedru, mouchách a mrtvolném zápachu - prý jediném čichovém vjemu, který si je člověk schopen vybavit ve spánku.

 Příbuzné k hrobům nepouštějí, identifikace obětí se provádí podle cárů šatů. "Nemůžete sem prostě přijet a zase odjet," říká členka týmu. "Vidíte jednu mrtvou stařenu, jedno mrtvé dítě - a neodjedete."

Vítězové loňského ročníku Leanid Mindlin, Vladimir Andronov a Majram Yussupova.

Plakát festivalu Jeden svět 2000.

Ředitel festivalu Igor Blažević.