Terry Jones: Monty Python nezačali

- Čtvrtstoletí poté, co do světa zábavy vstoupil pojem Monty Python, se lidé pořád ptají: Opravdu už ta slavná britská skupina skončila? "A já odpovídám: vždyť nikdy nezačala! Jen jsme se sešli, udělali seriál a pár filmů. Jakápak skupina? Nežili jsme spolu ani nespali, jeden byl homosexuál, ale nikdo z nás ostatních se mu nelíbil," shazuje legendu jeden z jejích zakladatelů Terry Jones, který dnes v pražském kině Aero zahájí montypythonskou přehlídku dílem Monty Python a svatý grál.

Variace na rytířskou legendu se stala prvním celovečerním filmem "Pythonů". Finance sehnali od slavných kapel jako Led Zeppelin či Pink Floyd, zámek si půjčili od soukromníka, protože skotské ministerstvo, jemuž většina tamních památek patří, se bálo znesvěcení. "V první den natáčení uprostřed hor jsme zjistili dvě věci: že se rozbila kamera a že Graham Chapman, poradce pro horolezectví, se bojí výšek. Pak se ukázalo, že šlo o delirium tremens - kvůli roli krále Artuše přestal Graham pít," vypráví režisér Jones.
Dodnes se pyšní reklamním sloganem Svatého grálu - "Ben Hur proti tomu vypadá jako epický film"; jen Francouzi prý ten fór nepochopili a slogan změnili na "jako dokument".

Po rozchodu skupiny natočili její dva členové, Jones s Michaelem Palinem, cyklus Neskutečné historky, který nyní uvádí Česká televize. "To je vlastně komiks chlapeckých dobrodružství inspirovaných jedním časopisem, který mládeži líčil statečný boj britského impéria s domorodci," směje se režisér.

Škoda, že cyklus už netočili všichni: "Tím stylem se Monty Python mohli dál vyvíjet." Plán návratu žijících členů skupiny, devítitýdenní jevištní turné, už neplatí. "Nejdřív se nechtělo Terrymu Gilliamovi, pak Palinovi. A zklamaný Eric Idle udělal vlastní show zvanou Idle vykrádá Monty Python, což je od něj chytré - nemusí se s námi dělit o peníze." Jones režíruje (v tuzemsku točil jednu z epizod Mládí Indiana Jonese), píše (chtěl by umět psát tak snadno jako Woody Allen, "Shakespeare naší doby") a vydává knížky pro děti. Televizi BBC pokládá za "smutnou instituci": za montypythonské éry tu prý nechápali žertíky s mrtvou matkou v pytli a spletli si nohu s penisem, nyní chtějí Jonesovi z dokumentu o býčích zápasech vystříhat právě zabíjení býků, aby film mohli vysílat před devátou večer. "To známe i z Ameriky: vystřihli všechny vtipy, prý jsou nevhodné, a pak se divili, že to není legrační."

Možnost, že by se právě Monty Python stali zosobněním pojmu "britský humor", Jonese pobavila. "Vždycky jsme chtěli být naopak odlišní, úplně jiní, a už jsme citováni v Oxfordském slovníku. Nicméně jen témata se liší, jinak je humor stejný na celém světě: vždy je založen na kontrastech, absurditě. A blíží se poezii. Anglický básník Robert Browning říká: metafora vzniká tak, že dvě různé ideje nedají dohromady ideu třetí, nýbrž hvězdu.Podobně se v humoru ze dvou odlišných idejí zrodí smích."

Fanoušci však Jonese ze světa poezie rychle vrátí k Monty Python: opravdu už spolu nic nechystají? Jones s vážnou tváří kývne: "Ale ano. S jedním jdu na squash, s druhým na oběd, třetímu jsem udělal znělku pro jeho velekino." A začne ji hned živě předvádět.

Terry J předvedl několik grimas

Terry J popisoval, jak Monty Python´s vyhráli při o autorská práva s BBC

Terry J se usmívá

Terry J po příletu do Prahy