Prezident je z nemocnice doma

Prezident Václav Havel opustil střešovickou nemocnici, kde si léčil zánět průdušek. Při odjezdu zamával přihlížejícím ze staženého okénka automobilu. Lékaři mu doporučují, aby ještě týden zůstal doma.
Havlovi se bronchitida zhoršila v pondělí 13. března, druhého dne ráno musel být převezen do nemocnice s teplotou. Jeho zdravotní stav se začal lepšit od druhé poloviny týdne.

Havel opustí nemocnici v pondělí (neděle 19. března)
Prezident Václav Havel opustí v pondělí nemocnici. Tam si léčil zánět průdušek. "Rentgen plic, stejně jako laboratorní vyšetření dopadly výborně. Lékaři už ukončili léčbu antibiotiky. Pan prezident i přesto zůstane ještě několik dní z preventivních důvodů v domácím ošetřování," sdělil šéf tiskového oddělení prezidentské kanceláře Martin Krafl. Na pracovním programu pro příští dny se Havel domluví s lékaři.

"Pan prezident je nicméně spojen se svým úřadem a zabývá se běžnou agendou, pročítá dokumenty, připravuje se na další program. Zatím nerozhodl, zda bude tento týden jmenovat za odstupujícího ministra bez portfeje Jaroslava Baštu jeho nástupce Karla Březinu," doplnil Krafl.

Havlovi je dobře, ale domů nejde (čtvrtek 16. března)
Přestože lékaři stále mluví o tom, jak se zdravotní stav prezidenta Václava Havla zlepšuje, z nemocnice ho nepouštějí. Podle posledních zpráv tam má zůstat nejméně do neděle 19. března. Prezident je bez teplot, zánět průdušek ustupuje a už i laboratorní parametry se upravily na běžné hodnoty.

Původně lékaři uvažovali o propuštění prezidenta v pátek 17. března.

Václav Havel ve střešovické nemocnici nezahálí. Podepsal tu zákon o státním rozpočtu na letošní rok a přijal vedoucího Úřadu vlády Karla Březinu, který má nahradit Jaroslava Baštu ve funkci ministra bez portfeje.

Hovořili spolu o tom, jaká práce čeká na nového ministra po nástupu do funkce a jak chce Březina, jenž bude ve svých 27 letech nejmladším ministrem české vlády, skloubit ministerskou funkci s prací vedoucího Úřady vlády. Schůzka trvala zhruba hodinu.

Ve středu 15. března prezident v nemocnici přijal odstupujícího ministra bez portfeje Jaroslava Baštu.

Václav Havel mu v hodinovém rozhovoru poděkoval  za jeho práci. Zajímal se přitom, jak budou po jeho odchodu koordinovány bezpečnostní služby.

Havlovi je lépe, ale jeho testy ještě nejsou dobré (středa 15. března)
Zdravotní stav prezidenta Václava Havla se výrazně zlepšuje. Havel je již bez zvýšené teploty. Stále jsou mu však nitrožilně podávána antibiotika a výživa. "Potíže vymizely, včetně těch žaludečních," řekl jeho ošetřující lékař Ivan Jeřábek.

Upozornil ovšem, že laboratorní testy ještě vykazují drobné odchylky. Přesto by měl být prezident každým dnem propuštěn z nemocnice do domácího ošetřování.

Příští týden měl prezident podle původních předpokladů strávit na státních návštěvách v Rumunsku a Turecku. Zahraniční cesty však byly zrušeny.

Uvažuje se o tom, že by na jaře prezident absolvoval několikatýdenní ozdravný pobyt, jak u něj bývá dvakrát až třikrát do roka zvykem.

Prezident byl do nemocnice převezen 14. března ráno
Lékaři očekávají, že prezident bude hospitalizován nejméně do pátku, možná i deset dnů. V nemocnici je s Václavem Havlem jeho manželka Dagmar.

Prezident byl převezen se zhoršeným zánětem průdušek do Ústřední vojenské nemocnice v Praze-Střešovicích v úterý 14. března ráno. Ještě v pondělí večer přitom lékaři na základě podrobných vyšetření považovali bronchitidu za téměř zvládnutou. Uvedl to ošetřující lékař Ilja Kotík.

Lékař Ivan Jeřábek řekl, že Havel měl v úterý ráno zažívací problémy, které už sice pominuly, ale zřejmě oživily problémy s průduškami. Prezident má teploty kolem 37 stupňů Celsia.

Kvůli zhoršené bronchitidě nasazovali lékaři prezidentovi antibiotika už od pátku, kdy hlava státu také omezila svůj program. 

Prezident se cítí dobře, ale musí zůstat v klidu (sobota 11. března)
Prezident Václav Havel, jemuž se v pátek zhoršil zánět průdušek, se podle mluvčího Ladislava Špačka cítí dobře, ale musí pár dní zůstat v klidu a ruší proto nedělní návštěvu polského Hnězdna.

Špaček řekl, že Havel není nemocný, ale lékaře vede k větší opatrnosti objektivní nález na průduškách. "Neměl by se proto vystavovat nadbytečnému riziku," dodal mluvčí.

"Cesta do Hnězdna by pro něj byla velmi náročná, protože se tam všechny akce odehrávají venku nebo v katedrále," řekl mluvčí.

Prezidentův program na příští týden podle něj není ohrožen. "Shodou okolností jsme na počátek příštího týdne nepočítali, že by prezident měl akce, při kterých by musel opouštět Hrad. Prezident se nesmí vystavovat rizikům na cestách," uvedl Špaček.

Ve středu odpoledne má Havel přijmout na Hradě tři velvyslance. "Tyto akce se patrně uskuteční," dodal mluvčí. Zhoršenou bronchitidu Špaček přičítá náročnému minulému
týdnu, který prezident prožil v souvislosti s oslavami 150. výročí narození prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

Prezident nemusí do nemocnice
Zvýšenou teplotu prezident nemá. Lékaři zatím ani neuvažují o jeho hospitalizaci, ale má zůstat několik dní v domácím ošetřování.

Prezidentův lékař Ilja Kotík pro ČTK řekl, že Václav Havel se s ohledem na své chatrné zdraví musí mít na pozoru hlavně kvůli současnému nevlídnému počasí.

V Hnězdně se měl prezident zúčastnit oslav 1000. výročí pouti římského císaře Oty III. k hrobu sv. Vojtěcha (Adalberta).

Naposledy prezident onemocněl koncem ledna. Tehdy ho postihla viróza horních cest dýchacích a týden se léčil v nemocnici.

Přehled onemocnění a chirurgických zákroků,
které prodělal prezident
24. 9. 1981 operace hemeroidů
23. 1. 1983 těžký zápal plic, zánět pohrudnice a absces na plicích
5. 10. 1989 podezření z recidivy onemocnění z roku 1983
24. 3. 1990 operace břišní kýly
7. 1. 1993 chirurgické odstranění podkožní hnisavé výdutě
27. 5.-4. 6. 1993 "plánovaný chirurgický zákrok"
15. 2. 1994 zlomené žebro
jaro 1994 léčba virového onemocnění komplikovaného zánětem plic
13. 2. 1996 akutní operace kvůli náhlému krvácení z polypu v ústní dutině
18. 11. 1996 zápal plic
2. 12. 1996 odstranění poloviny pravé plíce kvůli zhoubnému nádoru
24. 8. 1997 lehký průduškový zánět
2. 11. 1997 zvýšené teploty
18. 5. 1999 viróza horních cest dýchacích
12. 2. 1998 porucha ventilace v pravé části plicního laloku
18. 2. 1998 plastická operace, která zacelila otvor v kůži na krku po tracheotomii
14. 4. 1998 těžká operace tlustého střeva s pooperačními komplikacemi
24. 4. 1998 tracheotomie
11. 5. 1998 plastická operace, která zacelila otvor po tracheotomii
červenec-srpen 1998 operace, která zacelila vývodu tlustého střeva
2.-3. 8. 1998 porucha provzdušnění pravého středního laloku plic, opět tracheotomie
4. 8. 1998 porucha srdečního rytmu, začínající zápal plic
13. 12. 1998 viróza horních cest dýchacích
květen 1999 zánět průdušek, hospitalizace
leden 2000 pobyt v klimatických lázních v Karlově Studánce na Bruntálsku
1. února 2000 viróza, chřipka, hospitalizace 7 dní
14. března 2000 zhoršená bronchitida, žaludeční problémy, hospitalizace 6 dní

Prezident Václav Havel odjíždí ze střešovické nemocnice, 20. března 2000.

Prezident Václav Havel odjíždí ze střešovické nemocnice, 20. března 2000.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video