Komunikace má mnoho nových tváří

- V Národním technickém muzeu v Praze dnes začíná výstava s názvem Komunikace, která si vzala za cíl vysvětlit a představit změny a vývoj v oblasti mezilidského dorozumívání a tzv. nových technologií před prahem třetího tisíciletí. To vše navíc interaktivním způsobem. Výstava je jedním z prvních projektů Prahy - Evropského města kultury roku 2000 a bude prezentována ve všech devíti městech, které tento titul obdržely. Praha je přitom první metropolí, kde se výstava objevila po vernisáži ve Finsku.

Výstava byla slavnostně zahájena už v pondělí večer za účasti ředitele projektu Praha – Evropské město kultury 2000 Michala Prokopa, ředitele finského vědeckého centra Heureka, ředitele Národního technického muzea a ministra kultury ČR Pavla Dostála (ten s sebou přivedl také svého překladatele, protože na vernisáži se mluvilo i anglicky).

Tři sály výstavy Komunikace, kterou připravilo finské vědecké centrum Heureka, shrnují a vysvětlují to, co lze nazvat novými trendy a fenomény v oblasti komunikace a dorozumívání. Výstavní exponáty se dotýkají digitálního zpracování dat, internetu, mobilní komunikace, satelitních technologií a dalších oblastí, které sice možná ještě mohou vypadat nově a převratně, rozhodně ale aspirují na to, stát se samozřejmostí a zvětšit (nejen) pohodlí svých uživatelů.

Interaktivita vystavených objektů přitom umožňuje vyzkoušet mnohé na vlastní kůži. Návštěvníci mohou ovládat kurzor na monitoru bez myši a rukou, mohou zkusit ovládat objekt na obrazovce pouze s pomocí hlasitosti zvuku, který sami vydávají, nebo vyzkoušet komunikaci, jaké se používá ve velkých průmyslových komplexech – když jeden člověk je mozkem, druhý rukama a dorozumívají se sluchátky a přenosem obrazu. Mezi tématy výstavy nechybí ani otázka kódování a rozdílů mezi evropskými abecedami nebo principu satelitních sítí.

Styl výstavy je přes závažnost a často i vysokou odbornost zmíněných oblastí hravý a názorný, chvílemi možná zachází ve své snaze popularizovat vědu až trochu moc daleko. Koneckonců je to možná ale dobře: Lidé, kteří se za celý svůj život nestihli smířit s technologií kolem sebe, sem mohou vzít své děti a alespoň jim už v útlém věku ukázat, že internet, mobilní telefony a satelity nekoušou.

(Finské vědecké centrum Heureka, které tuto výstavu připravilo, bylo otevřeno v dubnu 1989. Jeho smyslem je popularizace vědy a a výzkumu, jeho heslem "radost z objevování". Hlavní expozice centra jsou věnovány vesmíru a přírodě, životnímu prostředí, životu a lidské společnosti, světu jako "globální vesnici", jazykům a kulturám, energii a výrobě, matematice. Roční návštěvnost Heureky přesahuje 300 000 návštěvníků. - Tiskový materiál NTM)

Výstava potrvá do 19. března 2000.

Exponát, který umožňuje vyzkoušet ovládání kurzoru bez myši a rukou

Tady lze okusit rozdíly mezi analogovým a digitálním přenosem zvuku

Jedním z témat výstavy jsou i rozdíly v evropských abecedách a různé druhy klávesnic

Na výstavě je možné vyzkoušet opravdu různé druhy komunikace.

Jeden ze tří výstavních sálů