Vzdálené podobnosti – Něco lepšího než kosmetika

- Vzdálené podobnosti – Něco lepšího než kosmetika. Pod tímto tajuplným názvem se skrývá výstava mladých umělců ze střední Evropy, která je k vidění v pražském Veletržním paláci. Česká generace začínajících výtvarníků má tak opět možnost stejně jako v případě III. bienále porovnat svoji invenci a své kvality se zahraničím.

"Mezinárodní výstavy, v nichž by se domácí umělci ocitli v konfrontaci se zahraničními, jsou u nás i po pádu železné opony výjimkou. Víme, že jde o neudržitelný stav, zvláště když maďarské a polské galerie běžně pořádají výstavy v rámci internacionální výtvarné scény, zatímco pro naše současné umělce je vytouženým snem, aby zahraniční kurátoři zařadili jejich práce do velkých přehlídek současného umění a tím do kontextu západní kultury," horlí kurátoři výstavy Jana a Jiří Ševčíkovi společně s kolegou Vladimírem Beskydem.

Tuzemskému uměleckému prostředí dosud skutečně chyběla konfrontace se zahraničím, v krátké době a prakticky souběžně ovšem má šanci obeznámit se s tendencemi výtvarného umění střední a východní Evropy hned dvakrát. Těžko říct, zda jde o náhodu, že se výstava mladých umělců ve Veletržním paláci kryje s prestižním výtvarným kláním III. bienále mladého umění, které probíhá v Domě u kamenného zvonu.

Vzdálené podobnosti účinkují stejně jako bienále, a to hned dvojím způsobem. Čeští výtvarníci stanou tváří v tvář konkurenci a remcalové se snad vymaní z pocitu, že zdejší výtvarná scéna za tou zahraniční dalece pokulhává.

Na tři desítky exponátů, které vznikly většinou přímo pro tuto přehlídku, reprezentují Polsko, Rusko, Slovensko a pochopitelně Českou republiku. Z českých autorů se objevují například jména jako Vladimír Skrepl, Petr Lysáček či skupina Kamera skura, která republiku mimochodem zastupuje i na bienále.

Mezi nejnápaditější a zároveň nejhumornější dílka patří Ráno 2002 Jána Mančušky, jehož voňavé umyvadlo z mýdla přinutí návštěvníka, aby čichem ověřoval materiál. Mýdlo také upoutalo Poláka Miroslawa Balku, který před dvoranu paláce rozvěsil 296 kusů, které sesbíral třeba na plovárně v Podolí.

Kurátoři sice tvrdí, že neměli v úmyslu hledat nějakou fundamentální podobnost či rozdílnost, Vzdálené podobnosti přesto potvrzují, že nastupující generace umělců ze střední Evropy tvoří pod společnou ideou. Odmítá totiž  monumentální koncepty a vydává se cestou drobností a detailů.

Vzdálené podobnosti – Něco lepšího než kosmetika: Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47, Praha 7, výtava končí 9. 1. 2000

Oleg Kuklik - Červený prostor

Kamera skura - bunda sešitá z kusů dětských pláštěnek a nafukovacích hraček