Jan Brajer

Jan Brajer - Jan Brajer a členové Lidových milicí na Václavském náměstí | foto: Československá televize

Policista, který velel v roce 1989, odchází do civilu

- Policejní důstojník Jan Brajer, o němž tento týden vyšlo najevo, že před listopadem 1989 velel několika zásahům proti demonstrantům, odejde do civilu. "Odcházím dobrovolně," řekl Brajer České televizi a veškeré další žádosti o vyjádření odmítl.
Brajer, až dosud jeden z kandidátů na post šéfa pořádkové policie, se tak rozhodl poté, co se proti jeho povýšení postavili ministr vnitra Václav Grulich i policejní prezident Jiří Kolář. Kolář se dokonce vyjádřil, že by neměl zůstat ani ve svém současném postavení zástupce velitele.

"I když prošel občanskými prověrkami a komisemi, takový člověk by neměl znovu být v tak vysokém postu na velení pořádkové služby," prohlásil Grulich.

Ředitel pražské policie Radislav Charvát přitom ještě ve středu trval na tom, že Brajerova minulost rozhodně není na překážku tomu, aby velel zásahům i dnes.

Brajera usvědčil videozáznam z roku 1989 a i on sám přiznal, že se před deseti lety zúčastnil většiny zásahů Veřejné bezpečnosti v centru Prahy. (viz video)

To, že byl Brajer během takzvaného Palachova týdne v lednu 1989 skutečně velícím důstojníkem aspoň jednoho zásahu, je už jednoznačně potvrzeno. "Je pravda, že jsem se stejně jako každý funkcionář tehdy zúčastnil prakticky všeho. Tenkrát byly takové akce skoro denně," přiznal Brajer v rozhovoru pro středeční MF DNES. Dodal ovšem, že nikdy nedal pokyn k tomu, aby jeho podřízení některého z demonstrantů zbili.

Vedení pražské policie se k postoji ministra a policejního prezidenta ve čtvrtek nevyjádřilo. Sekretářka po celý den tvrdila, že nikdo z vedení není v úřadu. "Nevím, kde jsou, ani kdy se vrátí," opakovala do telefonu.

I když Brajerovi nadřízení v jeho prospěch argumentovali tím, že prošel prověrkami, ani to není zcela jednoznačné. Ministr vnitra připustil, že prověrky nemusely být stoprocentně spolehlivé.

Přemysl Vachalovský, který se jako člen občanské komise po roce 1989 podílel na Brajerově prověrce, navíc tvrdí, že důstojník z nich nevyšel s čistým štítem. Vachalovský uvedl, že Brajerovi přitížila informace o jeho účasti na zásahu Veřejné bezpečnosti proti signatářům Charty 77 během plesu v Národním domě na Vinohradech v roce 1978. Tato akce patří mezi nejznámější zákroky, kdy byl mimo jiné zatčen nynější prezident Václav Havel a herec Pavel Landovský.

"Brajer zákroku velel. Samozřejmě občanská komise, která Brajera prověřovala, to tehdy nevěděla. Proto musel absolvovat druhou prověrku a ta už pro něj dopadla hůř. Kvůli své roli na tomto zásahu musel opustit post náčelníka oddělení na Praze 6," uvedl Vachalovský.

Jan Brajer se k nejnovějším informacím ve čtvrtek odmítl vyjádřit. "Nebude s vámi mluvit," vzkázal jeho odcházející šéf Antonín Fedorko poté, co Brajerovi tlumočil Vachalovského slova.

Na Brajerovu obhajobu přitom Vachalovský uvedl, že se choval vždycky slušně a nikdy nic nezapíral. "Na rozdíl od jiných nic nepopíral. Naopak, spíš na sebe řekl víc, než musel, a to tehdy byla výjimka. Nic to ale nemění na tom, že v tak vysoké funkci nemá co dělat," dodal Vachalovský.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video