Schröder jednal v Praze o Benešových dekretech a vstupu ČR do EU

- Německý kancléř Gerhard Schröder, který je v Praze na první oficiální návštěvě, jednal s českou politickou špičkou státu nejen o otázkách Benešových dekretů, ale i o datu začlenění Česka do EU.
Václav Havel se s Schröderem shodl na tom, že dekrety nesmějí zatěžovat budoucnost česko-německých vztahů. "Dějiny se nebudou zapomínat, ale nejsou překážkou na cestě rozumného vývoje do budoucna," zdůraznil kancléř po setkání s českým prezidentem. Otázka dekretů nezůstala stranou ani při jednáních s Milošem Zemanem, ten se však více zajímal o náš vstup do EU. „Naším úkolem je připravit Unii na vstup ČR v roce 2003,“ dodal v této souvislosti Schröeder.
Podívejte se na fotografie i na video záznam z přivítání na Úřadu vlády. Podívejte se také na přehled událostí na ambasádě SRN v roce 1989.

Schröder s Havlem o Benešových dekretech

Prezident republiky Václav Havel se ve čtvrtek s německým kancléřem Gerhardem Schröderem shodl na tom, že dekrety nesmějí zatěžovat budoucnost česko-německých vztahů. "Dějiny se nebudou zapomínat, ale nejsou překážkou na cestě rozumného vývoje do budoucna," zdůraznil spolkový kancléř po setkání s českým prezidentem; jako hlavní z kroků do budoucnosti označil společnou evropskou politiku a rozšiřování Evropské unie

Schröder s Milošem Zemanem nejen o EU

"Víme, že Česká republika, ale nejen ona, má za svůj cíl vstup do Evropské unie v roce 2003. Proto je naším úkolem být na tento termín rozšíření připraveni," řekl Schröder na tiskové konferenci po setkání s premiérem Milošem Zemanem. Ujistil zároveň, že Německo hodlá České republice pomáhat při přípravě na cestě do Evropské unie.

Gerhard SCHRÖDER
Narozen 7.4.1944, Mossenberg/Lippe - Dolní Sasko, pocházi z pěti dětí, otec pracoval jako pomocný dělník, padl ve válce. Schröder je advokát; vystudoval práva.
Politická kariéra:
členem SPD, 1963-
člen organizace Mladí socialisté, 1973,

její předseda, 1978-80
poslanec Spolkového sněmu, 1980-86
místopředseda zemské organizace SPD v Dolním Sasku, 1985
kandidát na funkci ministerského předsedy pro volby do dolnosaského Zemského sněmu, 1986
předseda zemské organizace Sociálně demokratické strany
Německa v Dolním Sasku, červen 1986 - 29.září 1998
člen předsednictva SPD Německa, 1986
předseda poslanecké skupiny SPD v dolnosaském Zemském sněmu, 1986-1990
kandidoval na kancléřský úřad (13.6. kandidaturu stáhl), a na funkci předsedy SPD, jaro 1993
oficiální kandidát SPD na úřad kancléře, 2.3.1998
předseda zemské vlády Dolního Saska, červen 1990 - říjen 1998
předseda Spolkové rady, říjen 1997-říjen 1998
poslanec Spolkového sněmu, 27.9.1998-
kancléř Spolkové republiky Německo, 27.října 1998 -
předseda SPD, 12.dubna 1999 -
Rodina:
počtvrté ženatý, dvě dcery
manželky:
1. Eva, knihovnice, za studií, manželství trvalo 4 roky
2. Anna, učitelka angličtiny a francouzštiny, rozvod 1980
3. Hiltrud ("Hillu"), 1981-září 1997
4. Doris, novinářka, bývalá reportérka týdeníku Focus (tajná
svatba 19.října 1997)

zdroj čtk

Zájem prodiskutovat rozšiřování EU má zejména český premiér. Schröder se ale pravděpodobně ke vstupu České republiky do unie vysloví, připustil pro tisk kancléřův poradce Michael Steiner.

I se Zemanem Schröder jednal o Benešových dekretech

Schröder odsoudil také pokusy německé opozice vracet se k minulosti a prosadit ve Spolkovém sněmu usnesení nabádající Českou republiku ke zrušení poválečných dekretů o vysídlení Němců. "Tyto pokusy opozice vrátit se za dosažené vztahy a takto je zpochybňovat nepovažuji za zodpovědné a tyto pokusy také nezískají ve Spolkovém sněmu většinu," řekl kancléř. Ocenil přitom březnové Zemanovo vyhlášení v Bonnu, že při zachování kontinuity českého právního řádu právní účinnost některých dekretů již vyhasla.

Zeman doplnil, že se jeho vyjádření stalo součástí schválené koncepce české zahraniční politiky. K návrhu CDU/CSU dodal: "Domnívám se, že ti, kdo se neustále zabývají pouze minulostí, jsou hodni politování, protože tím prokazují svoji neschopnost zabývat se budoucností." Zeman také uvedl, že se se Schröderem opět setká 10. listopadu.

Jednání nebylo pouze formální

Když Miloš Zeman na zahradě Strakovy akademie představoval svému německému protějšku členy vlády a další představitele, označil mluvčího Libora Roučka, jako člověka, která se stýká s novináři, za nejdůležitějšího člena vlády.

Schröder se má v Praze setkat i s bývalými emigranty, disidenty a studenty, s nimiž si připomene události spojené s pádem železné opony před deseti lety. Je v Praze za jednodenní návštěvě mimo jiné také proto, aby oslavil desáté výročí událostí v roce 1989, kdy komunističtí vůdci bývalé NDR otevřeli cestu na západ 4000 uprchlíkům z východního Německa přes západoněmeckou ambasádu v Praze.

Schrödera doprovází i bývalý dlouholetý šéf německé diplomacie a vicepremiér Hans-Dietrich Genscher, který přijel do Prahy rovněž na vzpomínkové akce týkající se desetiletého výročí pádu komunismu.

Zprávy z ambasády SRN z roku 1989
Praha 7.září - Na základě žádosti ministra zahraničních věcí SRN Hans-Dietricha Genschera přijal dnes ministr zahraničních věcí ČSSR Jaromír Johanes politického ředitele MZV SRN Dietera Kastrupa. Dieter Kastrup tlumočil žádost vlády SRN vládě ČSSR řešit otázku pobytu občanů NDR na velvyslanectví SRN v Praze. Z čs. strany byla znovu zdůrazněna nutnost řešit tuto otázku mezi dvěma suverénními státy NDR a SRN.
Praha 13. září - Na základě záruk, které vláda Německé demokratické republiky nabídla svým občanům již dříve, a které zaručují možnost po návratu do vlasti podat žádost o vystěhování z NDR, opustilo v úterý a ve středu budovu velvyslanectví SRN v Praze přibližně 300 občanů NDR a odcestovali zpět do vlasti. Jak dnes sdělil rada velvyslanectví SRN v ČSSR Michael Steiner, nachází se v objektu mise SRN v Praze asi 150 turistů z NDR. = I nadále zůstává velvyslanectví SRN v Praze pro veřejnost uzavřeno. Všechny záležitosti spojené s vyřizováním víz a dalších konzulárních úkonů budou zajišťovány prostřednictvím čs. cestovních kanceláří.
Praha 2. října - Odchodem několika tisíc občanů Německé demokratické republiky, kteří se neoprávněně zdržovali v prostorách velvyslanectví SRN v ČSSR v Praze, byly vytvořeny podmínky pro řešení složité situace vzniklé v posledním období. Tohoto problému se snažily v SRN zneužít některé pravicové kruhy, zejména revanšisticky smýšlející, a část sdělovacích prostředků k nevybíravým útokům na NDR právě v době, kdy si připomíná 40 let své existence, i na Československou socialistickou republiku. Smyslem těchto útoků je přesvědčit západní veřejnost, že naše společnost je nehumánní a že socialistické státy nedodržují přijaté platné mezinárodní závazky.
Praha 4. října - V budově velvyslanectví SRN v Praze, v jeho zahradě a ve Vlašské ulici se dnes v poledne podle odhadu zdržovalo přes 10.000 občanů NDR. = Situace se od úterního večera nezměnila. Kromě malých dětí a jejich matek, které strávily noc na dnešek v budově diplomatické mise SRN, přenocovalo několik set -vesměs mladých lidí –před velvyslanectví a v jeho blízkém okolí.
Praha 4.listopadu - Jak již Československá tisková kancelář oznámila, na základě dohody mezi vládami NDR, SRN a ČSSR bylo umožněno přímé vycestování všech občanů NDR, kteří se zdržovali v prostorách velvyslanectví v Praze, do Německé spolkové republiky bez dalších formalit. První vlak se zhruba tisícovkou těchto občanů odjel dnes po deváté hodině z nádraží v Praze-Libni. Postupně pak na hranice odjelo dalších sedm vlaků. Podle sdělení Federálního ministerstva vnitra bylo na železničním hraničním přechodu v Chebu k 16.hodině odpolední odbaveno na 900 občanů NDR.

zdroj čtk

V doprovodu Gerharda Schrödera byl i bývalý dlouholetý šéf německé diplomacie a vicepremiér Hans-Dietrich Genscher, který se jako jediný zastavil u (zejména německých) novinářů.

Německého spolkového kancléře Gerharda Schrödera na zahradě Úřadu vlády s vojenskými poctami přivítal premiér Miloš Zeman.

Německého spolkového kancléře Gerharda Schrödera na zahradě Úřadu vlády s vojenskými poctami přivítal premiér Miloš Zeman.

Příjezd německého spolkového kancléře Gerharda Schrödera mělo velikou publicitu.

Německý spolkový kancléř Gerhard Schröder s Milošem Zemanem.

Německý spolkový kancléř Gerhard Schröder s Milošem Zemanem.

Gerhard Schröder je Milošem Zemanem seznamován s pracovníky Úřadu vlády.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video