ZOO slaví výročí spolu se slony

- 68 let od svého vzniku slaví v neděli 26.září pražská zoologická zahrada. Oslavy se budou konat ve výběhu slonů mimo jiné také proto, že výročí je spojeno s oslavou třech kulatých sloních narozenin. Při této příležitosti proběhne i křest nového CD „Sloni v porcelánu“, na kterém zpívají mimo jiné Jarek Nohavica, Marek Eben, Jan Burian a další.

Slon indický obývá pralesy v Přední a Zadní Indii, na Srí Lance, Sumatře a Kalimantanu a najdeme je i v Malajsii. Jsou to právě sloni indičtí, kteří v úspěšně zdomácněli. Jsou používáni při práci k nošení nákladů a přemisťování břemen, v historii se účastnili válek a nesmějí chybět ani při nejrůznějších slavnostech a obřadech. Pro slony indické je typický jeden prstík na konci chobotu, malé ušní boltce, výrazné hrboly na čele a čtyři kopýtka na zadních nohou. Kly bývají menší než je tomu u slonů afrických a samicím často chybějí úplně.

Dvě ze tří dospělých samic v pražské zoo patří k druhu slon indický.  Jmenují se Gulab a Shanti. Gulab se narodila v roce v r.1959, do Prahy přišla 5.6.1966 z Assámu. Tady se stala vůdkyní stáda a každé nové slůně adoptuje. Je velmi mírná. Shanti se narodila roku 1976, do Prahy přišla o rok později. Byla zakoupena pro natáčení seriálu Pan Tau a poté ji filmové ateliéry věnovaly zoo.

Slon africký
Je to vůbec největší suchozemský savec, který dnes na Zemi žije. Dosahuje výšky 4 metrů a hmotnosti kolem 6000 kg. K jeho typickým znakům patří dva prstíkovité výrůstky na konci chobotu, velké ušní boltce (slouží k ochlazování pod žhavým africkým sluncem), mohutné kly a ploché čelo bez hrbolů. Sloni afričtí obývají savany, buš a řídké lesy jižně od Sahary, mnohde však už jen v  rezervacích.  Stáda, která se zde potulují, bývají tvořena samicemi a nedospělými zvířaty. Nejstarší samice je obvykle vůdkyní stáda a své zkušenosti předává mladším generacím. Dospělí samci žijí většinu roku samotářsky. Samice je březí téměř dva roky. Malé slůně dovede chodit záhy po narození. Zpočátku těsně sleduje matku, později ho chrání i další samice ze stáda. Jako každý savec se i slůně živí mateřským mlékem, které saje tlamičkou. S chobotem si v prvních týdnech neví rady a teprve později se naučí ho používat.
V pražské zoo chováme africkou slonici Sabi.  Narodila se r.1969 v Krugerově národním parku, odkud k nám přišla v r. 1975. Jako všichni afričtí sloni je mnohem plašší než sloni indičtí a i když se naučila několik povelů, nelze ji dokonale vycvičit.

 

Indický slon ve výběhu pražské zoologické zahrady.Myslíte, že by se také mohl naučit hrát na nějaký ten hudební nástroj?

Slonice se dokáže postavit na poměrně malý pařez a navíc zvedne naráz přední a příčnou zadní nohu.

Cvičení s indickými slony svědčí jejich kondici, zároveň jsou poslušnější a navíc berou cvičení jako zábavu.

Sloni spořádají celé větve jako nic.

Africký slon

Poznáte jakému slonovi patří toto ucho?


Video