Horníci kvůli uranu stávkovat nebudou

- Horníci v dole Hamr I na Českolipsku nakonec nebudou stávkovat kvůli likvidaci těžby uranu, jak původně hrozili. Středeční rozhodnutí vlády však přesto pokládají za politické, nepodložené racionálními ekologickými, ekonomickými a sociálními fakty. "Vláda svým rozhodnutím přistoupila na to, že v oblasti zásobování jaderných elektráren palivem bude naše republika zcela závislá na dovozu," uvádí se v prohlášení stávkového výboru.

Těžba uranu bude definitivně ukončena v roce 2001
Vláda na svém středečním zasedání zamítla návrh ministra průmyslu Miroslava Grégra, aby byla prodloužena těžba uranu u České Lípy a na Českomoravské vrchovině. Ministr Grégr byl jediný pro tento návrh a prohrál tak svůj boj s ministrem Kužvartem, který naopak trval na postupném ukončení těžby. Grégr argumentuje hlavně tím, že by při skončení těžby přišlo spoustu lidí o práci.

"Vláda zároveň potvrdila platnost předcházejících vládních usnesení týkajících se útlumu těžby uranu," doplnil  Vacek.

"Považuji  rozhodnutí vlády za velmi korektní a správné. Vycházelo z odborných expertiz a já osobně jsem mu velmi rád," řekl Kužvart novinářům v průběhu jednání kabinetu.

Vláda svým rozhodnutím potvrdila dřívější usnesení vlád z let 1993 až 1997, že se nebude znovu otevírat důl Hamry 1 na Českolipsku a že likvidace dolu Rožná 1 na Žďársku začne k 1. lednu 2002.

Šéf Úřadu práce v České Lípě s Grégrem nesouhlasí
Ministr Grégr argumentuje především tím, že útlum těžby by přinesl dramatický růst nezaměstnanosti a o pokračování těžby hovoří dokonce jako o sociální nutnosti. S tím však nesouhlasí muž, který vývoj nezaměstnanosti v okrese, kde se uran těží, denně sleduje: vedoucí úřadu práce v České Lípě Bořivoj Pavlát. "Podle našich odhadů by se nezaměstnanost v České Lípě zvýšila asi o 0,6 až 0,7 procenta, z nynějších 7,6 procent. Nárust by tedy rozhodně nebyl dramatický. V nabídce máme asi 1000 volných pracovních míst a zdaleka nejde o práce za minimální mzdu, jak tvrdí odboráři." (Celý jeho názor si přečtěte pod ikonkou audio.)

Těžba uranu za sebou nechala ohromné ekologické škody, jejichž náprava si vyžádá desítky miliard korun. Od roku 1964 se u České Lípy těžila ruda pomocí kyseliny sírové, čímž se zamořilo značné množství podzemních vod. Grégr chce pokračovat v těžbě suroviny klasickou důlní metodou.

Horníci s napětím čekají na rozhodnutí vlády
S napětím očekávají horníci a zaměstnanci uranových dolů na rozhodnutí vlády o obnovení těžby uranu na Českolipsku. "Ministři o těžbě budou jednat nejdříve ve čtyři odpoledne," řekl místopředseda dozorčí rady státního podniku Diamo Oldřich Merta. "Zůstaneme v práci a budeme netrpělivě sledovat jednání vlády i jeho výsledek." Před ministry v Praze se chystají předstoupit i ředitel státního podniku Diamo Jindřich Šlosar a předseda dozorčí rady Jiří Hanzlíček. "Jde o práci a živobytí dvou a půl tisíce rodin," podotkl Merta.

Horníci v Hamru, kteří od března pobírají jen šedesát procent mzdy, jsou od konce června ve stávkové pohotovosti a jednoznačně podporují snahu ministerstva průmyslu prodloužit těžbu přístupných zásob uranu na Českolipsku. Proti jsou ekologičtí aktivisté i ministr životního prostředí. "Hlubinná těžba je při dodržování všech platných předpisů, ekologicky prakticky nezávadná a chemickou těžbu ve Stráži pod Ralskem v žádném případě prodlužovat nehodláme," dodal Merta.

PRO

PROTI

Grégr: Nechat surovinu pod zemí je nevýhodné

Kužvart: Další těžba je ekonomický nesmysl

Ekonomika
Je třeba vytěžit všechny dostupné zásoby této strategické suroviny. Připouští nicméně, že český uran je oproti rudě na světových trzích nepatrně dražší. Odhaduje však, že se světová cena časem vyrovná. Stát by na těžbu doplácel. Je ochoten přistoupit pouze na omezenou těžbu "nad plán" na Českomoravské vrchovině. "Český uran je třikrát až pětkrát dražší než ve světě," tvrdí.

Ekologie

Ekologická rizika lze výrazně snížit, protože plánovaná další těžba by musela být posouzena podle zákona o vlivu na životní prostředí. Další těžba zejména v okrese Česká Lípa by byla z ekologického hlediska velmi riskantní.

Nezaměstnanost

Pokud bude těžba uranu zastavena, několik tisíc lidí přijde o práci. A volná náhradní místa v "uranových" oblastech jsou málo placená, rodinám by se výrazně snížila životní úroveň. "Sociálně únosnější než dotovat těžbu je vytvářet nová pracovní místa." Mnozí dělníci by našli uplatnění například při likvidaci dolů anebo v nově založených podnicích, které na propuštěné čekají. Takový argument podporuje i tvrzení českolipského úřadu práce, že dopad na nezaměstnanost by byl zanedbatelný.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video